Ana Sayfa Bankamatik

Bankamatik

Banka nedir hakkında oluşturmuş olduğumuz kategori içerisinde farklı türlerinin olduğunun altını çizmiştir. Bankamatikler de ticari türde faaliyet gösteren bankaların kullandıkları dağıtım aracılarıdır. Üstelik geçmiş yıllara göre farklı opsiyonları da ortaya çıkan bankamatikler sayesinde pek çok işlem saniyeler içinde yapılabilmektedir. Siz de yazımızı okuyarak bankamatik nedir için kesin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bankamatik ATM olarak da bilinen dağıtım kanallarından biridir. ATM ise İngilizceden gelen bir kısaltmadır. Automated Teller Machine kelimelerinin kısaltılmasından sonra oluşan ATM’ler ilk kullanım zamanlarında sadece para çekimi sağlamıştır. Bireyler, bankalarından temin ettikleri banka kartları ile ATM’ler üzerinden işlem görerek hesaplarındaki para yönetimini gerçekleştirmişlerdir. Bu da para yatırmak ve para çekmek için şubelere giderek sıra bekleme sıkıntısını sona erdirmiştir. Üstelik bankamatikler 7/24 aktif olarak çalışan bir sisteme sahiptir.

İlk yıllarında para çekme, sonrasında ise hem para çekme hem de para yatırma alternatifleri olan bankamatikler artık maksimum şekilde kullanılabilmektedir. Günümüzde yenilenen ATM’ler aracılığı ile havale ya da EFT yapılabilmektedir. Bu da şubeler üzerinden alınan işlem ücretlerinin minimuma indirilmesini sağlamaktadır. Üstelik şubelerdeki işlem ücretlerinin fazla olması ATM kullanımına özendirerek şubelerdeki yoğunlukları azaltmayı hedeflemektedir. Vatandaşlar ATM’ler aracılığı ile fatura ve pek çok vergi borcu ödemelerini de gerçekleştirebilmektedir. Aynı şekilde üniversite harçları ve sınav giriş ücretleri gibi konular da bankamatikler üzerinden neredeyse anında çözüme kavuşmaktadır.