Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

bankakamatik kartında hesap numarası nerede yazar
bankakamatik kartında hesap numarası nerede yazar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankamatik kartı ya da Banka kartı olarak adlandırılan kartlarla ilgili işlemler yaparken kimi durumlarda bankamatik kartında hesap numarası gerekebilir. Sizinde herhangi bir bankada hesabınız varsa bu durumda o hesaba ait bir hesap numaranız da var demektir. Kişiye özel olarak her bankada oluşturulan numaraya Banka kartı ya da Bankamatik kartı hesap numarası denir. İçeriğe Git

Bankamatik Kartı Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Müşteri bilgilerine ulaşmanız için yahut size birinin para göndermesi için hesap numarasına ihtiyacınız vardır. İnternet bankacılığı kullanarak size para gönderilecekse ya iban numarası bilinmeli ya da hesap numarası bilinmelidir. Bu iki bilgiden biri ile tarafınıza EFT ya da havale ile para transferi işlemi gerçekleştirilebilir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka Kartı Ne Demek?

Bankamatik Kartında Hesap Numarası Nasıl Bulunur?

İster Ziraat bankası, ister Yapı Kredi Bankası, isterseniz de diğer bankalardan herhangi birinin müşterisi olun eğer hesap kartına sahipseniz bu durumda büyük ihtimalle ilgili kartın üzerinde hesap numarasını bulabileceksiniz. Bu durum için istisna bankaların olduğu da unutulmamalıdır. Kimi bankalar kartların üzerine bu bilgiyi basmazlar. Böyle bir durumla karşılaşırsanız yapmanız gereken şey müşterisi olduğunuz bankayı arayıp müşteri temsilcisine bağlanıp hesap numaranızı öğrenmektir. Alternatif bir yöntem olarak internet bankacılığı üzerinden de hesabınıza giriş yaparak hesap numaranızı edinebilirsiniz. Bu iki yöntem de size zor geliyorsa bu durumda kimliğinizle birlikte banka şubelerinden birine giderek de hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kart Numarası Nedir?

Kredi Kartı Hesap Numarası Nerede Yazar?

Kredi kartlarının herhangi bir hesap numarası bulunmadığı için hesap numarasını kredi kartı üzerinde bulamazsınız. Ancak onun bağlı olduğu bankamatik kartının ya da kartlarının hesap numarasını bulabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Banka Kartında Hesap Numarasını Bulmak

Bildiğiniz bankamatik kartlarının ismin yazdı bir ön yüzün, bir de arka yüzü bulunmaktadır. Bankaların çoğu hesap numarasını kartın ön yüzüne yazmaktadır. Ancak kimi bankalarda hesap numarasını kartın arka yüzüne koyabilmektedir. Tüm banka kartlarının ön yüzünde 16 haneden oluşan bir sayı bulunur. Bu sayı kart numarası olarak adlandırılmaktadır. Kart numarasının hesap numarası ile hiç bir alakası yoktur. Kart numarasının hemen altında kart sahibinin isim ve soy ismi yer alır. Kişi isim soy isim bilgisinin yan tarafından ya da alt tarafında 16 hanelik hesap numarasının yer aldığı bir kısım yer almaktadır. Buradaki 16 hanenin ilk 4 hanesi şube kodunu ifade etmektedir. Geri kana 12 hane ise hesap numarasıdır. Bu hesap numarasının da ilk 8 hanesi kişinin müşteri numarasını temsil eder. Son 4 hane ise ek hesap numarasını ifade eder. Kimi kartlarda bu haneler ayrı ayrı yazabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/denizbank-bankamatik-karti-sifre-alma/
  2. https://www.kredivepara.com/burganbank-bankamatik-karti-sifre-alma/
  3. https://www.kredivepara.com/burganbank-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
  4. https://www.kredivepara.com/yapi-kredi-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
  5. https://www.kredivepara.com/anadolubank-bankamatik-karti-sifresi-alma/

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kart Numarası Nerede Yazıyor?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz