Bankaların Verdiği Kredi Türleri Nelerdir?

kredi türleri

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Finans, bankacılık sektörü günden güne gelişmekte ve müşterilere çeşitli ürünler sunmaya devam etmektedir. En büyük paraların döndüğü sektör olan bankacılık sektörü elbette beraberinde sıkı bir rekabeti de getirmektedir. Bu süreçte neredeyse kişilerin ya da tüzel kişilerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak birçok kredi türleri ve türü kullanıma sunulmuştur. Sizin bu süreçte yapacağınız en doğru şey hangi kredi türünün sizin için uygun olduğuna kara vermek ve ona göre başvuruyu gerçekleştirmektir.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz.

Kredi Türleri Nelerdir?

Birçok bankada sunulan kredi ürünleri hemen hemen aynı isimlere sahip olsa da bazı kredilerin isimleri bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Temel olarak krediler Bireysel, KOBİ ve Ticari/Kurumsal Krediler olarak üçe ayrılır.

1 Bireysel Krediler:

Adından da anlaşılacağı üzere bireysel olarak başvuruda bulunup alınabilecek krediler bu kapsamda değerlendirilir. Bireysel krediler de kendi içerisinde genel olarak 4’e ayrılır.

-Bireysel ihtiyaç kredisi: Bazı bankalarda sadece İhtiyaç kredisi olarak da adlandırılabilmektedir. Eğitimden, tatile birçok ihtiyaç için kullanılabilen bir kredi ürünüdür.

Taşıt kredisi (otomobil kredisi, araç kredisi) : Bu kredi ürünü 0 ya da 2. el taşıt alımlarında kullanılabilen bir kredidir ve genellikle çoğu bankada 50Bin TL’ye kadar olan aracın %70’ini verilebilen bir kredi ürünüdür. Hangi bankalardan taşıt kredisi alınabileceğini araştırarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi İle Alınan İpotekli Araba Satılabilir mi?

Ayrıca Bakınız: Taşıt kredisi alırken dikkat edilmesi gerekenler

-Konut kredisi: Ev ya da Mortgage kredisi olarak da bilinmektedir. Bu ürün ile ev kirasından biraz daha fazlasını ödeyerek bir konut sahibi olabilirsiniz.

-Avans Hesap(Ek Hesap): Birçok bankada bu sistem bulunmaktadır. Düşük miktarlarda ihtiyaçları karşılamak amacıyla tanımlanan bir hesaptır. Bankadan bankaya farklı isimlerle adlandırılabilmektedir.

2 Kobi Kredileri

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler için tanımlanmış kredi ürünüdür. Bu kredi ürünü de tüm bankalarda bulunmaktadır.

-Ticari Taksitli kredi

-Nakdi ve Gayri Nakdi Kredi

-Yabancı Para Krediler

-Dış Ticaret Kredileri

-Proje Kredileri

Bu vermiş olduğumuz örnekler Garanti Bankası’nın KOBİ kredileri adı altındaki ürünleridir. Diğer bankalar için isim ve kredilerin kapsamı farklılık gösterebilir.

3 Ticari/Kurumsal Krediler

-Borçlu Cari Krediler

-Spot ve Kapama Opsiyonlu Spot TL Kredileri

-Taksitli Krediler

-Aktif (Tek) Hesap

-İskonto Kredisi

-İşletme Kredisi

-Döviz Kredileri

-Spot ve Kapama Opsiyonlu Spot Döviz Kredileri

-Diğer Krediler

-Teminat ve Referans Mektupları

-Dış Ticaret Finansmanı

Yine bu kredi ürünleri de Garanti Bankası’nda sunulan Ticari kredi ürünleridir. Diğer bankaların kredi ürünleri için resmi web sitelerine girerek ya da telefon bankacılığı sistemini arayarak bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz