Bankadan Satılık Araçlar – İhaleden Nasıl Alınır?

Bankadan Satılık Araçlar
Bankadan Satılık Araçlar

Banka kredileri ile bir çok araç alınmaktadır genelde sıfır araç ile birlikte bir çok kişi aynı zamanda ikinci el araç kredisi ile araba almaktadır. Kredi verilirken kredi teminatı olarak araçlar rehin yani ipotek olarak alınmakta borcun ödenmemesi durumunda banka araca yasal prosedür çerçevesinde el koymaktadır. Banka verdiği araç kredisinde ödenmediğinde araçlara el koymaktadır ve bazen teklif bazende ihale usulü ile araçlar satışa çıkartılmaktadır. Peki sıradan bir vatandaş bankadan satılan bu araçları alabilir mi, şartları nedir, nasıl yapılır ve satılan ihaleye çıkan araçlar hangileri nereden bakılır

  • Groupama Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Kazada kusurlu olsak bile kasko hasarı karşılar mı? İçeriğe Git
  • Garanti BBVA Kredi Kartı Limit Arttırma (Yükseltme) Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Adres Kodu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • Oto Yıkamacı Açmak İçin Neler Yapılmalı ? İçeriğe Git

Göz Atabilirsiniz: Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

İcralık Araç Almak için Banka Kredisi Kullanabilir mi?

İcralık olarak alacağınız araca ait bankadan isterseniz de aklınıza yatan diğer herhangi bir bankadan icradan alacağınız araç için kredi kullana bilirsiniz. İcradan alacağınız ikinci el araçlar için kullanacağınız kredide bazı şartları sizlerde arar. Bu şartların en başında hiç şüphesiz KKB not ortalamanız gelmektedir. Kredi not ortalamanız 1499 puan üzerindeyse birde krediyi ödeyebilecek gelirinizi ispatlayabilecek evraklara sahipseniz, icralık olarak alacağınız araç için kredi kullanabilirsiniz.

Göz atın: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan icralık satışta olan araçların alımları için nasıl başvuruda buluna bilirsiniz?

Hangi bankanın ihalesine katılacak olursanız olun, bankanın ihale katılım talebinizi dikkate alabilmesi için araç bedelinin en az %3 oranını yatırmanız gerekiyor.

Herhangi bir araç için teklif verildiği anda, o araç için Banka tarafından belirlenen ihale süresi işlemeye başlayacaktır. İhale için kalan süre ve o araca teklif geldiği, internet sayfasında tüm müşteriler tarafından görülebilecektir.

Bankadan Satılık Araçlar için Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

Araç Satış Şartnamesi ve yatırılan teminatın dekontuna ilave olarak aşağıdaki belgelerin şubeye teslim edilmesi gerekmektedir.
Gerçek kişiler için; Nüfus cüzdan fotokopisi.
Tüzel kişiler için; Araç Satış Şartnamesi’ni imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğunu gösterir en son tarihli imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası.

Bankadan Satılık Araçlar İçin Teklif Verme İşlemi Nasıl Oluyor?

Şube tarafından oluşturulan başvurunuz, gerekli kontroller yapılarak onaylandıktan sonra
kayıtlı cep telefonunuza ve e-posta adresinize sisteme giriş için gerekli şifre gönderilecektir.
Kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yaparak teklifinizi iletebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Bankadan Satılık Araçlar İçin E-İhale Nasıl Yapılıyor?

Herhangi bir araca teklif verildiği anda, o araç için belirlenen 3 günlük ihale süresi işlemeye başlayacaktır. İhale için kalan süre ve o araca teklif geldiği, internet sayfamızda tüm müşteriler tarafından görülebilecektir. İhale süresi içinde, teklif vermek isteyen müşteriler, yukarıda açıklanan başvuruları yaparak ihaleye katılabilir. İhale bitiş saatine 30 dakika kala yeni bir teklif verilmesi veya mevcut bir teklifin arttırılması halinde, ihale bitiş saati, otomatik olarak 30 dakika daha uzatılacaktır. Bu şekilde uzatılmış bir ihalede, son 30 dakika içinde teklif verilmesi durumunda, ihale 30 dakika daha uzatılacaktır. Son 30 dakika içinde başka teklif gelmemesi durumunda ihale sona erecek ve en yüksek teklifi veren müşteri, ihaleyi kazanmış sayılacaktır.

Bankadan Satılık Araçlar için Şatış Süreci nasıl İşler?

İhale süresi içinde, teklif vermek isteyen müşteriler, ilgili bankaların resmi hesapların da açıklanan başvuruları yaparak ihaleye katılabilir. İhale bitiş saatine 30 dakikadan az bir zaman kala yeni bir teklif verilmesi veya mevcut bir teklifin arttırılması halinde, ihale bitiş saati, otomatik olarak 30 dakika daha uzatılacaktır. Son 30 dakika içinde başka teklif gelmemesi durumunda ihale sona erecek ve en yüksek teklifi veren müşteri, ihaleyi kazanmış olacaktır.

Göz atın: Peşinatsız Senetle Motor Satan Yerler Hangi İllerde Var ?

Banka rehininde bulunan araçlardan almak isteyen kişiler öncelikle banka şubesine giderek araca belirlenen muhammen bedelin yüzde altısı kadar teminat yatırması gerekiyor. Burada size verilecek sözleşmeyi kabulünüzle birlikte atacağınız imza ile işlemlere başlayabiliyorsunuz. Tabi burada merak ettiğiniz konu yatırdığınız paranın akıbeti oluyor. Hemen söyleyelim ki endişelenmeyin. İhaleyi siz alamazsanız, yani kazanamazsanız bu yatırmış olduğunuz ücreti iade alabiliyorsunuz.

İhaleye girebilmeniz için Nüfus cüzdanınız yeterli. Tüzel kişilik için araç alacaksanız Ticaret Sicil Tasdiknamesi ve şirkete yetkili olunduğuna dair belge ve noter onaylı imza sirküleri istenilenler arasında.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/sgk-sikayet-sorgulama/
  2. https://www.kredivepara.com/sgk-olum-ayligi-sorgulama/
  3. https://www.kredivepara.com/sgk-odemeleri-sorgulama/
  4. https://www.kredivepara.com/borek-bayiligi-veren-firmalar-sartlari-ve-kazanclari/
  5. https://www.kredivepara.com/sgk-no/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz