Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

kredi çekmek

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir kişi herhangi bir bankaya kredi çekmek için gittiği zaman bankanın kredi verme aşamasında bakacağı şeylerden biri de ilgili kişinin gelir beyanıdır. Kredi almak isteyen kişiler gelir durumunu gösterecek bir belge getirmezse yapılan başvuru olumsuz sonuçlanarak kredi başvurusunun reddi durumuyla karşı karşıya kalınır. Ev hanımı olan kişilerin kredi almasının zorluğu da tam da bu sebepten ötürüdür. Kredi alabilmek için gelir durumunuz beyan etmenizin yanında kredi notunuzun istenilen seviyede olması, kredi başvurusu için gerekli belgelerin tümünün hazırlanması gibi diğer faktörlerin de sağlanması gerektiği bilinmelidir.

Sigorta Şartı

Bankalar kişilere kredi verirken en temel olarak iki şeye bakarlar: İlki kişilerin kredi notu iken, diğeri ne kadar süredir sigortalı olarak çalıştığıdır. Siz de eğer kredi notunuzu Findeks sistemi aracılığıyla öğrendiyseniz ve bu konudaki şartı yerine getirdiyseniz ikinci olarak yerine getirmeniz gereken şey ilgili sigortalılık süresini doldurmuş olmaktır. Hangi bankaya giderseniz gidin kredi alacağınız zaman sizin minimum 6 ay süreyle sigortalı olmuş olmanız beklenecektir. Kimi istisnai durumlarda kredi notu yüksek olan kişilerin 4 aylık sigortalılıkla kredi alması söz konusu olabilir.

Sigorta süresi kesintisiz olmalı

Herhangi bir iş yerinde sigortalı 2 ay çalışıp, akabinden bir süre iş arayıp sonrasında 4 ay başka bir yerde çalıştıysanız bu sizin 6 aylık sigortalı çalışma durumunu sağlamamnıza sebep olacaktır. Çünkü banka kredi verirken 6 ay süreyle herhangi bir sigorta çıkışı olmadan çalışma şartı aramaktadır.

Bankaların kredi verme aşamasında kişilerin sigortalı olmasını istemesinin temel sebebi güvenebileceği kişilere borç vermek istemesidir. Elbette bankalar kişilere verdikleri kredinin geriye düzenli bir şekilde ödenmesini istemektedir. Eğer bir iş yerinde 6 aydan fazladır sigortalı olarak çalışıyorsanız bu banka gözünde istikrar anlamına gelecektir.

Sürekli iş değiştiren kişilerin kredi notunun da bu durumdan olumsuz etkilenebileceği belirtmekte fayda var. Önceki süreçlerde kredi notu sadece ilgili kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme düzenine göre belirlenirken artık faturaların  ödemelerine göre de belirlenmektedir.

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Bağkurlu Olmak Gerekir?

Bankalardan kredi çekmek için belli incelmelerden geçilmesi şarttır. Bireylerin sigorta durumları da geçmeleri gereken incelemeler arasında bulunmaktadır. Ülkemizde SGK ya da Bağkur gibi farklı kayıtlar bulunmaktadır. Her sigorta türünün inceleme biçimi farklıdır. Örneğin SGK’ya bağlı bir çalışanın kredi onay alabilmesi için üç aydır çalışıyor olması yeterli gelebilmektedir. Ancak durum Bağkurlular için aynı değildir. Bağkurluların bankadan kredi çekme taleplerinin onaylanması için istenen süre daha uzundur. Öncelikle bankaların büyük bir kısmı Bağkur kaydı olanların bir yılın üzerinde zamandır iş hayatlarını sürdürmelerini istemektedir. İş yaşantıları vergi levhaları ile kanıtlanmalıdır. Süreç bankalara göre değişmekle birlikte üç yıla kadar uzayabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Çekmek İçin Sigorta Şart mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz