Bankadan kırmızı kalem yemek ne demek?

Kişiler nakit paraya sıkıştıkları zaman öncelikle eşe dosta borç para için başvururlar, buradan olumsuz bir yanıt alınmasıyla birlikte bankaların kapısı çalınır. Bankalarda öncelikle kişilerin kırmızı kalem yiyip yemediğine bakar, akabinden ise kredi notunun düşük olup olmadığına bakar. Eğer bu ikisinde de sıkıntı yoksa o zaman diğer hususlar incelenmeye başlar. Ancak bu iki kriter en önemli olarak değerlendirilebilir.

Kırmızı kalem yemek hangi durumlarda yenir?

Kredi alımı sonrası taksitlerin ödenmemesi ya da kredi kartı kullanımı sonrası borçların ödenmemesi ve hatta kıymetli evrakların borçlarının düzgün bir şekilde ödenmemesi sonrasında kişiler takibe düşer. Bu sürecin akabinden ilgili kişi borcunu ödememeye devam ederse süreç mahkemeye taşınır. Kırmızı kalem yapmak banka kara listesine girmeye benzemektedir. Buradaki temel fark Kara Listenin Merkez Bankası nezdinde bir liste olmasıyken, kırmızı kalem yeme durumunun bankalar arasında olmasıdır.

Kırmızı kalem yiyen de banka kara listesine giren de kredi, kredi kartı gibi ürünleri kullanamaz. Elbette bu durumda olan kişiler mevduat hesabını kullanmaya devam edebilir, fatura ödemesi vb. işlemleri hesabında para bulunduğu sürece gerçekleştirebilir. Kırmızı kalem yiyen kişi bunun silinmesi için beklemek zorundadır. Bu süreç ortalam 5 sene sürmektedir. Bu sürece girildikten sonra çözüm sadece beklemek ve olası borçları kapatmak olmalıdır. Aksi durumda kırmızı kalem silinmeyecektir

Kırmızı kalem yiyen biri kredi çekebilir mi

Kırmızı kalem yiyen kişilerin sorduğu soruların ilki kırmızı kalem yiyenler kredi alabilir mi, ikincisi ise kırmızı kalem yiyenlere kredi veren bankalar var mı sorularıdır. Bu süreçte bankaların kişiye yaklaşımı banka kara listesine giren kişilerle aynıdır. Yani banka kara listesine giren kişi de bankalardan kırmızı kalem yiyen kişi de ortalama 5 sene boyunca kredi ve kredi ürünlerinden men edilir. Bu kişilerin yeni bir kredi kartı sahibi olması söz konusu değildir. Bu süreçte banka insiyatifine bağlı olarak aktif olarak kullanılmakta olan kredi kartının kullanılmaya devam edilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Ancak bunun hiç bir şekilde garantisi bulunmamaktadır.

Kırmızı kalem yemeyi engellemek

Hangi banka olursa olsun yapmış olduğunuz alışverişlerde ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Borçlarınızı geciktirmeden ödemelisiniz. Bunları yaptığınız sürece bankalardan tanımlanan limitler doğrultusundan kredi ve kredi ürünlerini kullanmanız söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir