Bankadan Kırmızı Kalem Ne Zaman Kalkar?

kırmızı kalem ne zaman kalkar
kırmızı kalem ne zaman kalkar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bu durum, kredi ve kredi ürünlerinin belirli bir süre boyunca ödenmemesinden dolayı, ödemenin yasal yollarla tahsil edilmesi işlemidir. Finansal ürünleri geç ödeyen bir kişi ile yasal takibe düşen kişi arasında kredi veren kurumlar açısından değerlendirmede büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bundan dolayı geç ödeyen bir kişi ile yasal takibe düşen kişiyi aynı tanımlama içerisinde değerlendirmek doğru değildir. Kırmızı kalem ne zaman kalkar sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Okuyabilirsiniz: Bankadan Kırmızı Kalem Yedim Ne Zaman Silinir?

Kırmızı Kalem Nedir?

Kredi pek çok insanın hayatında sıradan bir öğe haline geldi. Toplum içerisinde neredeyse kredi borcu olmayan kişi yok denecek kadar az. Tüketicinin nakit ihtiyacını karşılayan bankalar bu işlemi yaparken olabildiğince risksiz hareket etmek zorundadırlar. Kredi çekecek banka müşterilerinin bu işleminin olumlu ilerleyebilmesi için ödemeler dengesinde herhangi bir probleminin olmaması, halk arasında kullanıldığı tabir ile kırmızı kalem yememesi gerekir. Peki diyelim ki kredi sicilimiz bozuldu kırmızı kalemi yedik, banka kırmızı kalem nasıl silinir?

Kredi sicil kaydı diye bilinen raporlama tüketicilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları için ileride kullanılmak üzere TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan referans bir uygulama. Bura da ödemelerin de gecikmeye düşmüş veya yasal takibe alınmış tüketiciler riskli ve kötü sicilli olarak görülürler. Bu da halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmakta.

Göz Atabilirsiniz: Kırmızı Kalem Yedim Mi? Nasıl Öğrenirim?

Kırmızı Kalem Ne Zaman Kalkar?

Kredi sicili temizlemek maalesef kirletmek kadar kolay değil, kırmızı kalemin silinmesi için en az 5 yıl beklemeniz gerekiyor. Bu süreç içerisinde bankalar kredi ve kredi kartı gibi imkânlardan yararlanmanıza izin vermeyecektir. Bu beş yıllık zaman diliminde kredi borçlarınızı öderseniz sizin adınıza olumlu bir sonuç doğurabilir, ya da bu süreçte devlet tarafından sicil affı gelebilir ve bu durum işinizi daha kolay hale getirir. Unutmamanız gereken sicil affı ile merkez bankasındaki sizin ile ilgi veriler silinir ancak bankalar bu bilgileri saklamaya devam ederler.

Kırmızı Kalem Affı Çıkacak mı?

Kırmızı kalem affı, belirli yıl aralıkları ile devlet tarafından devamlı olarak çıkmaktadır. Dilerseniz kırmızı kalem affını bekleyebilirsiniz, bir süre sonra böyle bir af çıkabilir. Başka aflar da çıkabilir, bunları da takip edebilirsiniz. Sicilinizi silebileceğiniz bir afla karşılaşabilirsiniz. Tabi ki, bunu da takip etmeniz gerekmektedir, eğer böyle bir af çıkar ise zaten gazete ve tv de mutlaka göreceksinizdir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kırmızı Kalem Yiyenlere Kredi Veren Bankalar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz