Bankada Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bankada Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?
Bankada Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankacılık alanında kariyer yapmak isteyen pek çok kişinin merak ettiği konulardan birisi; bankada çalışmak için hangi bölüm okunmalı sorusudur. Bankacılık alanı ekonomik yaşamdaki gelişmelerle birlikte devamlı ilerlemekte ve oldukça geniş bir alanda hizmet vermektedir. Bu alanda ilerlemek isteyen kişilerin bankacı olmak için okuyabileceği bazı bölümler mevcuttur.

Bankacılık İçin Hangi Bölümden Mezun Olunmalı?

Bankada çalışmak için ne yapmalıyım sorusunun cevabı olarak gerekli bölümlerin okumasının  zorunlu olduğu söylenebilir. Bankacı olmak için temelde Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Finans bölümleri okunması gerekir. Ancak bazı bankalar farklı bölümlerden olan mezuniyetleri de kabul etmektedir. Hem 2 yıllık hem de 4 yıllık olabilmektedir.

Yukarıdaki temel bankacılık bölümlerinin yanı sıra İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dahilinde yer alan; maliye, iktisat ve kamu yönetimi gibi bölüm mezuniyetleri de bankacı olmak için kabul edilen alanlar arasındadır. İktisadi ve İdari bölümler 4 yıllık süreci kapsar.

Ancak Bankacılık ve Finans ya da Bankacılık ve Sigortacılık bölümleri kimi üniversitelerde 2 yıllık olarak da tercih edilebilmektedir. Bazı üniversitelerde ise 4 yıllık seçilmektedir. Sayılan bu bölümlerin başarı şekilde bitirilmesi ile bankacılık sektörüne giriş için uygun şartlar sağlanmış olur.

Bankada Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?
Bankada Çalışmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Bunların yanı sıra; bankanın kendine ait sınavlar ve kendine özgü kuralları mevcuttur. Ortak genel bir sınavdan söz edilemez. Dolayısıyla her banka başvurusu için belirli tarihlerde sınav koşulu açıklanmaktadır. Uygun şartlar sağlandığı takdirde banka sınavına başvurulabilir. Genelde banka sınav içerikleri iki aşamalıdır. Mülakat sınavı ve teorik sınav olarak değerlendirilir. İki sınavda da başarılı olan kişiler bankacı olarak işe başlayabilirler.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İban Numarası Kaç Haneli Oluyor?

Bankada Çalışmak İçin Aranan Şartlar

Bankada çalışmak için aranan şartlar konusunda ilk şart; bankacılık sınavından önce KPSS ile bankanın belirlediği baraj üzerinde puan alınması gerekir. Bu şarkı tüm bankalar için ortak olan yönlerden birisidir. Kimi bankalar tarafından KPSS’den en düşük 70 puan alma şartı bulunurken kimi bankalar bu puanı 60 ile sınırlandırılabilir. Bu koşullar bankalara göre değişiklik gösterir. KPSS şartını geçen adaylar mülakat için çağırmaktadır.

Mülakat sınavını başarılı şekilde geçen adaylar bankacılık mesleğine adım atmış sayılır. Son dönemlerde farklı bir uygulama başlatılmıştır. Pek çok banka kendi sorularını belirleyerek bazı çıkmış sorular üzerine sınav yapmaktadır. Bu içerikler ÖSYM tarafından hazırlanan ve yönetilen oturumlarda gerçekleştirir.

Genelde alım yapılacak aday sayısının 3 katı şeklinde yapılan sınavlarda en yüksek puandan başlayarak mülakat süreci gerçekleştirilir. Ardından mülakata çağrılmış olan 3 katı aday arasından elemeler yapılarak mevcut alım gerçekleştirilir ve yedek adaylar belirlenir

Bankada Çalışmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Her meslekte var olmakla birlikte bankacılık alanında da zorluklar mevcuttur. Bankada çalışmak istiyorum diyen bir kişinin bu mevcut zorlukları önceden bilmesi ve ona göre bir kariyer planı yapması önemlidir. Örneğin bankacıların iletişim yeteneğini çok kuvvetli olması gerekir. Zira insanlarla iç içe olunan bir meslektir. Bunun yanı sıra sabırlı ve sakin bir yapıda olmak da bankacılık alanında önemli kriterler arasındadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Mutluparam'ın Yeni Adı Alternatif Bank Dijital

Bankacılık alanında işe başlamak isteyen ve bu alanda kariyer hedefleyen bir kişi; öncelikle gerekli mezuniyetleri tamamlamalıdır. Bankacılık ve Sigortacılık ya da Bankacılık ve Finans gibi bölümlerin yanı sıra farklı pek çok alanda birçok banka mezuniyet kabul etmektedir. Bunun dışında gerekli alanlar da 4 yıllık ya da 2 yıllık mezuniyet kabul edilmektedir.

Daha sonra KPSS puanı üzerinde durulabilir. Öncelikle hedeflenen belli bir banka varsa bu bankanın özel şartlarına ve ne kadar KPSS puanı istediğine bakılabilir. Ardından 60 ya da 70 gibi sınırlandırmalar ile hedeflenen puanlar gerçekleştirilerek bankaların özel sınavlarına başvurabilir.

Bu sınavlar arasından aranan belirli şartlar öğrenilerek ona göre hareket edilebilir. Genelde teori ve mülakat olmak üzere iki aşamalı gerçekleştirilen sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesinin ardından bankacılık mesleğinde ilerleyebilir.

Bankada çalışmak için ne gerekli gibi soruların bu alanda kariyer hedefleyen pek çok kişi tarafından sorulduğu bilinen bir gerçek. Bir bankada işe başlamak ve bankacı olarak kariyer yapmak için yukarıda sayılan adımları tamamlamak; mezuniyet ve yeterlilik açısından uygundur. Ancak kişisel olarak kendini geliştirmek de önemlidir ve katkı sağlayan bir etkendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz