Bankacılıkta EFT Nedir?

Bankacılıkta para gönderilmek istenildiği zaman karşımıza iki terim çıkmaktadır. Bunlardan biri havale iken diğeri de EFT’dir. EFT, Elektronik Fon Transferi kelimesinin kısaltışmış halidir. En yalın haliyle bakıldığında da sizinle farklı bankada hesabı bulunan birine para göndermek istediğinizde bu işlem EFT olarak adlandırılır. Siz de banka hesabınızdan EFT göndermek istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Şimdi detaylıca EFT nedir? EFT nasıl gönderilir? EFT ne zaman yapılır? gibi sorulara detaylıca yanıt bulacak olursak:

EFT Ne demektir?

Varsayalım ki Garanti Bankası’nda hesabınız var ve bu bankadan İş Bankası’nda hesabı bulunan birine para göndereceksiniz. Bu durumda işte yapacağınız işlem EFT işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için İş Bankası’nda hesabı olan kişinin IBAN numarası, adı ve soyadı gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek sırasıyla yapmanız gerekenler:

BUNA BAKTINIZ MI?  World, Nuvo otomatik ödeme talimatı kampanyası Ağustos 2015

1. İnternet bankacılığı hesabınıza girmeniz gerekmektedir. İnternet bankacılığına girebilmek için kullandığınız resmi web sitesine girmelisiniz ve buradan İnternet Şubesine tıklamalısınız.

2. İnternet şubesine TC kimlik numarası veya kullanıcı kodu ve kullanıcı parolası ile giriş yapın. Genelde bankaların ikinci güvenlik önlemi olan cep telefonunuza gelen şifreyi de girerek internet şubesine giriş yapın.3. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra para gönderme kısmını seçin ve sizden istenen bilgileri girin. İşleme onay verdiğiniz durumda EFT karşı taraf gönderilecektir.

EFT gönderirken unutmamanız gereken bir nokta vardır. O da EFT işleminin sadece banka çalışma saatleri içerisinde yapılabileceğidir. Bu konuda EFT Ne Zaman Yapılır? yazısını okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

EFT işleminin anında gerçekleşmemesinin sebebi havale işlemi gibi olmamasından kaynaklanmaktadır. Havale işleminde aynı bankada hesaplar arasında transfer gerçekleşirken, EFT işleminde farklı bankaya gönderilmesi onay alınması gereken bir işlemdir. Bundan dolayı bu işlem sadece bankanın çalıştığı saatlerde gerçekleştirilebilir. Şayet yanlışlıkla başka birinin hesabına para gönderirseniz bu durumda ne yapmanız gerektiğiniz Yanlışlıkla başkasının hesabına para yatırma durumunda ne yapılmalı? başlıklı yazıyı okuyarak öğrenebilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Finansbank internet bankacılığı şifresi nasıl alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir