EFT Nedir, EFT Nasıl Yapılır?

EFT Nedir, EFT Nasıl Yapılır?
EFT Nedir, EFT Nasıl Yapılır?

Eft nedir, eft saatleri, eft ne zaman yapılır, eft paralı mı, eft hakkında bilgi almak istiyor iseniz bu konu tam aradığınız ve bilgi verici bir içerik. Banka işlemlerinde para transferi yaparken işlem yapılarak farklı banka hesabına para transferi yapılmaktadır. Bankacılıkta para gönderilmek istenildiği zaman karşımıza iki terim çıkmaktadır. Bunlardan biri havale iken diğeri de EFT’dir. EFT, Elektronik Fon Transferi kelimesinin kısaltışmış halidir. En yalın haliyle bakıldığında da sizinle farklı bankada hesabı bulunan birine para göndermek istediğinizde bu işlem EFT olarak adlandırılır. Siz de banka hesabınızdan EFT göndermek istiyorsanız belli başlı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Şimdi detaylıca EFT nedir? EFT nasıl gönderilir? EFT ne zaman yapılır? gibi sorulara detaylıca yanıt bulacak olursak:

Göz atmanızda fayda var: Cuma Akşamı Yapılan EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT Ne demektir?

Varsayalım ki Garanti Bankası’nda hesabınız var ve bu bankadan İş Bankası’nda hesabı bulunan birine para göndereceksiniz. Bu durumda işte yapacağınız işlem EFT işlemidir. Bu işlemi yapabilmek için İş Bankası’nda hesabı olan kişinin IBAN numarası, adı ve soyadı gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek sırasıyla yapmanız gerekenler:

1. İnternet bankacılığı hesabınıza girmeniz gerekmektedir. İnternet bankacılığına girebilmek için kullandığınız resmi web sitesine girmelisiniz ve buradan İnternet Şubesine tıklamalısınız.

2. İnternet şubesine TC kimlik numarası veya kullanıcı kodu ve kullanıcı parolası ile giriş yapın. Genelde bankaların ikinci güvenlik önlemi olan cep telefonunuza gelen şifreyi de girerek internet şubesine giriş yapın.

3. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra para gönderme kısmını seçin ve sizden istenen bilgileri girin. İşleme onay verdiğiniz durumda EFT karşı taraf gönderilecektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yanlışlıkla Başkasının Hesabına Para Yatırma Durumunda Ne Yapılmalı?

Göz Atabilirsiniz;

EFT gönderirken unutmamanız gereken bir nokta vardır. O da EFT işleminin sadece banka çalışma saatleri içerisinde yapılabileceğidir. Bu konuda EFT Ne Zaman Yapılır? yazısını okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

EFT işleminin anında gerçekleşmemesinin sebebi havale işlemi gibi olmamasından kaynaklanmaktadır. Havale işleminde aynı bankada hesaplar arasında transfer gerçekleşirken, EFT işleminde farklı bankaya gönderilmesi onay alınması gereken bir işlemdir. Bundan dolayı bu işlem sadece bankanın çalıştığı saatlerde gerçekleştirilebilir.

İlginizi çekebilir: Havale ve EFT Nedir? Arasında ki Farklar Nelerdir?

En önemli işlemlerden biri haline gelen bu işlem her bankadan bankaya ücreti değişiklik göstermektedir. Eğer fiziki olarak bankaya gidip eft işlemi gerçekleştirmek isterseniz bu verilecek ücret çok artacaktır. Bu nedenle internet bankacılığı üzerinden ödeme yapmak gerekiyor. Eğer bankalar ile anlaşabilirseniz eft ücreti ödemeden para transferi dahi yapma imkanınız bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/yillik-efektif-faiz-orani-nedir-nasil-hesap-edilir/
  2. https://www.kredivepara.com/akbank-havale-ucreti-ne-kadar-garanti-eft-ucreti/
  3. https://www.kredivepara.com/akbank-eft-saatleri-ve-ucretleri/
  4. https://www.kredivepara.com/papara-nedir-nerelerde-kullanilir/
  5. https://www.kredivepara.com/imza-sirkusu-nedir-ne-ise-yarar-ve-nereden-alinir/

Güncelleme: 1.06.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz