Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

bankacı olmak için gereken şartlar nelerdir
bankacı olmak için gereken şartlar nelerdir

Günümüzde en çok talep görmekte olan mesleklerden biri haline gelen bankacılık, gerek maddi olanakları gerek çalışma koşulları ile bu konuma bulunmaktadır. Bankacı olmaya karar veren ancak bu iş konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmayanların aklına bankacı olmak zor mu? sorusu gibi birçok takılmaktadır. Bu yazımızda bankacılık sektöründe girmekte kararlı olan kişiler için oldukça önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer sizde bankacılığı meslek olarak seçme düşüncesinde iseniz alt tarafta kafanızdaki soruları cevaplamaya yetecek bilgiler fazlasıyla çok olmaktadır.

  • Cep Bankacılığı Kullanmak için Akıllı Telefon Sahibi Olmak Mı Gerekir? İçeriğe Git
  • Emekli Olmak için Kredi Şartları İçeriğe Git
  • Garanti BBVA İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Alternatifbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git
  • Albaraka İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma İçeriğe Git

Bankacı Olmak İçin Hangi Sertifikalar Gerekli?

Bankalara başvuru yaparken size ait olan çeşitli sertifikaların olması bazı kuruluşlar tarafından önemli görülmektedir. Bankacı olmak için gerekli sertifikalar ve eğitimler farklı kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Bu Eğitimlerden kendinize en uygun olanı seçip çeşitli sertifikaları almanız, iş başvurusunda sizinle birlikte yarışan kişilerin bir tık önüne geçmenize olanak sağlayabilmektedir. Ancak banka yetkilileri bazen deneyimli ve deneyimsiz olarak işçi alımı yapmaktadırlar. Bu yüzden bankacı olmak için sadece sertifika gerektiğini söylememiz yanlış olur. Özgeçmişiniz birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de olumlu veya olumsuz olarak size etki edecektir. Bu sebeple bankalara iş başvurusu yapan kişilerin özgeçmişlerini detaylı ve doğru bir şekilde hazırlamalarını öneririz.

Bankacı Olmak İçin Belli Bir Yaş Sınırı Var MI?

Bankacı olmak için yaş sınırı belli işletmelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı banka işletmeleri tecrübeye önem verdiği için belli bir yaşa ulaşan ve önceden tecrübe kazanmış olan kişilere iş imkanı vermeye sıcak bakmaktadır. Bunun nedeni tecrübeli kişinin eğitim almadan hazır bir şekilde işe entegre olmasıdır. Bazı bankalar ise genç olarak tabir edebileceğimiz yaş grubuna yönelik personel alımları yapmaktadır. Bankacılık alanında bulunan bir iş ilanına başvuru yapma düşünceniz var ise bu ilanda bulunan kriterlerin arasında yaş faktörüde genellikle belirtilmektedir. Bu duruma dikkat ederek kendi yaş sınıfınıza uygun olan işi bulmanız mümkün gözükmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı maaşları hakkında net bir rakam söylemek mümkün olmamaktadır. Çünkü maaş miktarları işletmelerde farklı ama birbirine yakın miktarlarda ödenmektedir. Yaklaşık olarak birşey söylememiz gerekirse Gişe görevlileri 2250 – 4000, müşteri temsilcileri 2400 – 4100 ve Banka müdürleri ise 6000 – 24000 TL’ye varan maaş miktarlarını almaktadır. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu miktarlar yaklaşık ve tahmini rakamlar olduğu için gerçeği yansıtmayabilir. Bankacı maaşları 2019 yılında bir önceki döneme göre artış göstermiştir. Başvurduğunuz işletme ile şartları görüşürken maaşınızın ne kadar olacağı ve hangi şartlarda artacağı konularını da görüşmeniz önemli bir detay olmaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 Senesinde Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı Olmak İçin Hangi Eğitim Durumunda Olmak Gerekir?

Bankalar genel olarak işletmelerine en az üniversite mezunu olan kişileri tercih etmektedirler. Ancak işletmenin farklı bölümlerine de lise mezunu olan kişileri alabildiklerini de söylememiz gerekir. Bankacı olmak için hangi bölüm gerekli sorusu da bir hayli önemli olmaktadır. Bankacılık ve Finans bölümü ve Bankacılık ve Sigortacılık gibi bölümleri okumanız ilerleyen dönemde bankacılık sektöründeki iş başvurularında sizin için oldukça önemli bir koz olacaktır. Bu sayede sizinle birlikte bu iş başvurusuna giren kişilerin birkaç adım önüne geçmeniz mümkün gözükmektedir. Ancak bazı bankalar diğer alanlarda eğitim görmüş olan ancak bankacılık sektöründe çalışmaya gönüllü kişileri de tercih edebilmektedir. Bankacı olmak için sizlere aktaracağımız en önemli faktör üniversite mezuniyet belgesi olmaktadır. Bankalar çoğunlukla üniversitede 2 ve 4 yıl eğitim görmüş olan kişileri seçmektedirler.

Bankaların Çalışma Saatleri

Bankacılık sektörüne girmekte kararlı olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan bir diğeri ise çalışma saatleri olmaktadır. Birçok banka genel olarak sabah 9’da işlerine start vermektedir. Akşam ise 5 gibi işletmeler hizmete kapanmaktadır. Finans kuruluşlarında öğle araları ise yaklaşık olarak 1 saat diliminde belirlenmektedir. Hafta sonları hizmet vermeyen bankalar sadece hafta içi belli saat aralıklarında hizmetlerine devam etmektedirler. Ayrıca bazı Dini ve Milli bayramlarımızda da banka kuruluşları hizmet vermemektedir. Çalışma saatleri açısından oldukça cazip şartlara sahip olan bankalar, bankacılık sektörünün en çok tercih edilen meslekler arasında olmasında oldukça önemli bir kriter olmaktadır.

Bankacı Olmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Bankalar iş başvurusu için uygun gördükleri kişilerden kimlik, kimlik fotokopisi, diploma fotokopisi ve bankacı olmak için gerekli belgeler arasında en önemlilerinden biri olan CV’yi talep etmektedir. CV yani özgeçmişinizde daha önce iş hayatında ne gibi alanlarda rol aldığınızı ve niteliklerinizi belirtmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca banka kuruluşları devamlı olarak çalışacak elemanları aradığı için askerliğini yapmış olan veya erteleyen kişiler tercih etmektedir. Eğer askerlik görevinizi yapmışsanız bunu belirten bir belge veya erteletmişseniz tecil belgenizi iş başvurusu yaptığınız firmaya ulaştırmanız önemli olmaktadır.

Bankacı Olmak İçin Gereken Bazı Şartlar

Bankacılık sektörü genel olarak sayılar üzerinden işlemekte olduğu için bankacı olmak isteyen kişilerin matematik işlemlerinde oldukça iyi olması gerekmektedir. Sayılar konusuna da fazlasıyla hakim olması gereken ve dikkat konusunda problemi olmayan kişiler bu meslekte daima birkaç adım önde olmaktadır. Diksiyon ve konuşma şekliniz de sizi artı veya eksi anlamda konumlandırabilecek özelliklerden olacaktır. Diksiyonu düzgün olan kişiler müşteri ve iş arkadaşları ile pozitif bir iletişim kurabilme kapasitesinden dolayı işverenlerin gözdesi olmaktadır. Giyim konusundaki tavrınız da bankacılık sektörünün olmazsa olmazlarından birisi halindedir.

Genel olarak takım elbise ile karşımıza çıkan bankacılar, şık görünmeye birçok insandan daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Eğer bankacı olmaya kararlı iseniz dış görünümünüze ve giyim tarzınıza fazlasıyla dikkat etmenizi öneririz. Bu durum iş veren kişilerin dikkatini tahmin ettiğinizden çok daha fazla çekecek ve size oldukça büyük bir avantaj verecektir. Diğer bir önemli noka ise deneyim konusu olmaktadır. Bankalar gün içerisinde oldukça büyük olarak nitelendirebileceğimiz maddi anlamda da bol sıfırlı olan işlemler yaptığı için, iş için görevlendirdiği kişilerin belli bir beceri ve tecrübeye sahip olmasını istemektedir. Bu kişiler daha önce farklı finans kuruluşlarında çalışmış veya çeşitli muhasebe işlemleri gerektiren yerlerde etkin olarak görev almış kişilerdir. Bu bakımından daha önceden bu sektörlerde çalışma imkanınız olduysa öz geçmişinize bu işletmelerde yaptığınız işleri detaylı olarak yazmanızı öneririz. Bu durum sizi banka işletmesinde oldukça kısa bir zamanda önemli yerlere getirebilir.

Yazımızda bankacı nasıl olunur sorusunı detayları ile cevaplamaya çalıştık. Eğer sizde bu alanda çalışmak için gerekli niteliklere sahipseniz Bankalar çeşitli iş ilanlarının yayınlandığı sitelere ilan vermektedir. Bu sitelerin dışında Türkiye İş Kurumu yani kısa adıyla İŞKUR’da da bankacılık sektörü adına birçok önemli iş fırsatı bulunmaktadır. Bu gibi iş bulmanıza olanak sağlayan önemli kuruluşları takip ederek hayalinizdeki işe oldukça kısa bir zaman diliminde sahip olmanız muhtemeldir. Ayrıca çeşitli bankalar ile iletişim numaraları ve mail adresleri ile irtibata geçerek işçi arayıp aramakdıklarını öğrenmeniz mümkün olmaktadır. Bankacı olmak isteyen kişiler için detaylı bilgileri vermeye çalıştığımız bu makalemiz, oldukça önemli hususları bünyesinde barındırmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/cep-bankaciligi-uygulamalari-nelerdir/
  2. https://www.kredivepara.com/cep-bankaciliginda-hangi-bankacilik-islemleri-yapilir/
  3. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-personel-alimi/
  4. https://www.kredivepara.com/yapi-kredi-bankasi-personel-alimi/
  5. https://www.kredivepara.com/teb-personel-alimi/

Güncelleme: 15.10.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz