2020 Senesinde Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı Maaşları Ne Kadar?
Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüzün popüler mesleklerinden biri olan bankacılık için halk arasında bilgisayar başında oturarak, fiziksel olarak fazla yorulmayan ancak fazla kazanan kişiler şeklinde bakıldığı bir gerçektir. Her ne kadar bankacıların fiziksel olarak yorulmadığı düşünülse de, aynı pozisyonda saatlerce oturmak gerçekten yorucu bir eylem olabiliyor. Gün boyu yapılan işlemler, hesaplamalar ve insanlarla olan diyaloglar da zihinsel yorgunluğa sebep olabilmektedir. Maaş standartlarının diğer meslek gruplarına göre yüksek olması ile birlikte dert edilecek bir şey olmadığını da düşünebilirsiniz. Her sene tüm meslek grupları için belli oranlarda maaş arttırımı olur. Bankacı maaşları her bankada aynı olmamakla birlikte 2020 yılında yine artış göstermiştir.

İlgili Yazılarımız;

Özel bankalar ile devlet bankaları arasında belirli farklılıklar mevcuttur. Genel itibariyle yeni işe başlayan bir bankacı ortalama 2400 TL gibi bir maaş almaktadır. Bu alanda alınabilecek en yüksek maaşlara ulaşmak için ise şube müdürü, bölge müdürü gibi pozisyonlara ulaşılması gerekmektedir. Bankacılık sektöründe müdür olan kişiler 15-20 bin TL civarında maaş alabilmektedir. Hemen hemen tüm meslekler için mesaiye kalınması halinde maaşa ek olarak mesai ücreti de eklenmektedir. Bankacılık için bu kavram pek de söz konusu olan bir kavram değildir.

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

2020 Senesi için Bankacı Maaşları

Asgari ücret aylık brüt 2.943 TL,  aylık net 2.324 TL, günlük brüt 98,1 TL olan ücret ile birlikte en düşük bankacı maaşları bu şekilde belirlenmiştir. Yine bankaya göre değişen bu durum kimi bankalarda 2400 TL seviyesine ulaşmaktadır. Her yıl yapılan maaş arttırımı ortalama %10‘dur. İşe yeni başlayan bir bankacı ya da gişe yetkilisi iseniz ortalama olarak 200-250 TL şeklinde zam alabilirsiniz.

Bankacılık kariyerine en alt kademede başlayan bir çalışan 2250 TL gibi bir rakam ile başlayarak 25000 TL gibi bir maaşa ulaşabilmektedir. Bankada yükselme şansınız gün içerisinde çalışma şeklinize ve gösterdiğiniz performansa göre değişmektedir. Aşağıda banka içerisinde çalışılabilen pozisyonları ana hatlarıyla bulabilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir;

Gişe Görevlisi

En çok merak edilen pozisyonlardan olan “Gişe yetkilisi ne kadar maaş alır?” sorusunu yanıtlarken bankada memur olarak çalışılabilecek en alt pozisyon gişe yetkilisi olduğunu da belirtebiliriz. Bu pozisyonda çalışanlar 2350 TL ile 2850 TL arasında değişen maaşlar alabilmektedirler. Başlangıç maaşı her sektörde ve firmada düşük olacağı gibi belli bir zaman dilimini atlatınca maaşlarda düzenli olarak artış görülür. Ayrıca Garanti Bankası‘nda gişe görevlisi olan bir kişi 2350 TL maaş alırken, İş Bankası‘nda gişe görevlisi olarak çalışan biri 2400 TL maaş alabilmektedir. Çalışılan bankanın konumu ile ilgili değişkenlik gösterebilmektedir. Banka merkezinde ya da şubesinde çalışıyor olmak da maaş yönünde belirleyici unsur olabilmektedir.

Bireysel Müşteri Temsilcileri

Gişe yetkilisi pozisyonundan bir üst pozisyonu olarak söyleyebileceğimiz bireysel müşteri temsilcileri, gişe görevlilerinden ortalama 250-300 TL kadar daha yüksek ücret alabilmektedirler. Bazı bankalarda ise bireysel müşteri temsilcileri için verilen görevler doğrultusunda gişe görevlilerinden çok daha yüksek maaş almaktadırlar. Ortalama maaşları 2350-3600 TL arasındadır.

Müfettişlik, İç Denetçilik, Uzman Yardımcılığı

Bu pozisyonlarda çalışanlar kariyer bakımından önceki yazdığımız pozisyonların çok daha üstünde oldukları için 3000 TL ile 6500 TL arasında maaş alabilmektedirler. Bu pozisyona ulaşmak için sabırlı olmanız ve yoğun çaba sarf etmeniz gerekir.

Şube Müdürü

En yüksek maaş alan pozisyonlar arasında yer alır. Şube müdürü maaşı en düşük 7000 TL‘den başlar ve çalışılan bankaya göre 17400 TL‘ye kadar çıkabilmektedir. Bölge ve şube koordinatörlerinden sonra en yüksek maaşı banka müdürleri alır. Tüm bankanın sorumluluğunu üstlenirler. Bankacılık sektöründe gelinebilecek en yüksek pozisyonlardan biridir.

Bölge ve Şube Koordinatörü

Bölge koordinatörü adından da anlaşılacağı gibi birden fazla bankadan sorumlu olan kişilere denir. Bölge veya şube koordinatörleri bankacılık sektörünün en fazla kazanan kişileridir. 18000 TL ile 25000 TL arasında maaş almaktadırlar.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-personel-alimi/
  2. https://www.kredivepara.com/ing-personel-alimi/
  3. https://www.kredivepara.com/halkbank-personel-alimi/
  4. https://www.kredivepara.com/asgari-ucret-sigorta-primi/
  5. https://www.kredivepara.com/asgari-ucret-destegi-devam-edecek-mi/

Güncelleme: 03.01.2020

14 YORUMLAR

  1. gerçekten bilgilendirici bir makale olmuş banka kredi işi bütün soruların cevabı var öğrendim bu sayede teşekkür ederim

  2. Ben makaleyi okudum ve aradığım cevabı da aldım .Banka ve kredi ile ilgili olarak . Emeği geçen herkesten çok teşekkür ederim .

  3. yazıp emek verenlere teşekkürler çok bilgilendirici bir yazı olmuş istediğim bilgiye bu site sayesinde ulaşmış oldum sağ olun :))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz