Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Banka Sınavları Ne zaman Yapılıyor?
Banka Sınavları Ne zaman Yapılıyor?

Bankacılık, günümüzde oldukça rağbet gören mesleklerden birisidir. Siz de bankacı olmak istiyorsanız bu yazımızdaki bilgileri sonuna kadar okuyun. Çünkü bu yazımızda; banka sınavları ne zaman 2019, banka sınavları soruları, banka sınavları nasıl oluyor, banka sınavları yaş sınırı var mı gibi soruları yanıtlayacağız.

Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da birçok banka, banka sınavları yapmaktadır. Bu sınavlar, bankada çalışmak isteyenler için altın niteliğindedir. Sınavlara başvurarak bankacılık hayatına siz de adım atabilirsiniz. Her yıl bankalarda açık olan pozisyonlar için iş ilanı yayınlanmakta ve ve sınavlar yapılmaktadır.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bankacı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Banka Sınavları Soruları Hakkında

Banka sınavları, açık olan pozisyona göre değişmektedir. Bu sınavlardan en zor olanları da Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı Management Trainee sınavlarıdır. Banka sınavlarının en büyük bölümünü genel kültür-yetenek sınavı oluşturmaktadır. Bu bölümde yer alan sorular; güncel, sayısal, sözel ve ekonomik içerikli sorulardan oluşur. Bu sorular dikkat gerektiren sorulardır ve pratik yapmanız gerekmektedir. Banka sınavı soruları ile ilgili kitaplar alarak çalışabilirsiniz. İnternet üzerinden yayınlanan testler, doğruluğu kontrol edilmediği için sakıncalıdır.

Banka Sınavları Kitapları

Yukarıda bahsettiğimiz banka sınavlarına hazırlanmak için banka sınavlarına hazırlık setlerinden faydalanabilirsiniz. İçerisinde testlerin ve çözümlerin yer aldığı kitaplar sizi banka sınavlarına hazırlayacaktır. Banka sınavları kitap konusunda set halinde kitap almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede diğer adayların önüne geçebilecek kadar pratik yapabilirsiniz.

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Banka sınavları, bankaların ilan ettiği tarihlerde yapılmaktadır. Açık pozisyonlara göre iş ilanı açan bankalar, bu pozisyonlara başvuruları alıp sınav gerçekleştirmektedir. Aşağıda yer alan banka sınavları tarihlerine göz atarak “Banka sınavları ne zaman?” sorusuna cevap bulabilirsiniz. Ayrıca boş poziyonlar için güncel iş ilanlarına da aşağıdaki linkten ulaşmak mümkündür.

Göz Atabilirsiniz;

Banka Sınavlarını Nereden Takip Edebilirim?

Banka sınavlarını nereden takip edebilirim diyorsanız doğru yerdesiniz. Aşağıdaki linklere göz atarak güncel banka sınavlarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki linklerde kariyer imkanları ve bankalardaki boş kontenjanlar da listelenmiştir.

Ziraat Bankası Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
Halk Bankası Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 Vakıfbank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 Yapı Kredi Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
QNB Finansbank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 Odeabank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 ING Bank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
İş Bankası Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
TEB Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 Denizbank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
 Akbank Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.
Albaraka Sınavları 2019 İçin Tıklayınız.

 

Banka Sınavları Yaş Sınırı Var mı?

Evet, bankadan bankaya değişen banka sınavları yaş sınırı, poziyondan pozisyona da değişmektedir. Kimi bankalar 28 yaş sınırı koyarken kimi bankalarda bu sınır 30 yaştır. Yani 28 veya 30 yaşın üstündeki kişiler bankalarda işe başlayamaz. Halihazırda bankada çalışıp da 30 yaşını geçenlere ise herhangi bir yaptırım uygulanmaz. Eğer siz de banka sınavları 2019 girmek istiyorsanız yaş sınırına dikkat etmelisiniz.

 

Bankalarda Hangi Pozisyonda Çalışabilirim?

 

Müfettiş Yardımcısı

Bankalarda çalışabileceğiniz en yüksek bölümlerden birisi de Müşfettiş Yardımcısı pozisyonudur. Bu pozisyonda yurtiçi ve yurtdışı şubelerde çalışabilir ve bankanın denetimi altında olan kurum ve kuruluşlarda, teftiş ve soruşturma yapabilirsiniz. En zor sınavlardan birisi olan Müfettiş Yardımcılığı sınavı, ciddi bir hazırlık ve bilgi birikimi istemektedir. Müfettiş yardımcılığı pozisyonuna başvurabilmek için yaş sınırına takılmamanız gerekmektedir. Ayrıca Müfettiş Yardımcısı olmak için sınava girdikten sonra mülakatta kesinlikle başarılı olmak zorundasınız. Eğer başarısız olursanız o bankada bir daha iş bulma ihtimalini ortadan kalkacaktır. Diğer bankalarda da iş başvurusunda olumlu cevap almanız zor olacaktır.

 

Uzman Yardımcısı

Genel Müdürlüklerde ve Kurumsal Şubelerde üst düzey görev almak için var olan pozisyonlardan birisi de Uzman Yardımcısı poziyonudur. Uzmanlık alanlarında aldığınız kurum içi ve dışı birçok eğitimle çalışma alanlarında uzmanlık kazanırsınız. Sınavları birçok sınavdan zor olsa da Müfettiş Yardımcılığı sınavından kolaydır.

 

Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı

Bu pozisyonda çalışan elemanlar, bankalarda kurulan sistemlerin güvenliğini, işleyişini, ve alt yapısını inceler. Günümüz teknoloji ve internet devri olduğu için bankalar yazılım uzmanlığı pozisyonuna her geçen gün daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu pozisyon, bankadaki birçok pozisyondan daha yukarıda tutulmaktadır.

 

Gişe Yetkilisi

Şubelerde ve Genel Müdürlük Bölümlerinde çalışmakta olan banka personelleri, gişe görevini üstlenmektedir. Şubelerde yaptıkları esas iş gişede yer almak ve temel bankacılık hizmeti sunmaktır. Bu pozisyondaki personeller performanslarına göre zamanla bir üst kademeye geçebilirler. Bir üst kademede satış ve kambiyo alanlarında görev alabilirler.

 

Satış ve Müşteri Temsilcisi

Bu alanda çalışanlar, bankaların kredi ve diğer ürünlerini tanıtmak, pazarlamak ve satmak için çalışırlar. Sosyal yönden becerikli insanlardan seçilen bu alan, insan iletişiminin en yoğun olduğu alanlardan birisidir. İkna kabiliyeti yüksek olması beklenen bu kişiler daha çok sahada çalışmaktadır.

 

Servis Yetkilisi

Muhasebe ve kredi bölümlerindeki birçok işlemi yöneten personeldir. Sınavda üstün başarı isteyen bu pozisyon, sıkı çalıştırmayı gerektirmektedir. Banka içerisinde birçok bölümden daha yukarıda görülür.

 

Çağrı Merkezi Elemanı

Kariyer basamaklarının başında olanlar için en iyi pozisyonlardan birisidir. Bankalardan bilgi almak ve işlem yaptırmak isteyen insanlarla telefondan konuşurlar ve destek sağlarlar. Bu kişilerin iletişim yanları güçlü olmalı ve sıkı çalışmalıdırlar. Performansa bağlı olarak şubeye atanma gibi olasılıkları bulunmaktadır.

 

Operasyon Elemanı

Operasyonel faaliyetlerden sorumlu olan bu bölüm, veri girişi ve kontrolü gibi alanlarda sorumluluk alır.

 

İhtisas Elemanı

Bankaların avukatlığını, mühendisliğini veya mimarlığını yaptığı çalışma alanıdır. Birçok farklı bölümden üniversite mezunu, bu kadroyla bankada çalışmaktadır.

 

Özel Güvenlik

Şubelerde çalışmakta olan güvenlik görevlileridir. Bankada görev alması en kolay bölümlerden birisidir.

 

Şoför

Bankaların makam şoförlüğünü ve şubeye para nakli yapan araçların şoförlüğünü yapan kişilerdir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2020 Senesinde Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Banka Sınavları Ek Bilgiler

Eğer bankada görev almak istiyorsanız ilk olarak yaş sınırına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kara listede adınızın yer alması da bankalarda görev almak için olumsuz durumlardan birisidir. Eğer siciliniz temiz ve yaşınız da uygunsa banka sınavlarını ve bankalardaki boş pozisyonları güncel olarak yukarıdaki linkten takip edebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere; banka sınavları nasıl oluyor, banka sınavları kitap, banka sınavları 2019, banka sınavlarında yaş sınırı gibi konularda bilgiler sunduk.

 

Banka sınavları 2019 yılı için başarılı olmak istiyorsanız banka sınavlarına hazırlık setlerinden faydalanmalısınız. Ayrıca internet üzerinden banka sınavlarıyla ilgili hazırlık videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde bankalar ve şube sayıları arttığı için bankalardaki pozisyonlar da arttı. Fakat günümüz dünyasında iş bulmak artık kolay değil. Bu nedenle bankalar sizden donanımlı bireyler olmanızı istemektedir. Bunun için bankaya alacakları personelleri mülakatla sınarlar. Eğer sınavlardan başarıyla geçerseniz mülakat konusunda herhangi bir soru çıkması oldukça nadirdir. Yine de mülakat sorularına iyice hazırlanmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca yukarıdaki linkleri de sürekli olarak takip etmenizde fayda var. Bu sayede açılan kontenjanlardan ilk siz haberdar olursunuz ve bankada çalışmak için bir adım öne geçersiniz. 2019 yılı banka sınavları ile ilgili bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Kariyer hayatınızda başarılar dileriz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/ing-personel-alimi/
  2. https://www.kredivepara.com/halkbank-personel-alimi/
  3. https://www.kredivepara.com/qnb-finansbank-personel-alimi/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz