Banka Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Bankalarla çalışan kişiler kimi dönemlerde bankalarla ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Böyle bir durumda sorun çözülemeyecek boyuttaysa banka şikayetinin nereye ve nasıl yapılacağının öğrenilmesi gerekmektedir.

Elbette sorununuz olduğu bir bankayı 4077 sayısı Tüketicinin Korunması kanunu kapsamında şikayet etme hakkına sahipsiniz. Bu için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Bu seçeneklerden biri Türkiye Bankalar Birliği diğer ise bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyetleri’dir. Yazının devamında bu süreçlerin nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

Öncelikle bilmeniz gereken bir nokta var: Bankayı şikayet etmek yerine ilgili banka ile iletişime geçmeniz olayın çözümü açısından size hız kazandıracaktır. Zira Bankacılık Kanunu’nun 76. maddesi incelendiğinde bu maddede tüm bankaların müşterilerine cevap verme zorunluluğu bulunduğunu göreceksiniz. Bundan dolayı da öncelikle banka şubesi, çağrı merkezi ya da diğer iletişim kanallarından herhangi biri üzerinden sorunu çözmeye çalışmanız faydanıza olacaktır.

Bankaya başvurduğunuz halde sorunun çözümü ile ilgili bir gelişme yaşayamazsanız işte tam bu andan itibaren Türkiye Bankalar Birliği ya da bulunduğunuz yerin bağlı olduğu ilçedeki Tüketici Hakem Heyeti’ne başvunuzu yapabilirsiniz.

TBB (Türkiye Bankalar Birliği) Hakem Heyeti’ne Şikayet Başvurusu

Buraya başvuru yapabilmenin ilk şartı bankaya öncesinde şikayet ile ilgili başvuru yapılmış olmasıdır. İlgili başvurunun ispatlanabilir olması için yazılı olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Başvurunun yazılı olarak gerçekleşmesi durumunda “Başvuru Teyit Belgesi” temin edebilir ve bu sayede TBB Hakem Heyeti’ne bunu sunabilirsiniz.

—-

 

Şikayetinizle ilgili bir şikayet dilekçesi yazarak, banka yetkilisine elden teslim edin. Elden teslim edeceğiniz dilekçenin bir örneği sizde kalacak ve dilekçenin aslını teslim alan banka yetkilisinin imzası da dilekçe üzerinde yer alacak.

Bankanıza şikayet dilekçenizi elektronik posta yoluyla da iletebilirsiniz. Bu durumda bankadan gelecek elektronik posta yanıtı “başvuru teyit belgesi” yerine geçeceğinden, mutlaka saklanmalıdır.

Başvuru Teyit Belgesi Sonrasındaki Süreler
Bankaya başvurunuzu yaptıktan sonra, başvuru teyit belgesi aldığınız tarihinden itibaren başlamak üzere bankanın 30 günlük yanıt verme süresinin bitmesi beklemeniz gerekir. Bu süre, banka ve kredi kartlarıyla ilgili başvurular için 20 gündür. Banka, başvurunuzu aldıktan sonra 30 gün içerisinde yanıt verebilir veya 10 günlük ek bir süre daha talep edebilir. Banka tarafından belirtilen süreler içinde yanıt verildiği hallerde yazılı yanıt tarihinden itibaren 60 gün içinde başvuru formu doldurulmak üzere TBB Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulabilir.

Bankanın belirtilen süreler dahilinde yanıt verilmediği hallerde, yanıt süresinin sonlanmasını takip eden 60 gün içinde başvuru formu doldurularak TBB Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunulabilir.

Elektronik postayla başvuru yapmanız halinde elektronik posta ile size iletilecek yanıt tarihini ve başvuru teyit belgesi tarihini baz almanız gerektiğini unutmayın.

4 Adımda Şikayet Başvurunuzu Tamamlayın
Aşağıdaki 4 adımı izleyerek, TBB Hakem Heyeti’ne yapacağınız şikayet başvurusunu tamamlayabilirsiniz.

Adım 1. Yukarıda anlattığım gibi öncelikle bankanıza başvuruyu yapın. Bankanıza başvuru yapmadan TBB Hakem Heyeti’ne başvuru yapamayacağınızı unutmayın.

Adım 2. Bankanıza başvuru yaptıktan sonra bankanızdan alacağınız başvuru teyit belgesini temin edin ve saklayın. Bankanızın şikayetinize yanıt verme süresinin kredi ve banka kartları için 20 gün, diğer bankacılık ürün ve hizmetleri için 30 gün olduğunu göz önünde bulundurun.

Adım 3. İlgili süreleri dikkate alarak bankanızın yazılı yanıt tarihinden itibaren 60 günü geçmeyecek şekilde Hakem Heyeti Başvuru formunu doldurun.

Doldurmanız gereken ilgili Hakem Heyeti Başvuru formunu bu bağlantıdan indirebilir veya görüntüleyebilirsiniz.

Adım 4. Doldurduğunuz Hakem Heyeti Başvuru formunu, bankanızdan temin ettiğiniz yazılı yanıt örneğini, başvuru teyit belgesini, bankanıza yaptığınız başvuru dilekçesi örneğini ve şikayet başvurunuza konu belge örneklerini gösterir evraklarla başvurunuzu Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderin.

Şikayet sürecinde izlemeniz gereken adımları aşağıdaki videoyu izleyerek de öğrenebilirsiniz.

Yapacağınız şikayet başvurusu, Türkiye Bankalar Birliği’ne ulaştığı tarihte kayda ve ön değerlendirme sürecine alınacak. Ön değerlendirme sürecinde sizden ek bilgi talebinde bulunulabilir. Başvurunuzun uygun bulunması halinde 15 gün içinde yazılı bir yanıt tarafınıza gönderilecek ve şikayetinizle ilgili tarafınıza bilgi verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir