Banka Nasıl Haciz Yapar? İcra Tebligatı Geldi Ne Yapmalıyım?

bank nasıl haciz yapar
bank nasıl haciz yapar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Haciz, banka ile ilgili ödeme sorunu yaşamanız sonucunda karşılaşabileceğiniz bir sondur. Elbette hiç kimse bu sonla karşılaşmak istemez. Genelde insanlar hayallerini gerçeğe dönüştürmek amacıyla bankalardan kredi almakta ya da kredi kartını kullanmaktadır. Yalnız bir kısım insanda ödeyemeyeceği rakamlarda kredi ya da kredi kartı kullanmakta ve sonrasında da haciz gerçeğiyle yüz yüze gelmektedir. Bankaların kredi veya kredi kartı borçlarının ödenmesi konusunda oldukça hassas olduğu aşikar. Siz belirli bir süre borcunuzu ödemezseniz bunu icra yoluyla elbette almaya yönelecektir.

Göz atabilirsiniz: Borç Ödendikten Sonra Haciz Ne Zaman Kalkar?

Bankaya kredi ve kredi kartından ötürü borcunuz olması ve bunu belirli bir süre ödememeniz durumunda İcralık olursunuz. Yani banka bu aşamada alacağını tahsil edebilmek maksatlı İcra Müdürlüğü’ne başvurur. Bankanın İcra’ya başvurmasının akabinden tarafınıza borcu ödemeniz için tebligat gönderilir. Bu tebligat size ulaştığı andan itibaren 7 gün vaktiniz vardır. Bu 7 gün içerisinde ya borca itiraz etmeli ya da borcu ödemelisiniz. Bu iki seçenekten birini yapmadığınız durumda sizin için oldukça sıkıntılı olan bir zaman dilimi başlıyor demektir.

İcra Tebligatı Sonrası Süreç Nasıl İşliyor?

İcra tebligatı Nedir? İcra Tebligatı Geldi Ne Yapmalıyım?
İcra tebligatı Nedir? İcra Tebligatı Geldi Ne Yapmalıyım?

İcra Müdürlüğü size yollamış olduğu tebligattan da yanıt alamazsa bu durumda bankaya belirtmiş olduğunuz adrese ilgili görevlilerini yollar. Eğer siz evdeyseniz kapıyı çalıp evinize girerek İcra işlemine başlarlar. bu süreçten sonra yapabilecek bir şey kalmamıştır. Evde bulunmuyorsanız sizden izin almaksızın kapınızı çilingir yardımıyla açarak icra işlemine başlanır. Bu durum tamamen yasal bir harekettir. Yani bu konumda evinize çilingir yardımıyla girmeleri yasal açıdan herhangi bir suç teşkil etmemektedir.

Göz Atabilirsiniz;

 

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? yazısını okuyarak kredi kartı borcunun hangi aşamada haciz noktasına gelebileceğini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte eğer emekliyseniz ve emekli maaşına haciz konulup konulamayacağını merak ediyorsanız Emekli maaşına haciz konulabilir mi yazısını okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

İcra Müdürlüğü Tüm Eşyaları Haczedilebilir Mi?

Daha önceleri evin içerisindeki her şey haczedilebilirken, yeni düzenlemeyle bu konuya sınırlamalar getirildi. Bu sınırlamaların getirildiği kanun kapsamında ailenin ortak kullanımında olan ve günlük yaşamın idâmesi için gerekli olan malzemelerin haczedilemeyeceği belirlendi. Yani sizin evinizdeki buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, koltuk ve mobilyalar, giyecekleriniz  ve mesleğinizi devam ettirmek için gerekli olan malzemeler icra memurları tarafından haczedilemez. Bunların dışında kalan müzik seti, televizyon vb. eşyalara ise haciz konulup götürülebilir.

Göz atabilirsiniz: Emekli Maaşına Haciz Konulabilir Mi? (ŞOK DETAY)

Herhangi bir eşyadan iki veya daha fazla adet olması durumunda da 2 ve daha fazla olan kısmı da haczedilebilir. Yani varsayalım ki evinizde iki çamaşır makinesi var bu durumda bunun birine haciz konulabilir. Bunların yanında kilitli bir dolabınız varsa haciz memurlarının bu dolapları açma yetkisi de bulunmaktadır.

Eve icra dışında, bankanın bir başka yöntemi de maaşa haciz koyabilir. Eğer herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan biriyseniz bu durumda borcunuz icralık noktaya gelmesi halinde maaşınıza haciz konulabilir. Siz maaşınızı almadan belirlenen miktarda kesinti maaşınıza yansıtılabilir.

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz