Kredi ve Para

Banka kodu BLZ Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Banka BLZ kodu, Almanya’da faaliyet gösteren finans kurumları tarafından kullanılan özel bir kodlama sistemi olarak tanımlanmaktadır. Türkçe “banka kodu“nun Almancadaki karşılığı “Bankleitzahl” kelimesidir ve “BLZ” olarak kısaltılmaktadır. BLZ kodu da bu kelimenin kısaltılmış şeklidir. Almanya’da faaliyet gösteren kurumlarda işlem yaparken bu kod sayesinde hem hız kazanılır hem de hata riski azaltılmış olur. Nasıl Türkiye’de herhangi bir banka koduyla EFT vb. işlemlerde hata olma olasılığı yok denecek kadar azken banka kodu BLZ ile yapılan işlemlerde de hata olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı bu kodun yapılacak işlemlerde kullanılması önemlidir. (Para kazanma konusunda bilgi için bakınız->  hızlı para kazanma yolları)

Banka Kodu BLZ Nedir?

Banka kodu BLZ o kişiye ya da kuruma ait olan hesap numarası ve banka şube kodunu ve banka kodunu kapsayan bir koddur. Bu bilgilerin tümünü içeren bir kodlama sistemi sayesinde para göndermek istediğiniz kişiye paranın gitmeme ihtimali, yanlış kişiye gitme ihtimali ortadan kalkmaktadır. Türkiye’de kullanılan IBAN koduda buna benzer bir koddur ve içerisinde hem hesap numarasını hem de banka şube kodunu barındırır. Banka kodu BLZ uluslararası bir kodlama sistemi olduğundan dolayı dünyanın her bir köşesinde işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Cep Telefonundan Para Nasıl Gönderilir?

BLZ Nasıl Kullanılır?

Banka kodu BLZ’yi kullanmak için hangi ülkede bulunuyorsanız o ülkeye ait plaka kodunu banka kodu BLZ’nin başına koymalısınız. Örneğin Avustralya banka kodu BLZ’nin başına AUS eklemelisiniz. Yine aynı şekilde Hollanda’da bulunuyorsanız ve BLZ koduyla işlem yapmak istiyorsanız bu durumda banka kodu olan BLZ’nin başına Hollanda plaka kodu olan NL’yi eklemeniz gerekmektedir.

Türkiye’de Banka Kodu Olarak BLZ Kullanılabilir mi?

Banka kodu olarak kullanılan BLZ kodu Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler arasında kullanılan bir kodlama sistemidir. Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmadığından dolayı banka kodu olarak BLZ kullanılmamaktadır. Bundan dolayı Türkiye’ye yapılacak olan EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemleri için BLZ kodu kullanılmaz. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  eft nedir) BLZ kodu ülkenin plaka kodunun eklenmesiyle birlite toplamda 22 haneli bir koddur. Türkiye bankalarından Almanya’da şubesi bulunanların BLZ kodlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye de farklı bankalar arası işlem yapılırken özellikle para transferleri sırasında ücret alınmaktadır. Bu nedenle sık sık eft yapıyor iseniz yapmanız gereken eft ücreti almayan bankalar ile çalışmak olacaktır. Fakat BLZ Almanya için oldukça önemli bir durumdur.

Güncelleme: 19.03.2019


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.