Banka kodu BLZ Nedir? Nasıl Kullanılır?

Banka kodu BLZ Nedir? Nasıl Kullanılır?
Banka kodu BLZ Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Banka BLZ kodu, Almanya’da faaliyet gösteren finans kurumları tarafından kullanılan özel bir kodlama sistemi olarak tanımlanmaktadır. Türkçe banka kodunun Almancadaki karşılığı “Bankleitzahl” kelimesidir ve “BLZ” olarak kısaltılmaktadır. BLZ kodu da bu kelimenin kısaltılmış şeklidir. Almanya’da faaliyet gösteren kurumlarda işlem yaparken bu kod sayesinde hem hız kazanılır hem de hata riski azaltılmış olur. Nasıl Türkiye’de herhangi bir BLZ koduyla EFT vb. işlemlerde hata olma olasılığı yok denecek kadar azken BLZ kodu BLZ ile yapılan işlemlerde de hata olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bundan dolayı bu kodun yapılacak işlemlerde kullanılması önemlidir. (Para kazanma konusunda bilgi için bakınız->  hızlı para kazanma yolları)

  • Şube Kodu Nerede Yazar? Bankalara Göre Şube Kodu İçeriğe Git
  • İş Bankası Swift Kaç Günde Gelir? Swift Kodu ve Ücreti Nedir? İçeriğe Git
  • Garanti Bankası Swift Kodu Nedir? İçeriğe Git
  • Hata Kodu 57 Nedir? POS Hata Kodu 57 Nasıl Çözülür? İçeriğe Git
  • İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu 2 Yöntemle Sorgulama İçeriğe Git

Banka Kodu BLZ Nedir?

Banka kodu BLZ o kişiye ya da kuruma ait olan hesap numarası ve banka şube kodunu ve banka kodunu kapsayan bir koddur. Bu bilgilerin tümünü içeren bir kodlama sistemi sayesinde para göndermek istediğiniz kişiye paranın gitmeme ihtimali, yanlış kişiye gitme ihtimali ortadan kalkmaktadır. Türkiye’de kullanılan IBAN koduda buna benzer bir koddur ve içerisinde hem hesap numarasını hem de banka şube kodunu barındırır. BLZ uluslararası bir kodlama sistemi olduğundan dolayı dünyanın her bir köşesinde işlemlerin hızlı ve hatasız bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Göz Atabilirsiniz;

BLZ Nasıl Kullanılır?

Banka kodu BLZ’yi kullanmak için hangi ülkede bulunuyorsanız o ülkeye ait plaka kodunu banka kodunun BLZ’nin başına koymalısınız. Örneğin Avustralya banka kodunun BLZ’nin başına AUS eklemelisiniz. Yine aynı şekilde Hollanda’da bulunuyorsanız ve BLZ koduyla işlem yapmak istiyorsanız bu durumda banka kodu olan BLZ’nin başına Hollanda plaka kodu olan NL’yi eklemeniz gerekmektedir.

Türkiye’de Banka Kodu Olarak BLZ Kullanılabilir mi?

BLZ kodu Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler arasında kullanılan bir kodlama sistemidir. Türkiye Avrupa Birliği üyesi olmadığından dolayı banka kodu olarak BLZ kullanılmamaktadır. Bundan dolayı Türkiye’ye yapılacak olan EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemleri için BLZ kodu kullanılmaz. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  eft nedir) BLZ kodu ülkenin plaka kodunun eklenmesiyle birlite toplamda 22 haneli bir koddur. Türkiye bankalarından Almanya’da şubesi bulunanların BLZ kodlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye de farklı bankalar arası işlem yapılırken özellikle para transferleri sırasında ücret alınmaktadır. Bu nedenle sık sık eft yapıyor iseniz yapmanız gereken eft ücreti almayan bankalar ile çalışmak olacaktır. Fakat BLZ Almanya için oldukça önemli bir durumdur.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/e-devletten-banka-hesabi-sorgulama/
  2. https://www.kredivepara.com/garanti-bankasi-aninda-kredi-basvurusu/
  3. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankkart-nedir/
  4. https://www.kredivepara.com/banka-karti-ne-demek/
  5. https://www.kredivepara.com/i%cc%87s-bankasi-iban-nerede-yazar-iban-nedir/

Güncelleme: 19.03.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz