Banka Kartınız Yanınızda Olmadan Hesaptan Nasıl Para Çekilir?

Banka Kartınız Yanınızda Olmadan Hesaptan Para Çekme
Banka Kartınız Yanınızda Olmadan Hesaptan Para Çekme

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalar tarafından belli başlı bankacılık işlemlerini yapabilmek için sunulan kartlar banka kartlarıdır. Tüm bankaların banka kartlarıyla bankamatiklerden hesaptan para çekme / yatırma yapabilirsiniz. Bu işlemin yapılabilmesi için ATM’ye banka kartınızı takmalı sonrasında da şifrenizi girerek banka kartının hesabına erişmelisiniz. Banka kartının takılıp şifrenin girilmesinin ardından dilerseniz para çekebilir, dilerseniz para yatırabilir, dilerseniz de diğer birçok işlemi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Banka kartınızı evde unuttunuz ve paraya ihtiyacınız var. İşte bunun gibi bir durumlar karşı karşıya kalırsınız da paranızı çekme şansına sahipsiniz. Peki ama nasıl diyorsanız devamı yazıda detaylıca anlatılacaktır.

İlgili Yazılarımız;

  • Garanti Bankası CepBank Para Çekme ve Gönderme Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • Garanti Bankası Kartsız Para Yatırma Yazıya Git
  • Cep Bankacılığında Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır? Yazıya Git

Banka Kartı yoksa da Hesaptan Para Çekebilme

1. Cep Bank ile Hesaptan Para Çekme:

Banka kartınızı yanınıza almadıysanız ya da kaybettiyseniz ve hesaptan para çekme işlemi yapmak istiyorsanız bunun için  birden fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Bu alternatiflerden ilki cep bank aracılığıyla para çekmektir. Eğer kendi hesabınızın internet bankacılığına cep telefonu, bilgisayar veya herhangi bir cihaz vasıtasıyla erişebiliyorsanız bu durumda hesabınıza girerek cep bankacılığı aracılığıyla cep telefonu numaranıza para gönderebilir ve bu parayı anında çekebilirsiniz. Kimi bankalar bankada kayıtlı olan hesabınızdaki numaraya cep bank işlemi ile para göndermenize müsaade etmeyebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için ilgili bankanın tüm şartlarını öğrenmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte eğer size herhangi biri para gönderecekse bunu cep bank işlemi ile gönderebilir. Bu sayede yanınızda hiç kart olmasa da tek bir ATM bularak parayı çekebilir ve o anlık ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu işlemle cep telefonunuza bir işlem şifresi gelecek ve bankamatiğe giderek bu şifre sayesinde kartsız işlemler kısmından para çekme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

2. Mobil İmza ile Hesaptan Para Çekme: 

Cep bank ile para çekmenin haricinde bir diğer alternatif mobil imza ile para çekmektir. Bu işlemi yapabilmeniz için bankada kayıtlı bulunan bir cep telefonu, bu cep telefonuna ait olan mobil imza tanımlanmış olmalı ve müşteri numaranızı biliyor olmanız gerekmektedir. Müşteri numaranız ve mobil imza tanımlanmış olan cep telefonu numarasını girmenizin akabinden banka tarafından cep telefonunuza SMS ile tek kullanımlık şifre gönderilecektir. Bu şifre sayesinde hesabınızdan para çekim işlemi yapabileceksiniz. Kimi bankalar cep şifrematik yahut şifrematik tarzı uygulamalar da geliştirmiştir.

Göz atabilirsiniz:

Bu uygulamalarda mobil imza uygulamasın benzer uygulamalardır. Kimi bankalardan yapılacak para çekimlerinde de cep telefonu numarası ve TC kimlik numarasının girilmesinden sonra kişi adına kayıtlı olan kart seçenekleri ekrana gelmektedir. Burada kartın seçilmesinden sonra kartın şifresi para çekmek isteyen kişi tarafından girilmekte ve bu kişinin cep telefonuna işlemin onaylanması için şifre gönderilmektedir. Bu şifrenin de girilmesiyle birlikte para çekim işlemi yapılabilmektedir.

Mobil imza olarak adlandırılan uygulamada birkaç bankanın isim olarak kullandığı uygulamadır. Diğer bankalarda da benzer hizmetler farklı adlarla müşterinin hizmetine sunulmuş durumdadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/banka-kartimin-sifresini-unuttum/
  2. https://www.kredivepara.com/banka-karti-ne-demek/
  3. https://www.kredivepara.com/banka-karti-aa-yy-nedir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz