Banka Kartı Ne Demek?

Banka kartı ne demek?
Banka kartı ne demek?

Banka kartı, sahibinin bankasında açtırdığı vadesiz mevduat hesabında bulunan parasına ulaşmasını sağlayan, kredi kartına benzer ancak tam olarak kredi kartı niteliğinde olmayan bir üründür.

Banka kartları her ne kadar üzerinde Visa veya Mastercard logoları bulundursalar da tam olarak kredi kartı niteliği taşımazlar. Banka kartlarının ana farkı kredi kartlarının aksine olmayan krediyi değil de hesapta olan bakiyeyi kullanmalarıdır. Ayrıca banka kartı almak isteyenler yine kredi kartının aksine bir hesap açtırmak zorundadırlar.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka Kartınız Yanınızda Olmadan Hesaptan Nasıl Para Çekilir?

Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla birlikte kredi kartları ve bankamatik (ATM) kartları adeta paranın yerini almış durumdadır. Önceki süreçlerde insanlar harcama yapabilmek için ceplerinde para taşırken artık bu gereklilik ortadan kalkmış ve bankamatik kartları ile kredi kartları paranın yerine geçmiştir. Hatta bu kartlar daha da ileri giderek sadece dışarıda değil bilgisayarlar, telefonlar, tablet cihazlar aracılığıyla alış veriş yapmaya olanak tanımıştır. İşte tam da bu aşamada güvenlik sıkıntıları çıkmaya başlamış ve bankalar çeşitli önlemler geliştirmeye başlamıştır. Banka kartı aa yy kavramı da tam bu noktada ortaya çıkmış ve bir noktaya kadar da olsa güvenlik tedbiri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi bunun ne demek olduğuna ve nasıl kullanılacağını inceleyecek olursak:

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Banka Kartı AA YY nedir?

Banka kartları günümüzde alışverişlerde de kullanılmaktadır. Banka kartınızla yapacağınız her türlü alışveriş hesap bakiyenizden otomatik olarak düşecektir. Ne yazık ki banka kartlarınızla kredi kartı gibi taksitli alışveriş yapamıyorsunuz. Ayrıca banka kartları artık 3D Secure denilen bir sistem aracılığı ile internet alışverişlerinde de kullanılıyor. İnternet üzerinden otobüs, uçak bileti almak istediğinizde, herhangi bir alışveriş sitesi üzerinden beğendiğiniz ürünü almak istediğinizde, evden çıkmaya üşenip web siteler üzerinden yemek siparişi vermek istediğinizde ya da internet aracılığıyla yapılacak benzeri bir alış veriş için kredi kartına ya da bankamatik kartına ihtiyacınız olacaktır. Bir başkasının sizin kartınızı kullanmaması adına ise bu süreçte kartla ilgili birçok bilgi tarafınıza sorulacaktır.

Banka Kartı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Banka kartı aa yy‘si ki bu da kartın ön yüzünde yazan VALID THRU kısmının hemen yanındaki kredi kartının son kullanma tarihidir. Buradaki rakamlardan ilki ayı (aa), ikincisi ise yılı (yy) temsil eder. Örnek olarak kart üzerinde 01/23 yazıyorsa bu demektir ki Ocak-2023. İlgili kartın son kullanma tarihi geldiği anda bu kartla bankamatiklerden para çekilmesi söz konusu olmaz. Hatta birçok banka süresi geçen karta el koyar ve size yenisini takdim eder. Kartın üzerinde yazan isim, Kartın arka kısmında yer alan CVV kodu ile internet bankacılığı aracılığıyla dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Nasıl Öğrenilir?

Bu bilgiler doğru şekilde girilir ve birçok banka için geçerli olan SMS onay şifresi de girildikten sonra ödeme gerçekleşmiş olur. Yani banka aa yy kavramı bu süreçte kart üzerinde yer alan ve girilmesi gereken bir sayı olarak karşımıza çıkmış olur. Kredi kartı ya da bankamatik kartları üzerinde son kullanma günü yani “gg” gibi bir kavram söz konusu değildir. Artık internet alışverişlerinizde kolayca Banka kartı aa yy olarak bahsedildiğinde hangi kısımdaki bilgileri gireceğinizi biliyorsunuz.

Göz Atabilirsiniz;

Banka kartı vasıtasıyla bankanızın ya da herhangi bir bankanın ATM’leri üzerinden hesabınıza ulaşabilir, para çekebilir, para yatırabilir, havale ve eft yapabilir ya da buna benzer ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri kendi bankanızın ATM’si vasıtasıyla yapmak ücretsizdir. Ancak başka bankaların ATM’lerini kullanarak bu işlemleri gerçekleştirirseniz bu işlemlerinin her biri veya birkaçı için ücret ödersiniz. Bu nedenle kendi bankanızın ATM’sini kullanmak sizin için daha avantajlıdır. Ayrıca bu işlem için bankanızın internet servisini de kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile ilgili talep ve sorularınız için bankanıza veya müşteri hizmetlerine başvurunuz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/fibabanka-kredi-karti-iptal-etme/
  2. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-kredi-karti-limit-yukseltme/
  3. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-engelli-kredi-karti-nasil-alinir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz