Banka kartı aa yy nedir?

Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla birlikte kredi kartları ve bankamatik (ATM) kartları adeta paranın yerini almış durumdadır. Önceki süreçlerde insanlar harcama yapabilmek için ceplerinde para taşırken artık bu gereklilik ortadan kalkmış ve bankamatik kartları ile kredi kartları paranın yerine geçmiştir.

Anında kredi kartı veren bankalar için TIKLAYIN

Hatta bu kartlar daha da ileri giderek sadece dışarıda değil bilgisayarlar, telefonlar, tablet cihazlar aracılığıyla alış veriş yapmaya olanak tanımıştır. İşte tam da bu aşamada güvenlik sıkıntıları çıkmaya başlamış ve bankalar çeşitli önlemler geliştirmeye başlamıştır. Banka kartı aa yy kavramı da tam bu noktada ortaya çıkmış ve bir noktaya kadar da olsa güvenlik tedbiri olarak kullanılmaya başlanmıştır. Şimdi bunun ne demek olduğuna ve nasıl kullanılacağını inceleyecek olursak:

BUNA BAKTINIZ MI?  Bankaların Hesap İşletim Ücretleri (2014 Yılı için)

Bankamatik ya da Kredi kartı aa yy nedir? nasıl kullanılır?

İnternet üzerinden otobüs/ uçak bileti almak istediğinizde, herhangi bir alışveriş sitesi üzerinden beğendiğiniz ürünü almak istediğinizde, evden çıkmaya üşenip yemeksepeti gibi web siteler üzerinden yemek siparişi vermek istediğinizde ya da internet aracılığıyla yapılacak benzeri bir alış veriş için kredi kartına ve bankamatik kartına ihtiyacınız olacaktır. Bir başkasının sizin kartınızı kullanmaması adına ise bu süreçte kartla ilgili bir çok bilgi tarafınıza sorulacaktır. Bunlar;

  • 16 haneli kart numarası,
  • banka kartı aa yy‘si ki bu da kartın ön yüzünde yazan VALID THRU kısmının hemen yanındaki kredi kartının son kullanma tarihidir. Buradaki rakamlardan ilki ayı (aa), ikincisi ise yılı (yy) temsil eder. İlgili kartın son kullanma tarihi geldiği anda bu kartla bankamatiklerden para çekilmesi söz konusu olmaz. Hatta birçok banka süresi geçen karta el koyar ve size yenisini takdim eder. Elbette bu süreçte internet bankacılığı aracılığıyla dilediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kartın üzerinde yazan isim
  • Kartın arka kısmında yer alan CVV kodu’dur.
BUNA BAKTINIZ MI?  İban Numarası Kaç Haneli Oluyor?


Banka Kartı üstünde yer alan CVV Kodu nedir bilgi için TIKLAYIN

Bu bilgiler doğru şekilde girilir ve akabinden birçok banka için geçerli olan SMS onay şifresi de girildikten sonra ödeme gerçekleşmiş olur. Yani banka aa yy kavramı bu süreçte kart üzerinde yer alan ve girilmesi gereken bir sayı olarak karşımıza çıkmış olur. Kredi kartı ya da bankamatik kartlatı üzerinde son kullanma günü yani “gg” gibi bir kavram söz konusu değildir.

Güncelleme: 21.02.2019


One Reply to “Banka kartı aa yy nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir