Banka Kara Liste Ne Demektir?

Banka Kara Listesi Ne Demektir?
Banka Kara Listesi Ne Demektir?

Günümüzde kredi çekmek ve kredi kartı kullanmak oldukça yaygın hale gelmiştir. Özellikle internetten yapılan alışverişlerin yaygınlaşması, kredi kartı kullanımında artış yaşanmasını sağlamıştır. Ancak hem kredilerin bilinçsizce çekilmesi hem de kredi kartlarının yanlış kullanılması sonucunda borçlar birikir ve ödenmez hale gelir. Bir kredi kartının borcunun bir başka kredi kartı borcuyla ödenmesi de aynı şekilde kişilerin borç batağına girmesine neden olur. Bütün bunlar ödeyemediğiniz geçmiş dönem borçlarınızla birlikte bankalar tarafından değerlendirmeye alınır. Ödeyemediğiniz borçlarınız için kara listeye girmiş olmanız, bankaların gözünde itibarınızın kalmadığı yani size kredi vermeyecekleri anlamına gelir. Sizlere kara liste hakkında detaylı bilgi verelim;

Kredi Kara Listesi Nedir?

Kara liste, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından sizin bankalar ile olan geçmişinizin araştırılarak, idari takip ya da icra şeklinde almış olduğunuz cezaların sicilinize işlenmesi ve 5 yıl sicilinizden silinmemesi anlamına gelir. Yani geçmişte çekmiş olduğunuz bir krediyi ya da kredi kartınıza olan borcunuzu 90 gün içinde ödemediyseniz kara listeye girersiniz ve yukarıdaki kurumların kayıtları altına alınırsınız. Bu kayıtlar tüm bankalar tarafından görülebilir ve kredi notunuzu kötü etkiler. Bu durumda bankalardan kredi alma şansınız oldukça azalır.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenebilmek için KKB internet sitesine girebilir ya da destek merkezini arayarak, oradan bilgi alabilirsiniz. Bunun haricinde tüm bankalar ve FİNDEKS üzerinden de kara listede olup olmadığınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer daha önce kara listeye girdiyseniz ve bu kayıtların silinip silinmediği hakkında bilgi almak istiyorsanız, yine aynı yöntemleri kullanarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Kara Listede Olan Kişiler Kredi ya da Kredi Kartı Alabilir Mi?

Kara listede olan kişilerin kredi ya da kredi kartı alması oldukça zordur. Öncelikle, bu listeye girmenize sebep olan borçların tamamının kapanmış olması gerekir. Bu borçlar kapandıktan sonra ise bundan sonraki ödemelerinizi belirli bir süre düzenli olarak yapmanız gerekir. Kredi notunuzu biraz da olsa yükselttikten sonra bankalara kredi ya da kredi kartı için başvuru yapabilirsiniz. Kredi için bankalar genellikle kefil ya da ipotek isteyeceklerdir. Kredi kartını ise krediye göre daha kolay alabilirsiniz.

OKU: Kara Listedekilere Kredi Kartı Veren Bankalar

Kara Liste Ne Zaman Silinir?

Kara listenin silinmesi için 5 yılın geçmesi gerekir. Bu listenin zaman aşımı 5 yıldır ve 5 yıl sonra siciliniz tamamen silinmiş olur. Ancak kara listeye girdikten 2 yıl sonra, söz konusu olan borcun kapandığına dair bir belge ile Merkez Bankası’na başvuru yaparsanız, silinmesini sağlayabilirsiniz. Bunların dışında, devlet kimi zamanlar af dönemleri belirleyebilir ve bu dönemler ile birlikte kara listeden silinebilirsiniz.

Kara Liste Affı Her Sene Çıkar mı?

Kara liste affı devletin belirlediği dönemlerde çıkmaktadır. Bu dönem her sene de olabilir, 2 yıl da bir de gerçekleşebilir. Bu durum devletin vereceği karara bağlıdır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/afyonkarahisar-eve-ek-is-veren-firmalar/
  2. https://www.kredivepara.com/sicil-affi-uygulayan-bankalar-hangileridir/
  3. https://www.kredivepara.com/kredi-notu-nasil-yenilenir-kredi-notu-ne-zaman-yukselir/
  4. https://www.kredivepara.com/protestosuz-senet-ne-demek/
  5. https://www.kredivepara.com/ing-kredi-karti-yapilandirma/

OKU: Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz