Banka Hesabı Açmanın Şartları

banka hesabı

Bankalarda gerçekleştireceğiniz birçok işlem için öncelikle bir banka hesabı sahibi olmanız gereklidir. Özellikle internet bankacılığı gibi birçok işi kolaylaştıran bir sistemi kullanmak istiyorsanız banka hesabı açtırmalısınız. Tıpkı kredi ya da kredi kartı alma durumunda olduğu gibi banka hesabı açmanın da belli şartları, koşulları bulunmaktadır. Elbette bu koşulları yerine getirmeyen kişilerin hesap açma şansı bulunmamaktadır.

Banka Hesabı Açabilmek İçin Gerekli Koşullar

18 yaşını doldurmuş olmak

Bu aşamada tıpkı kredi çekmek için olduğu gibi hesap açmak içinde 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Çünkü bu yaşın altındaki kişiler reşit kabul edilmemektedir. 18 yaşın altında olan kişiler yanlarında anne baba gibi velisi olan kişiyi getirerek bankalardan hesap açtırabilirler.

Başvuru sırasında kimliği ibraz etmek

Hesap açmak için bankalardan herhangi birine başvuracaksanız nüfus cüzdanınızın yanınızda olması gerekmektedir. Burada hesap kimin adına açılacaksa o kişinin kimliği yeterli olacaktır. Eğer ortak hesap açılması söz konusuysa ortak hesap açacak kişilerin tümünün kimliği gereklidir. Kimi bankalar için hesap açma sürecinde internetten banka hesabı açma seçeneği bulunmaktadır. Ancak bu durum tüm bankalar için geçerli değildir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  QNB Finansbank Vadeli Mevduat Hesabı Avantajları

Yabancı uyruklu olan kişiler kimlik yerine pasaportta kullanabilir.

Göz Atabilirsiniz;

Adresi teyit etmek

Oturduğunuz yeri bankadan hesap açtırma sırasında ibraz etmeniz gerekmektedir. İlerleyen süreçte oturduğunuz yerin değişmesi durumunda banka müşteri hizmetlerini arayarak adres bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir. Bunun için ikametgah belgesi, son üç aya ait cep telefonu haricinde su, elektrik, doğalgaz faturası,

Göz atabilirsiniz: Banka Hesabımda Ne Kadar Para Var?

Tüzel kişiler için gerekli belgeleri sağlamak

Tüzel kişilerin gerçek kişilere kıyasla daha fazla belgeyi hazırlaması gerekmektedir. Bu süreçte bankadan bankaya değişse de imza sirküleri, kimlik fotokopiler, güncel Ticaret odası kayıt belgesi, Ticaret sicil gazetesi, vergi levhası gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Bu belgelerle birlikte hesap açtırmak istediğiniz bankanın herhangi bir şubesine gitmelisiniz. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi bazı bankaların internet sitesi üzerinden de banka hesabı açtırmak için başvuru yapılabiliyor. Ancak her iki durumda da banka şubesine belgeleri ulaştırmanız gerekir. Bu süreçte banka hesabı açtırmayı düşündüğünüz bankanın hesap işletim ücretinin ne kadar olduğunu öğrenmek karar verme aşamasında yararınıza olabilir. 2016 senesinin başında almış olduğu kararla birlikte Ziraat Bankası’nın hesap işletim ücreti almayacağını açıkladığını belirtmekte fayda var.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Vadeli Mevduat Hesabı 2021

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/bankaya-itiraz-dilekcesi-nasil-yazilir/
  2. https://www.kredivepara.com/mobil-bankacilik-nedir-avantajlari-ve-zarari-nelerdir/
  3. https://www.kredivepara.com/sms-ile-kredi-veren-bankalar-2020/
  4. https://www.kredivepara.com/ziraat-mobil-sifre-alma-videolu-anlatim/
  5. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-internet-bankaciligi-sifre-bloke-kaldirma/

10 YORUMLAR

  1. Banka hesabi acmak konusunda bilgilendirici bir yazi olmus sartlar neler uygulamalar neler anlatilmis gayet faydali bir yazi olmus tebrikler…

  2. Uzun zamandır yeni bir banka hesabı açmayı düşünüyordum. Gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız. Sayenizde kafamdaki soru işaretleri son buldu. Emeginize sağlık teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz