Babamın Evini Kredi İle Alabilir miyim?

annemin evini kredi ile alabilir miyim? Sorusunun cevabı evettir. Aile içindeki satışlarda kredi çekilmemesi için herhangi bir yasa bulunmuyor.
annemin evini kredi ile alabilir miyim?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Son zamanlarda oldukça popüler bir soru haline geldi. Zira taşınmaz mallar için aile içinde alışveriş yapılması mümkündür; ama aile içinde konut alışverişinde kredi kullanılması mümkün mü? Babamın evini alabilir miyim? Bu soruyu cevaplayalım.

Buradan kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Babamın Evini Satın Almak İçin Kredi Alabilir miyim?

Aileler arasında ki tapu devirlerinde genelde hibe olayı söz konusu oluyor. Nitekim birçok anne ve baba hayatlarını adadıkları ve hayatta gerçekleştirmek istedikleri hayallerinin birçoğunda yer verdiği evlatlarına bedelsiz olarak taşınmaz mülklerini devrediyor. Bu işlem için bir harç ödeme söz konusudur ve harç ödeme bedeli binde 68 civarlarındadır. Bazı aileler ise evlatlarına yukarıda bahsettiğimiz şekilde ılımlı yaklaşmıyor ve bir bedel karşılığında evini satıyor. Aile içinde ki bu devir işlemlerinde de konut kredisi almak için çalışmalara başlıyor.

Babamın evini alabilir miyim ? Evet. Aile içindeki satışlarda kredi çekilmemesi için herhangi bir yasa bulunmuyor. Söz konusu kişi ev için bankaya kredi başvurusunda bulunabilir. Banka yetkilileri de kişiyi ve evi inceledikten sonra kredi verip vermeyeceğine karar verir. Bazı durumlarda bazı bankalar aile içinde ki devir işlemlerinde kredi onayını vermemektedir. Aile içindeki devirin şaibeli olabileceği ve konut kredisini aslında ihtiyaç kredisi gibi kullanıp daha düşük faiz ile nakit kazanması ihtimali yüzünden bankalar bu krediyi onaylamayabilmektedir. Zira hileli olarak bu işlemler gerçekleşir ise, söz konusu evlat babasının evi üzerinden ciddi miktarda para alabilir ve bu durum konut kredisi gibi görünse de, aslında ihtiyaç kredisi kapsamındadır.

Göz atabilirsiniz: Annemin evini kredi ile alabilir miyim?

Suistimale açık bir konu olduğu için insanlar bu durumu fazlası ile kullanabiliyor. Herhangi bir yasal zorunluluk olmasa bile bankalar bu suiistimali çok iyi bildiğinden dolayı kendilerince tedbirler almaktadır. Kredi onayı veren bankalarda vardır; ama sonraki zamanlarda aile içinde ki satışlar için kişiler anlaşsa bile banka bu anlaşmayı bozabilme yetkisine sahiptir. O yüzden aile içi tapu devri öncesinde hangi bankadan kredi alınabileceği detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

Babam Evini Başkasına Satıp Sonra Ben Alabilir miyim?

İnternet üzerinde en çok aranılan kelimelerden birisi de, babam evini başkasına satıp sonra ben alabilir miyim? Sorusudur. Bu sorunun cevabı ise evet satın alınabilir; ama bu durum genelde yukarıda ki şartlarda kredi verilmemesi halinde başvurulan bir yöntemdir. Bu yönteme başvurmadan önce tüm bankalar ile iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

Babamın Evini Kiraya Verebilir miyim?

İnsanların merak ettiği konulardan birisi de babasının evini kiralayıp kiralayamayacağı. Babamın evini kiraya verebilir miyim? Sorusunun cevabı ise, kiraya verilme durumu söz konusu değildir. Nitekim ev kim üzerine ise kiraya verme, satma gibi tüm haklar da o kişiye aittir. Miras yolu ile o ev kişiye kalmadığı sürece o ev üzerinde herhangi bir hakkı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz