Ayıplı Mal Nasıl Değiştirilir?

Ayıplı mal nasıl değiştirilir süresi kaç gündür
Ayıplı mal nasıl değiştirilir süresi kaç gündür

Teknolojinin gelişmesi, internetin yaşamın vazgeçilmez bir parçası olması, televizyonun insanlar tarafından oldukça fazla izlenmesi ile birlikte reklamcılık sektörü ciddi derecede gelişmiş ve bu sayede insanlar tarafından yapılan alışveriş maksimum düzeye erişmiştir. Alışverişin bu kadar çok yapılması da bazı aksaklıkları beraberinde getirmiştir. Bu aksaklıkların kimisi tüketici tarafından kaynaklanırken, kimisi de üretici kaynaklı olmaktadır. Bu ikili arasındaki sorunları çözülmesi bir hukuk problemi haline gelmiştir. Bu anlamda elbette bazı tanımlamalarda yapılmıştır. İşte bu tanımlamalardan biri de “Ayıplı Mal” dır.

  • 07 – 22 Mart Hakmar Aktüel Ürünler Fırsatları Devam Ediyor! İçeriğe Git
  • 21 Mart Şok Aktüel Ürünler Kataloğunda Müthiş Fırsatlar! İçeriğe Git
  • 24 Mart Bim Aktüel Ürünler Kataloğu Fırsatları Yayınlandı! İçeriğe Git
  • 19 Mart Hakmar Aktüel Ürünlerde Miraç Kandiline Özel İndirimler! İçeriğe Git
  • 20 Mart Şok Aktüel Ürünler Kataloğunda Mutfağınıza Özel Ürünler! İçeriğe Git

Göz atmanızda fayda var: E-Ticaretin Dezavantajları Nelerdir?

Ayıplı Malın Değiştirilmesi, Değiştirme Süresi

Tüketici olan herhangi bir kişi üreticinin üretmiş olduğu herhangi bir ürünü satın aldıktan sonra bu ürün bozuk, hatalı çıkarsa bu ürün “Ayıplı Mal” olarak tanımlandırılır. Tüketici olan taraf öncelikle üründe ne tarz bir sorun olduğunu kaba taslak olsa da belirlemelidir. İlgili ürünün kontrolü üretici aracılığıyla yapılırsa daha doğru bir adım atılmış olur. Yapılan kontrolün ardından üreticinin de bu arıza, eksiklik, hatayı tespit etmesiyle birlikte bu ürünün ayıplı mal olduğu ispatlanmış olur. İlgili üretici ile direk irtibat kurularak bu durum bildirildiğinde değişiklik yapılmalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İşyeri Açabilmek İçin Gerekli Belgeler

Ayıplı malın değiştirilme süresi en fazla 30 gündür. Yani ürünü almış olduğunuz tarihten itibaren ilgili üreticiye ayıp ihbarında bulunmanız için en fazla 30 gününüz bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde ihbarda bulunulmazsa üretici bunu değiştirmek zorunda değildir. Süreyi geçirmeniz halinde biraz üreticinin insafına kalırsınız. 30 günlük süre sonunda resmiyette sizin malı o şekilde kabul ettiğiniz kayıtlara geçmekte ve üreticiyi bu durum bağlamamaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Ayıp mal ihbarının yapılmasının akabinden ilgili ürün üretici tarafından servise gönderilir. İlgili birim tarafından ayıplı malın kusuru giderilebiliyorsa giderilir, giderilemiyorsa yenisiyle değiştirilir. Eğer ayıplı olan herhangi bir ürün 2 defa ayıp ihbarı yapılarak gönderilirse direk değiştirilir. Pratikte çoğunlukla büyük firmalar böyle durumlarda ürünü yenisiyle değiştirmektedir. Ayıplı mal olan ürünün değiştirilmesi gibi bir durum söz konusu değilse bu durumda ürünü satın alan tüketiciye ürün için ödemiş olduğu miktar iade edilir. Bunun yanında tüketici ürünün değiştirilmesini değil de para iadesi yapılmasını da isteyebilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İş Planı 4 Adımda Neden Gereklidir?

Herhangi bir ürünü aldınız ve ürün ayıplı çıktı. İşletmeye bu durumu bildirdiniz ve ona rağmen işletme ürünü ne değiştirdi ne de para iadesi yaptı. İşte böyle bir durumda yapabileceğini tek şey ilgili firmaya dava açmaktır. Yalnız genelde bu süre. çok fazla yaşanmaz. İşletmeler itibarlarının sarsılmaması için ürünün değişikliğini ya da para iadesi yaparlar.

Göz atabilirsiniz: E-Ticaretin Avantajları 4 Maddede Nelerdir?

Tüketici ayıplı malı olduğu şekilde kabul ederek satış bedelinde indirim yapılmasını talep edebilir. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi halinde işletme sahibi bu teklifi değerlendirmelidir. Ayrıca ayıplı mal bildirimi yapılırken ürünün faturasının da ilgili işletmeye ibrazı şarttır. Faturasız ürünler ile itiraz yapmanız mümkün değildir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz