ATM Yırtık Para Alır mı?

Diyelim ki ATM’ye gittiniz ve parayı kontrol etmeden aldınız cebinize attınız. Sonrasında bir pazar alışverişine ya da markete gittiniz ve çekmiş olduğunuz paralardan birinin ucunda küçük bir parça yırtık olduğunu fark ettiniz. Böyle bir durumda muhtemelen market ve pazardaki kişiyi o parayı almak istemeyecektir. Siz de mecburen başka bir para uzatmak durumunda kalacaksınız. Bu durum elbette bir sorun olarak karşınızda duracak ve çözmeniz gerekecek. Birinci soru bankamatik (ATM) nasıl olurda yırtık para verir? Bir diğer soru ise ATM’nin verdiği yırtık para tekrardan ATM’ye yatırılabilir mi?

Bankamatik’e Yırtık Para Yatırmak Mümkün mü?

Herhangi bir bankamatiğe gidip ucu yırtık bir parayı yatırmaya çalışırsanız bankamatiğin parayı almadığını görecekseniz. İstediğiniz kadar uğraşın bankamatik bu parayı kabul etmeyecektir. Peki ne yapacaksınız?

BUNA BAKTINIZ MI?  Kullanılmayan banka hesabı kapatılmalı mı?

Bu konuda Ziraat Bankası’nın 5TL gibi rakama 100TL’lik ucu yırtık banknotu değiştirdiği yönündeki söylentiler doğru mudur?

Bankamatikten gelen para eğer tamsa yani herhangi bir parçası eksik değilse ve bantlanmış şekildeyse bu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Bankamatikte bunu 2-3 denemede kabul edecektir.Para eğer gerçekse ve yırtıksa bu durumda paranın yırtıklık durumuna göre parayı alma şansınız vardır.

Yarısından fazlası yırtık olan paraların herhangi bir şekilde değiştirilmesi söz konusu değildir. Bu şekilde olan paralar hiç bir maddi değere sahip değildir.

Eğer para tam olarak ikiye ayrıldıysa bu durumda paranın değerinin yarısı banka tarafından ödenir. Diyelim ki 200TL’lik banknotun yarısı elinizde var bu durumda 100TL tarafınıza ödenir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Findeks Kredi Notunu TC Kimlik Numarası İle Öğrenme


Paranın yarısından daha az bir miktarı yırtılmışsa bu durumda da paranın tamamını alırsınız. ATM’nin böyle bir para verdiğini girip banka gişesindeki çalışana söyleyin ve bunu değiştirmesini rica edin. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken nokta ATM hangi şubeye aitse o şubeyi tespit etmektir. Herhangi bir banka şubesi  ona ait olmayan ATM’den çekilen yırtık parayı değiştirmek zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak o parayı hesabınıza yatırma zorunluluğu elbette vardır.

Ziraat Bankası’nın değiştirme işlemi için ücret talep ettiği yönündeki bilgi de doğru değildir. Çünkü hiç bir banka bu yırtık para değiştirme işlemleri için para talep edemez.

Merkez bankası aracılığıyla değiştirme

Eğer bulunguğunuz ilçe de Merkez bankası varsa ücretsiz olarak oraya gidip parayı değiştirme şansınız yine bulunmaktadır. Çekmiş olduğunuz bankamatik bankanın bulunduğu kısımda değilse ve yakınınızda Merkez bankası da bulunmuyorsa bu durumda yapacağınız şey banka çağrı merkezini aramak ve ATM’nin bulunduğu yeri tarif ederek bunun hangi şubeye ait olduğunu öğrenmelisiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Havale kaç dakikada hesaba geçer?


Yani para sahte olmadığı sürece parayı değiştirme olasılığınız oldukça fazladır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir