ATM Yırtık Para Alır mı?

atm yırtık para alır mı
atm yırtık para alır mı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Diyelim ki ATM’ye gittiniz ve parayı kontrol etmeden aldınız cebinize attınız. Sonrasında bir pazar alışverişine ya da markete gittiniz ve çekmiş olduğunuz paralardan birinin ucunda küçük bir parça yırtık olduğunu fark ettiniz. Böyle bir durumda muhtemelen market ve pazardaki kişiyi o parayı almak istemeyecektir. Siz de mecburen başka bir para uzatmak durumunda kalacaksınız. Bu durum elbette bir sorun olarak karşınızda duracak ve çözmeniz gerekecek. Birinci soru bankamatik (ATM) nasıl olurda yırtık para verir? Bir diğer soru ise ATM’nin verdiği yırtık para tekrardan ATM’ye yatırılabilir mi?

İlgili Yazılarımız;

Bankamatik’e Yırtık Para Yatırmak Mümkün mü?

Herhangi bir bankamatiğe gidip ucu yırtık bir parayı yatırmaya çalışırsanız bankamatiğin parayı almadığını görecekseniz. İstediğiniz kadar uğraşın bankamatik bu parayı kabul etmeyecektir. Peki ne yapacaksınız?

Bu konuda Ziraat Bankası’nın 5 TL gibi rakama 100 TL’lik ucu yırtık banknotu değiştirdiği yönündeki söylentiler doğru mudur? Bankamatikten gelen para eğer tamsa yani herhangi bir parçası eksik değilse ve bantlanmış şekildeyse bu herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Bankamatikte bunu 2-3 denemede kabul edecektir. Para eğer gerçekse ve yırtıksa bu durumda paranın yırtıklık durumuna göre parayı alma şansınız vardır. Yarısından fazlası yırtık olan paraların herhangi bir şekilde değiştirilmesi söz konusu değildir. Bu şekilde olan paralar hiç bir maddi değere sahip değildir. Eğer para tam olarak ikiye ayrıldıysa bu durumda paranın değerinin yarısı banka tarafından ödenir. Diyelim ki 200 TL’lik banknotun yarısı elinizde var bu durumda 100 TL tarafınıza ödenir. Paranın yarısından daha az bir miktarı yırtılmışsa bu durumda da paranın tamamını alırsınız.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yırtık Para Değişimi Nerede ve Ne Zaman Yapılır?

ATM’nin böyle bir para verdiğini girip banka gişesindeki çalışana söyleyin ve bunu değiştirmesini rica edin. Bu nedenle ATM yırtık para verebilir. Ancak bunun için dikkat edilmesi gereken nokta ATM hangi şubeye aitse o şubeyi tespit etmektir. Herhangi bir banka şubesi ona ait olmayan ATM ‘den çekilen yırtık parayı değiştirmek zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak o parayı hesabınıza yatırma zorunluluğu elbette vardır. Ziraat Bankası’nın değiştirme işlemi için ücret talep ettiği yönündeki bilgi de doğru değildir. Çünkü hiç bir banka bu yırtık para değiştirme işlemleri için para talep edemez.

Merkez Bankası Aracılığıyla Değiştirme

Eğer bulunduğunuz ilçe de Merkez bankası varsa ücretsiz olarak oraya gidip parayı değiştirme şansınız yine bulunmaktadır. Çekmiş olduğunuz bankamatik bankanın bulunduğu kısımda değilse ve yakınınızda Merkez bankası da bulunmuyorsa bu durumda yapacağınız şey banka çağrı merkezini aramak ve ATM’nin bulunduğu yeri tarif ederek bunun hangi şubeye ait olduğunu öğrenmelisiniz.

Yani para sahte olmadığı sürece parayı değiştirme olasılığınız oldukça fazladır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/odeabank-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  2. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  3. https://www.kredivepara.com/ing-bank-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  4. https://www.kredivepara.com/hsbc-bankamatikte-param-kaldi/
  5. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-bankamatikte-param-kaldi-ne-yapmaliyim/
  6. https://www.kredivepara.com/halkbank-bankamatikte-param-kaldi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz