ATM (Banka) Kartım kayboldu, Ne yapmam gerekir?

ATM (Banka) Kartım kayboldu, Ne yapmam gerekir?
ATM (Banka) Kartım kayboldu, Ne yapmam gerekir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İnsanlar paralarını çekebilmek için bankamatik kartlarını kullanmaktadırlar. Bu sayede hem işlemler hızlı bir şekilde gerçekleşmekte hem de paralar güven altında saklanmaktadır. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken şey banka kartına sahip çıkmaktır. Eğer herhangi bir şekilde banka kartınızı kaybettiyseniz tedirginliği bir köşeye bırakmalısınız. Kartım kayboldu diye telaşa kapılmak yerine, paniği bırakıp soğukkanlılığımızı korumalıyız.

Göz atmanızda fayda var: Banka Kartınız Yanınızda Olmadan Hesaptan Nasıl Para Çekilir?

Şifreniz bilinmeden kimse karttan para çekemez

Banka kartınızı başka birisi alırsa şifrenizi bilemeyeceğinden dolayı hesabınızdan para da çekemeyecektir. Yani kredi kartları gibi sadece kart üzerindeki bilgiler para çekmek için yeterli değildir. Bankaların çoğu güvenlik amaçlı telefonunuza SMS göndererek işlem öncesi onayınızı almaktadır. Bundan dolayı internet üzerinden de kolay kolay paranızı harcayamazlar. Yapmanız gerekenler:

Göz Atabilirsiniz;

Kartım kayboldu diyerek Bankayı arayın!

Kartın kaybolduğunu ya da çalındığını düşündüğünüz ama bankayı aramanız en doğru tercih olacaktır. Bankanın numarasını internet üzerinden ufak bir araştırma yaparak bulabilirsiniz. Bankaların hemen hemen hepsinde güvenlik ön planda olduğu için ilk menü kayıp/çalıntı bildirim menüsüdür. Bu kısmı seçerek kartınızın iptal işlemini 4-5 dakikalık bir süre içerisinde yapmanızda fayda var. Size bu aşamada kişisel bilgileriniz sorulacak, bunlara heyecanlanmadan doğru cevapları verdiğiniz takdirde kartınızı iptal işlemini onaylayıp onaylamadığınız sorulacak ve onay veriyorsanız kartınız iptal olmuş ve kullanıma kapatılmış olacaktır. Aynı zamanda konuşma sırasında banka yetkilisine kartınızdan herhangi bir para harcanıp harcanmadığını da sorarak öğrenebilirsiniz.

Yeniden kart alın!

atm-banka-kartim-kayboldu-ne-yapmam-gerekir

 

 

 

 

Kartınızı iptal ettirdikten sonra şubenize gidip yeni bir kart teslim alabilirsiniz. İşleyiş bankadan bankaya değişmekle birlikte çoğunda işlemler aynı şekilde gerçekleştirilebilir. Örneğin Garanti Bankası’ndan yeni bir kartı başvurunuzun üzerinden 7 gün sonra alabiliyorken, Kuveyt Türk Bankası’ndan yeni bir kart talebinde ise herhangi bir şubeden 4-5 dakikada alınabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Banka Kartı AA YY nedir?

İpucu:

Kredi kartınızın yeniden alınması 3 hafta gibi süreleri bulurken, banka kartlarının yeniden alınması bankadan bankaya değişmekle birlikte maksimum 10 gün gibi bir süre almaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/gelir-belgesiz-kredi-karti-veren-bankalar/
  2. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-kredi-karti-iptal-etme/
  3. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-kredi-karti-limit-yukseltme/
  4. https://www.kredivepara.com/fibabanka-kredi-karti-iptal-etme/
  5. https://www.kredivepara.com/banka-kartimin-sifresini-unuttum/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz