Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Askerlik Borçlanması Nedir?
Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2019 yılı askerlik borçlanmasından faydalanacaklar olanlar asgari ücretin yüzde 32’si oranında ödeme yapmaktadır. Bu ödeme limiti minimum olup en yüksek ödeme limiti ise bu tutarın 7 katı olarak belirlenmektedir. Askerlik borçlanma, erken emekli olmak isteyenler erkekler için kullanılabilen bir yöntemdir. Devletin belirlediği, askerlik borçlanması ücreti asgari maaş tutarı üzerinden hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanma uygulamasının ne olduğu ve nasıl başvuru yapılabileceği alt başlıklar içerinde sunulmaktadır.

Ayrıca sitemizden Askerlik Borçlanmasına Kredi Veren Bankalar 2019 ulaşabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması işlemi emeklilik gün sayısının tamamlanması amacı ile kullanılmaktadır. Erkekler er ya da er baş olarak geçirdikleri süreyi çalışma süresine ekleterek, emeklilik koşullarının tamamlanmasını sağlayabilirler. Emekli olmasına daha bir yılı olan bir erkek birey, askeri koşullarda geçirdiği er süresini, çalışma süresine ekleterek emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanma karşılığında ödenen tutar ise asgari ücretin yüzde 32’si olarak belirlenmektedir. Askerlik borçlanma ücretinin tam olarak öğrenilebilmesi için hesaplama araçları kullanılmalıdır. Hesaplama araçlarında tamamlanmak istenen gün sayısı ve asker olarak geçirilen gün sayısı temel alınarak en doğru parasal limit ortay konmaktadır. Askerlik borcu hesaplamasının nasıl yapılacağı ‘’Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?’’ isimli başlık altından öğrenilebilir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılmaktadır?

Askerlik borçlanması başvuru işlemi için kişinin askerlik yapmış olması gerekmektedir. Askerliğini tamamlamış olan birey SGK müdürlüklerine başvuru yaparak, er olarak geçirdiği gün sayısını emekliliğini tamamlamak için kullanabilir. Devletin belirlediği, askerlik borçlanması ücreti primlerini ödeyerek emeklilik gün sayısını tamamlamak için başvuru şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Yapılan askerlik sürecinin bağlı olduğu askerlik şubesine giderek, askerlik borçlanma formu doldurulmalıdır.
 • Şubeye giderken nüfus cüzdanı götürülmelidir.
 • Form içerisinde hangi tarihler arasında askerlik yapıldığına dair ayrıntılar sunulmalıdır.
 • Doldurulan form askerlik şubesi tarafından onaylanmaktadır.
 • Form daha sonra çalışanın iş yerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne gönderilir.
 • SGK müdürlüğü evrakların incelemesini gerçekleştirmektedir.
 • Askerlik borçlanma için başvuru gerçekleştirilmiş ve süreç başlatılmış olur.

Askerlik borçlanmasına ilişkin onaylar SGK tarafından daha sonra size iletilmektedir. Diğer bir yol ise SGK resmi sitesi üzerinden vatandaşlık kimlik bilgileriniz ile sorgulama yaparak sonuçları takip etmektir.

Göz atabilirsiniz: En Kolay Kredi Veren Bankalar

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması tutarı 2019 yılı için günlük ödemeler halinde hesaplanmaktadır. Emeklilik süresinin tamamlanması için gerekli olan pirim temel alınarak hesaplama gerçekleşmektedir. Askerlik borçlanma talebinde bulunanlar günlük 27.28 tl ila 200 tl arasında pirim rakamları ödemektedir. Bu rakamların değişimi er olarak geçirdiğiniz süreye ve emekliliğe kalan gün sayınıza bağlıdır. Askerlik borçlanma şu şekilde hesaplanabilir:

 • İnternet üzerinden ‘’ askerlik borçlanması hesapla’’ başlığını aratın.
 • Karşınıza hesaplama yöntemleri ve tabloları sunan internet adresleri çıkacaktır.
 • Bu tablolardan birine girip, borçlanacağınız süreyi ve tarih kısmını doldurunuz.
 • Uygulamalar hesaplama yaparak günlük ödeyeceğiniz tutarı sizlere sunacaktır.
 • Girilen borçlanma süresine göre 27.28 ila 200 tl arası rakamlardan sizin borçlanma sürenize karşılık gelen para tutarı önerilecektir.

En Kolay Kredi Veren Banka Hangisi? detayları için linke tıklayınız.

Emeklilik Gün Sayısı Hakkında

Emekli olmaya hak kazanmak için emeklilik gün sayınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Emeklilik gün sayısını dolduramamış, emekli olmak isteyen erkekler, askerlik borçlanması ücreti ödeyerek, emekli olabilirler. Askerlik borçlanma, devlet tarafından askerliğini er olarak yapmış ve askerlik sırasında SGK ödemesi gerçekleşmiş olan herkese sunulmaktadır. Asker olarak görev alırken ödenen SGK tutarları emeklilik primlerinin karşılanmasında kullanılır ve geri kalan rakam için kişiden günlük olarak ödeme alınmaktadır. Askerlik borçlanmasından faydalanan kişiler günlük 27 tl gibi düşük prim ödemeleri ile erken emekli olabilmektedirler. Devletin sunduğu bu imkan çalışmaya devam edilmemesine rağmen emekli olmak için doldurulması gereken yılın veya gün sayısının tamamlanmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz