Asgari Ücretli Kredi Alabilir Mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bir işçinin bir günlük çalışma ücreti olarak ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım vb. gereksinimlerini günün fiyatı üzerinden hesaplanan ücrete asgari ücret denir. Günümüzde çalışan nüfusun büyük bir bölümüde asgari ücretli olarak kabul edilir. Günlük olarak hesaplanıp aylık olarak ödenir. Özetle asgari ücret, bir işçinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ödenmek üzere günlük olarak hesaplanan ve aylık olarak ödenen tutardır. Asgari ücretin tutarını ülkemiz genelinde bilmeyen yoktur. Fakat gene de bilmeyenler için bir ek bilgi olarak; 2016 yılı Türkiye asgari ücret tutarı 1.300 TL’dir.

Göz atabilirsiniz: Asgari Ücretle Çalışan Biri Ev Kredisi Alabilir mi?

Ülkemizde çalışan nüfusun belirli bir kısmı asgari ücret ile geçinimini sağlamaktadır. Elbette ki günümüz şartlarında bu ücret ile lüks bir yaşam mümkün değildir. Fakat asgari ücret ile geçinen insanların neredeyse hepsi lüks yaşam talebinde bulunmaktadır. Bu talebi, elde olan ücret ile sağlamanın en kolay yolu kredi çekmektir. İşte bu durumda bizde bu yazıda, asgari ücret ile geçinen bir kişi veya ailenin kredi çekmesi mümkün müdür veya mümkünse ne kadara kadar kredi çekebilir konularını sizlere açıklayacağız.

NOT: Lüks yaşam denildiğinde insanların aklına genelde villa veya yalı tarzı evlerde oturup, paranın miktarını saymayı unutan kişi gelmektedir. Tabi ki bu görüş kişiden kişiye değişse de, ülkemiz standartlarında birine lüks sahibi diyebilmemiz için, o kişinin özel mülkiyete, araca veya yatırım potansiyeline sahip olması gerekmektedir.

Asgari Ücret ile Kredi Çekilebilir mi?

Bunun sorunun genel cevabı ‘’EVET’’tir. Biraz derinlemesine inecek olursak, o kadar da evet değildir. Bunun sebebi ise bankaların izlediği politikalardır. Genel olarak bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda, banka kredi talebinize göre onay vermek için başvurduğunuz kredinin aylık vade miktarının sizin aylık gelirinizin %70’ini geçmemesine dikkat eder. Bu durumda asgari ücretin %70 oranı çok büyük bir miktardır ve BDDK(Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumu)’nın belirlemiş olduğu kural ile bankalar kredi verirken, kredi ödemesi haricinde kişiye kalan ücret yaşamı idame ettirecek seviyede olmalıdır. Yani baş vurduğunuz kredi miktarına göre red cevabı alabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Engellilere Kredi Veren Bankalar 2020

Asgari Ücretli Birisine Ne Kadar Kredi Verilir?

Genel anlamda asgari ücretli bir bireye kredi verilebildiğini üst kısımda açıkladık. En çok merak edilen ikinci soru ise; ne kadar kredi verilebildiğidir. Kazandığımızdan çok tüketmeyi sevdiğimiz için, ne kadar çok kredi o kadar iyidir(Elbette ihtiyaç durumu bu yorumun dışında kalır). 2016 yılı asgari ücret ile çekilebilecek en yüksek kredi tutarı 25.000TL’ dir. Bu tutar 36 ay vadeli olarak hesaplanmıştır.

Detaylar: Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Ödeyeceğiniz tutara gelindiğinde ise, bilindiği üzere faiz unsuru etkilidir. Her bankanın uyguladığı kredi faiz oranı farklı olduğu için, bankasına göre ödeyeceğiniz tutarda farklılık gösterecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz