Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bankaya kredi başvurusunda bulunmak üzere gittiğiniz zaman ilk karşılaşacağınız engel maaşınızın ne kadar olduğudur. Düşük maaşla alınabilecek kredi miktarı da ister istemez düşük olacaktır. Asgari ücretin 1300TL olmasıyla birlikte akıllardaki asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir sorusu yeniden canlanmıştır. Bankaların hemen hemen hepsi kişiye verecekleri kredi taksit tutarını belirlerken an fazla kişilerin maaşının %75’i almakta ve bu miktarda taksit tutarı olan kredi kullanımına izin vermektedir. Mesela 2000TL maaşı olan bir kişinin aylık ödeyebileceği maksimum taksit tutarı 1500TL olarak bankalar tarafından belirlenecektir. Ev (konut), taşıt ya da ihtiyaç kredisi alacaksanız yine aynı miktar sizin için belirlenecektir. Bazı istisnalar haricinde bankalar kredi çekmek isteyen kişilere genel tutumu budur.

Göz atabilirsiniz: Asgari Ücrete Kredi Veren Bankalar

Asgari ücretle çalışan kişiler ne kadar kredi alabilir?

18 yaşını doldurmuş, sicili bozuk olmayan ve düzenli bir geliri bulunan kişiler miktarı önemsemeksizin bankalardan kredi kullanabilmektedir. Elbette düşük maaşlı çalışanlar düşük miktarlarda kredi kullanabilirken, yüksek maaşlı çalışanlar düşük maaşlılara kıyasla daha yüksek tutarda kredi kullanabilmektedirler. Bankalar para üzerinden para kazanan bir kurum olduğundan dolayı özellikle son 2-3 senedir bu konuda ciddi derecede esnek davranmaktadır. Neredeyse kredi için başvuran tüm kişiler sorunsuz bir şekilde düşük ya da yüksek miktarlarda kredi alabilmektedir. Asgari ücretli olan biri yeni zamla birlikte 1300TL maaş alacaktır. Bu maaş baz alınarak asgari ücretlinin çekebileceği kredi miktarının nasıl hesaplanacağına bakacak olursak:

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Cepten Kredi Başvurusu için Banka Alternatifleri

Öncelikle 1300TL’nin %75’i alınır: 1300 * 75 / 100 = 975TL

Bu bulunan rakam aylık ödenebilecek maksimum taksit tutarıdır.

Mesela 24 ay taksitle ihtiyaç kredisi alınacaksa maksimum taksit tutarı olarak 975TL üzerinden hesaplama yapıldığında alınacak kredi miktarı 23400TL olarak bulunmuş olacaktır.

Yine benzer şekilde yine bu taksit tutarından 36 ay vade ile ile ihtiyaç kredisi alınacak olursa

975*36 =35100TL olarak toplam alınacak kredi tutarı bulunmuş olur. Bu hesaplanan değerin ele geçecek miktar olmadığı bilinmelidir. Kredinin faiz oranları ve masrafları da bundan çıkarıldığında sizin elinize geçen miktarda azalmış olacaktır.

Bu miktarlardan daha yüksek miktarlarda kredi almak istiyorsanız bu durumda ipotek ya da kefil göstermeniz gerekebilir.

İlginizi çekebilir: Asgari Ücretle Çalışan Biri Ev Kredisi Alabilir mi?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz