Asgari Ücretle Çalışan Biri Ev Kredisi Alabilir mi?

Asgari Ücretli Çalışan Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Asgari Ücretli Çalışan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Türkiye’de birçok kişi asgari ücretle çalışmakta ve bu maaşla bir şekilde geçinmeye çalışmaktadır. Asgari ücretle çalışan kişiler ev kredisi alabilir mi? sorusuna cevap biraz da kişinin başka geliri olup olmadığına, almak istediği evin değerine göre değişkenlik gösterecektir. Bilindiği üzere herhangi bankaya kredi başvurusu için gidildiğinde banka kredi başvurusunda bulunan kişinin belli bir gelir seviyesi üzerinde olmasını istemektedir. Asgari ücret ile çalışılıyorsa nasıl ev kredisi alınabilir? Hangi ekstra şartların sağlanması gerekir?

Buradan kredi hesaplama sayfamıza giderek en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Asgari Ücretle Çalışan Kişinin Konut Kredisi Alması

Ev almak üzere herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda evin değerinin tümüne değilde belli bir miktarı için kredi alınabileceğini görmüş olursunuz. Bankadan bankaya değişse de alabileceğiniz kredi tutarı evin değerinin %65-70’i kadar olabilmektedir. Burada bankalar açısından dikkat edilen bir ikinci husus ise kişinin kredi taksitlerini ödeyebilecek gelire sahip olması hususudur. Gelir konusunda da elbette maaşınız, elde ettiğiniz gelir ödeyeceğiniz kredi taksitinden daha yüksek olmalıdır. Mesela kredinin aylık ödenecek miktarı 1000 TL ise bu durumda aylık gelirinizin 2000 TL ve üstünde bir tutar olması bankanın krediyi vermesi açısından önem teşkil eder. Asgari ücret ile çalışan bir kişi de ortalama olarak aylık kredi taksiti maaşının yarısı olan bir kredi ürününü kullanabilir. 2020 senesi itibariyle en düşük asgari maaş 2324 TL . 2.324 TL/2 = 1.162 kredi taksiti ödeyerek kredi çekebilir.

82.000TL Konut Kredisi 120 Ay Vade ile En Uygun Konut Kredisini bulmak için tıklayın.

Asgari ücretle ev kredisi alınabilir mi sorusuna cevap belli durumlar sağlanıyorsa evettir. Asgari ücret ile çalıştığınız halde ek bir geliriniz varsa, kredi taksit tutarının minimum iki katı kadar gelir elde edebiliyorsanız bu durumda siz de konut kredisi çekerek bir ev sahibi olabilirsiniz. Bu anlamda konut kredisi veren tüm bankalar araştırılmalı ve bankalar gelir durumu kriterleri detaylıca öğrenilmelidir. Kredi için başvurmuş olduğunuz bankalardan herhangi biri size ayda elinize geçen gelir miktarı kadar kredi verse bile siz bu krediyi ödeyemeyecek durumdaysanız almamanız en doğrusu olacaktır. Bu süreç bir şey elde etmek ile borç batağına girmek arasındaki ince çizgiyi fark etmeniz gerekmektedir.

Asgari Ücret İle Çalışan Biri Ev Kredisi Ne Kadar Alabilir?

Asgari Ücret İle Çalışan Biri Ev Kredisi Ne Kadar Alabilir
Asgari Ücret İle Çalışan Biri Ev Kredisi Ne Kadar Alabilir

Ev satın alabilmek için belli birikimler konut kredileri ile desteklenmektedir. Özellikle asgari ücret ile yapılan kredi başvuruları pek çok kimsenin reddedilme korkusu yaşamalarına yol açmaktadır. Asgari ücretle ne kadar konut kredi çekilebilir içerikleri ise bankalara göre değişim gösterebilmektedir. Ancak günümüz şartlarında bankalar, asgari ücretle çalışan müşterilerine bir hali yardımcı olmaktadır. Bireyler bu bağlamda konut kredisi 82.000 TL ‘ ye kadar çekebilmektedir. Çekimlerde vadelerin uzaması maliyetleri artırsa da aylık ödemeleri ferahlatmaktadır. Aylık net gelirin en çok yarısına denk gelen ödemeler için kefil istemi olan bankalar da bulunmaktadır. Bazı bankalar ise ipotek usulünce çalıştığından tercihler kişiler tarafından yapılmaktadır.

2020 Yılı İçin Uygulanan Asgari Ücret Tutarları

AGİ Dâhil Tutar
Bekar 2.324 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 2.368,87 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 1 Çocuklu 2.401,98 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu 2.435,09 TL
Evli, Eşi Çalışmayan 3 Çocuklu 2.479,23 TL
Evli, Eşi Çalışan 2.234 TL
Evli, Eşi Çalışan 1 Çocuklu 2.357,83 TL
Evli, Eşi Çalışan 2 Çocuklu 2.390,94 TL
Evli, Eşi Çalışan 3 Çocuklu 2.435,09 TL

 

Detaylar: Asgari Ücretli Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

GÜNCELLEME: 14.01.2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz