2020 Asgari Ücret Ne Kadar? Kim Ne Kadar Alacak?

2020 Asgari Ücret Ne Kadar? Kim Ne Kadar Alacak?
2020 Asgari Ücret Ne Kadar? Kim Ne Kadar Alacak?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

2020 Asgari Ücret Ne Kadar? Kim Ne Kadar Alacak? Asgari ücretin yeni rakamları vatandaşlar tarafından uzunca bir süredir beklenmektedir. Bu bağlamda yetkililerden yapılan son açıklamalar sayesinde kimlerin ne kadar zam aldığı açıklığa kavuşmuştur. Üstelik geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi rakamların kişilerin durumlarına göre analizleri de yapılmıştır. Bu sayede evli bir bireyle bekâr bir bireyin ne kadar para alacağı kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Aynı şekilde para değerlerinin değişim göstermesinde çocuk sayısına göre oynamalar olduğu da görülmektedir. Peki, bu bağlamda 2020 Asgari Ücret Ne Kadar? Kim Ne Kadar Alacak?

Asgari Ücret Kimlere Yansıyacak?

Asgari ücret açıklamalarının yapılmaya başlanmasından sonra kişiler bazında kimin ne kadar alacağı kadar ücret artışlarının yansıyacağı kesim de gündeme gelmiştir. Öncelikle ülkemizde bu sistem üzerinden sigortası yapılmış olan herkes asgari ücret kimlere yansıyacak sorusuna yanıt olarak verilebilmektedir. Ancak ne yazık ki sigortası olamayan, buna karşın asgari tutarlarda maaş aldığını düşünen bir kesim daha vardır. Asgari ücret kimlere yansıyacak konusu bu alanı kapsamamaktadır. Kapıcılar, sigortalı bir biçimde çalışan işçiler yapılan zamlardan etkileneceklerdir. Aynı şekilde çalışma hayatlarınca asgari ücret temin etmiş, sonrasında ise emekli olmuş olan kimseler de zamlardan kendi paylarına düşen miktarı elde edeceklerdir.

İlgili yazılar;

Asgari Ücret 2020

Asgari ücret rakamlarının belirlenmesinde net ya da brüt gibi bir takım tabirler kullanılmaktadır. Asgari ücret kim ne kadar alacak 2020 konusunda önemli olan net gelirlerdir. Çünkü açıklanacak olan net gelirler kişilere maaş olarak verilecek olan rakamlardan oluşmaktadır. Devlet birimlerinden gelen açıklamalara göre yeni yıl sonrasında  bin 324 lira 70 kuruş net maaş alımı mümkün olacaktır. Bu sayede asgari ücret 2020 yılı içerisinde %15ten fazla bir oranda artmış olacaktır. Ancak verilen asgari ücret 2020 oranlarının herkes tarafından aynı şekilde temin edilemeyeceğinin de altı önemle çizilmektedir. Çünkü evli ya da bekâr olma durumu asgari ücret 2020 rakamlarını farklı hala çevirmektedir. Evlenen kişilerin çocuk sahibi olmaları ya da birden fazla çocuklarının olması da maaşların rakamlarını artırarak geçim rahatlığı sağlatmaktadır.

Asgari Ücret Brüt

Asgari ücretin brüt olarak açıklanan rakamları net rakamlara göre daha fazladır. Çünkü asgari ücret brüt rakamlarından SGK işveren primi gibi kesintiler yapılmaktadır. Kesintiler işverenlerin de rahatlamasını ve işçilerinin belli giderlerini temin etmelerini sağlamaktadır. Bu bağlamda merak edenler için asgari ücret brüt rakamları da resmi kurumlar tarafından açıklanmıştır. Açıklanan zamlı miktarlara göre 2020 yılı içerisinde bir işçinin işverene maliyeti yani işçilerin asgari olarak sahip oldukları brüt tutar 3 bin 943 TL’dir. Verilen rakamdan SGK işçi primi olarak kesilen tutar ise 58 lira 86 kuruş şeklindedir. Aynı şekilde zamlı olarak kesilen işveren primi de unutulmamalıdır.

Asgari Ücret Son Durum

Asgari ücret kapsamında asgari geçim indirimleri de oldukça konuşulmuştur. Bu bağlamda gelen açıklamalar ise 2020 yılında bekâr birinin 220 TL asgari geçim indirimi alacağını ortaya koymuştur. Asgari ücret sorun durumun şekillenmesini sağlayan indirimlerde evli ve eşi çalışmayanlar için 246,82 TL temin edilmektedir. Evli, eşi çalışmayan ve bir çocuklu ailelere 297,92 TL asgari geçim indirimi imkânı sağlanmaktadır. Aynı şekilde olan ancak iki çocukları bulunanlara 332,01 TL üç çocukları bulunanlara ise 357,17 TL asgari geçim indirimi uygulanmaktadır. Asgari ücret sorun durumda evli ve eşi çalışanlar için 220,68 TL geçim indirimi yapılmaktadır. Eşlerin çalışması halinde bir çocuklu aileler 253,79 TL alırken iki çocuklu olanlar 286,89 TL almaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz