Arsa Yatırımı Avantajları Nelerdir?

arsa yatırımı avantajları
arsa yatırımı avantajları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bizim gibi henüz gelişmekte olan ülkelerde para kazanma daha da zorlaşmaktadır. Hal böyleyken insanlar elindeki parayı herhangi bir şeye yatırarak değerlendirmek istemektedir. Herkes elindeki parayı doğru şekilde değerlendirip, doğru yatırımlara yönelip en azından parasının değer kaybetmemesini ve hatta mümkünse parasına para katmak ister. Bunu sağlayabilmek içinde çeşitli insanlar çeşitli yatırım araçlarını inceleyerek kendisi için doğru yatırım aracını bulmaya çalışır. Yatırım aracı seçeneklerinden biri de arsa yatırımıdır. Peki neden arsa yatırımı yapmalıyız, arsa yatırımının avantajları nelerdir?

Arsa Yatırımı Avantajları Nelerdir?

Yalnızca İstanbul açısından bakıldığında her sene ortalama 100bin çift evlenmektedir. Evliliklerin yanına İstanbul’un ciddi derecede göç alan bir şehir olma faktörü de eklendiğinde İstanbul için ortalama senelik olarak 120bin konut ihtiyacı doğacaktır. İhtiyaç olan konutların yapılabilmesi için arsa gerekecektir. Sizin bu arsalardan birine sahip olma ihtimaliniz düşünüldüğünde ihtiyacın bu kadar çok olduğu bir dönemde arsanında ne kadar para kazandırabileceği aşikar olmuş olur. Altın, döviz, faiz ile kıyaslandığında arsa yatırımı doğru biçimde yapıldığı durumda bunlara göre çok daha yüksek getirilere sahip olabilir.

Göz atabilirsiniz: Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Genelde arsa yatırımları uzun vadede yapılmalıdır. Kısa vadede dönüş alma düşünceniz varsa bu durumda yapılaşmanın yoğun olduğu yerleri tercih etmelisiniz. Uzun vadeli yatırımlarda ise yapılaşmanın henüz yoğunlaşmadığı ve arsaların ucuza alınabildiği yerlerde yatırım yapmaya özen göstermelisiniz. Bu tarz yerler uzun vadede arsa değerini 3’e 4’e bile katlayabilir.

Göz Atabilirsiniz;

İlginizi çekebilir: Arsa Tapulu Eve Kredi Veren Bankalar

İstanbul için vermiş olduğumuz bu örneği Bursa, İzmir, Antalya gibi şehirler içinde düşünebilirsiniz. Hatta ve hatta Anadolu’da gittikçe büyüyen Eskişehir,Konya vb. şehirlerde de arsa yatırımı yapabilirsiniz. Sürekli çoğalan bir nüfusa sahip olmamızdan ötürü ister istemez bu şehirlerin hepsinde nüfus artacak ve konut ihtiyacı doğacaktır. Konut ihtiyacı doğdukça da arsalar daha da değer kazanacaktır.

İlginizi çekebilir: Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar 2019

Yatırımcı olacak olan kişiler her yatırım aracında yatırım yapmadan önce dikkat etmesi gereken kriterler vardır. Elbette arsa yatırımı da bundan muaf değildir.

Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Arsanın konumu
  • Tapu kayıtları
  • Belediye’deki kayıtlardaki imar durumu
  • Tek kişiye ait olup olmadığı

gibi faktörler arsa yatırımı sırasında önem verilmesi, dikkat edilmesi gereken hususlardır. Bunun yanında yatırım uzmanı olan bir kişiden bu konuda bilgi almada fayda var.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelleme: 23.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz