Arsa Tapulu Ev Kredisi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Eve Kredi Veren Bankalar
Arsa Tapulu Eve Kredi Veren Bankalar

Emlak sektörünün bir hayli gelişim göstermesinden dolayı, alım-satım oranlarında da eş zamanlı olarak artış gözlenmiştir. Yeni binalar, konutlar ve yerleşkeler inşa edilmiş, insanların kullanımına açılmıştır. Bilindiği üzere konutlar, banka kredilerine uygun olarak ortaya çıkarılır. Banka kredisine uygun olmayan konutların, alım-satım değeri dip seviyelere inmektedir. Satın alınacak olan bir evin mutlaka krediye uygunluk alması ve iskan tapusunun olması gerekir. Ev arsa tapulu gözüküyorsa, bu evden hızlı bir şekilde uzaklaşmanızı öneririz. Kredi hizmetinin ülkemizde artık vazgeçilmez bir parça olduğunu da düşünecek olursak, evi satın aldıktan sonra satmak için çaba göstermeniz gerekecektir. Krediye uygun olmayan evin satımı için, cebinde yüklü parası olan insanlara ulaşmalısınız ki, bu durum epey zaman kaybına yol açacaktır. Bankaların bu sorunun önüne geçtiğini söyleyebiliriz. Uzun zamandır hayatımızda yer alan bankalar, arsa tapulu evlere belirli şartlar dahilinde kredi imkanı tanıyor. Şartların tamamlanması durumunda, bu krediyi çeken bankalar ile iletişime geçebilir ve kredinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

OKU: Ev – Konut Kredisi Hesaplama yaparak en uygun krediyi bulun!

Arsa Tapulu Ev Alınır mı?

Arsa tapulu evler, kat mülkiyeti ve herhangi bir şekilde iskanı olmayan evler olarak nitelendirilmektedir. Arsa tapulu evlere kredi veren hiç bir banka yoktu fakat bankacılık sektörünün hızlıa ilerlemesi ve bankalar arasındaki rekabetin artış göstermesi, bu olanağı artık bizlere vermiştir. Arsa tapulu eve, başka bir meskenin ipotek edilmesi koşuluyla kredi verilir. Ayrıca arsa tapulu eve kredi yalnızca değerin %75’i kadar verilmektedir.

Arsa Tapulu ile Toprak Tapulu Daire Arasında Fark Var mıdır?

Arsa tapulu evler, iskanı ve kat mülkiyeti olmayan evler olarak bilinmektedir. Kredi olanağı zor olan bu evler, iskan alınması durumunda rahatlıkla satılabilmektedir. Aynı şekilde toprak tapulu ev için de bu durum geçerlidir. Toprak tapulu ev ile arsa tapulu ev arasında, herhangi bir fark yoktur. İkisininde  iskan alması mutlaka zorunludur.

Arsa Tapulu Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut alım-satım işlemlerinin hızla gelişim göstermesi, bir takım olumsuz sonuçları da beraberinde getirmiştir. Az önce de belittiğimiz gibi arsa tapulu evler türemiş ve kredi olanakları araştırılmaya başlanmıştır. Arsa tapulu evlerin yararları olduğu gibi, zararları da göz önünde bulundurulmalıdır. İlk olarak arsu tapulu evi alabilmek için, bolca vakit harcamanız gerekmektedir. Çünkü her banka arsa tapulu eve kredi vermez. Eğer verirse de başka bir mesken alanının ipotek edilmesi sözünü alır ve %75’ine denk gelen bir parayı kredi olarak verir.

Evi almak için vakit ayırdınız ve bir şekilde evi aldınız. Daha sonra o alandaki tüm arsa ve konutların  %50 değer kazandığını varsayalım. Siz bu evi satmak istediniz ve aynı sorunla tekrar karşı karşıya kalacaksınız. Kredi olanağı zor olduğu için, herkes tok alıcı gözükür ve uğraş içerisine girmek istemez. Dolayısıyla cebinde toplu miktarda parası olan müşterilere ulaşmanız gerekecektir. Özet olarak arsa tapulu ev almak, büyük bir riski de içerisinde barındırmaktadır. Almadan önce mutlaka araştırılmalı ve olası riskleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Toprak Tapulu Daire Alınır mı?

Toprak tapulu evlere kredi veren bankaların olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle son zamanlarda bu konuda 2 banka ön plana çıkmıştır. Bu bankalardan ilki Finansbank’tır.  Finansbank bu konuda çok titiz davranmakta ve kredi sürecini biraz yavaş ilerletmektedir.  Ayrıca krediyi almak için, krediye denk gelen bir meskeninde ipotek kararını alırlar ve krediyi bu şartla verirler.

Diğer bir bankada Denizbank’tır ve aynı Finansbank’taki süreç gibi ağır bir ilerleme aşaması vardır. Krediye ulaşabilmek için mesken ipoteği gerekmektedir. Denizbank farklı olarak, evin %50’sine denk gelen bir krediyi vermektedir. Bu alanda rekabet az olduğu için, Denizbank böyle bir stratejiyi hayata geçirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz