Arsa tapulu ev nasıl satılır

Herhangi bir alanda başlanan inşaatlarda, inşaat çalışmalarının bittiği ve yapılan dairelerin de artık kullanıma hazır olduğu, resmi dairelere belirtilmelidir. Fakat, bazı ilanlarda da karşımıza çıktığı üzere, arsa tapulu ev olarak satış işlemleri yapılmak istenmektedir. Arsa tapulu ev denmesinin sebebi, inşaat çalışmalarının bittiğine yönelik herhangi bir bildirinin resmi dairelere bildirilmediği ve gereken iskan belgesinin de alınmadığını göstermektedir.

Kooperatif usulü ile yapılan toplu konut alanlarında daha fazla karşımıza çıkan bu durumlarda, arsa tapulu ev nasıl satılır ya da bu satış işleminin bir yasal karşılığı olup olmadığı konusuna kesinlikle dikkat edilmelidir. Eğer almak ya da satmak istediğiniz evin, iskan belgesi bulunmuyor yani satış işlemi bundan dolayı arsa tapulu olarak yapılıyorsa, bilinmesi gereken ilk durum, satış işlemi sonrasında evin değil, arsanın satış işleminin yapıldığıdır. Çünkü, iskan belgesi alınmamış olan arazilerde, yalnızca araziye yönelik satış işlemi yapılabilmektedir. Eğer toplu bir inşaat alanı söz konusu ise, toplam arazinin yalnızca kişi sayısına göre düşen payından hak talep edebilmektesiniz. Buna rağmen arsa tapulu eviniz varsa ve arsa tapulu ev nasıl satılır konusunda ısrarcıysanız, şu durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Hem satın alacak hem de satacak olan kişilerin, arsa tapulu evlerdeki, daireye düşen arsa payına dikkat edilmelidir.
  • Hesaplamalar sonucunda, daireniz için kaç metre karelik bir arsanın düştüğünü kayıt altına almalısınız.
  • Eğer arsa tapulu işlemlerde, daireniz tapu üzerinde görünmüyorsa, noterden tasdikli bir belge alarak kendinizi garantiye almalısınız.
  • Satın alma işlemlerinde ise, yaptığınız bu hesaplamalar sonucunda, arsadan daireniz için ortaya çıkan metre kare üzerinden ödeme işlemleri yapmalısınız.

Arsa tapulu ev nasıl satılır ve bu satış işlemi sırasında ihtiyaç duyacağınız her şey, bu dört madde içerisinde bulunmaktadır. İskan belgesi alınmamış olan dairelerde gerçekleştirilecek satış işlemlerinde, ya bu maddelere uygun ticari işlem yapılmalı ya da vakit kaybetmeden gereken iskan belgesinin alınması gerekmektedir.


Bir Yorum Ekle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir