Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar 2020

Arsa tapulu daireye kredi
Arsa tapulu daireye kredi

Arsalı tapuya kredi veren bankalar sayesinde kolay bir şekilde kredi kullanarak nakit ihtiyaçlarınızı gidermeniz mümkün. Kredi türünden faydalanmak istiyorsanız, bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Arsa tapulu kredi kullanmak için gereken şartların başında ortakların kefalet vermesi geliyor. Buna ek olarak bu krediden faydalanmak için tapunun tek tapu haline getirilmesi gerekir. Arsalı tapu için kredi için hisse parçalarının olmaması Halinde kısa sürede sonuç almak mümkün olur. Bu şekilde bankaların konut kredilerine başvuru yapabilirsiniz.

Oturuma hazır olan evlerin bir kısmı kat mülkiyetli diğer kısmı da arsa tapuludur. Tapunuz eğer kat mülkiyeti tapusu ise bu evin ruhsata uygun bir şekilde yapıldığı anlamına gelir. İskan izninin alınmaması halinde bu evlerin tapusu arsalı tapu olarak geçer. Bilindiği üzere bankaların kredi vermesi için evin ipotek aracılığı ile teminat altına alınması gerekiyor. Bankanın konut kredilerinden ancak bu şekilde faydalanmanız mümkün olur.

Göz atabilirsiniz: Arsa Tapulu Eve Kredi Veren Bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Çekmek için Gereken Şartlar Nelerdir?

Arsalı tapuya kredi çekmek için gereken şartlar sağlandıktan sonra, siz de kredi çekebilirsiniz. Kredi çekebilmek için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 • Kredi çekmek için kredi sicilinin olumlu olması gerekir.
 • Düzenli bir gelire sahip olmak gerekiyor.
 • Hayat sigortası yaptırılması gerekir. Sigortayı bankanın anlaşmalı olduğu kurumlar aracılığı ile yaptığınız zaman faiz indiriminden faydalanabilirsiniz.
 • Krediye konu olan gayrimenkul değerinin yüzde 75’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.
 • İpotek verilmesi için ekspertiz değerlendirmesi yapmak gerekir.

Göz Atabilirsiniz;

Finansbank Arsa Tapulu Kredi Kampanyası

Finansbank arsa tapulu kredi kampanyası müşterilerin istekli doğrultusunda sunulmuştur. Kredi kampanyası dahilinde şart olarak banka bir meskenin ipotek olarak gösterilmesini şart koşar. Bunun için kişi hakkında düzenli bir araştırma yapılması gerekir. Kredi kampanyasından faydalanmak için gerekli şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi başvurusu yapan kişinin en az 18 yaşından gün almış olması gerekir. Yaşı 18’den küçük olanların başvuru yaparken yanında vekilleri ya da kefilleri bulunması gerekir.
 • Kredi başvurusu yapan kişinin TC sınırları içinde yaşıyor olması gerekir.
 • Kredi başvuru yapan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekiyor.
 • Kredi kullanacak kişinin kredi istihbaratında olumsuzluk olmaması gerekir.
 • Kredi ödemeleri düzenli yapılmış olması gerekir.

Denizbank Arsa Tapulu Kredi Kampanyası

Denizbank arsa tapulu kredi kampanyası kullanarak ihtiyaç duyduğunuz kredi miktarını anında hesabınıza yatırtarak harcamaya başlayabilirsiniz. İpotek gösterileceği zaman mesken alma şartı bulunur. Daire bedelinin yüzde 50’sine kadar kredi kullanma şansınız bulunuyor. Meskenin araştırması banka tarafından yapılacaktır. İpotek olan verilen konutun satış özelliği olması gerekir.

Denizbank Arsa Tapulu Kredi Kampanyasından Faydalanmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Denizbank arsa tapulu kredi kampanyasından faydalanmak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankanın internet sitesinden ya da banka şubelerinden alınabilecek başvuru formu,
 • TC kimlik belgesi, ehliyet ya da pasaport,
 • Çalışma durumuna göre gelir gösteren belge (Emekliler için emekli aylığını gösteren belge, serbest çalışanlar için vergi levhası, ücretli çalışanlar için maaş yazısı gibi.),
 • Konut tapusu,
 • İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait elektrik, doğalgaz, su faturası.

Arsa Tapulu Daireye Hangi Durumlarda Kredi Çekmek Mümkün Değildir?

Arsa tapulu kredi çekmenin mümkün olmadığı durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tapuların kat mülkiyeti ya da kat irtifakı yoksa, bu tapulara kredi çıkması mümkün değildir. Kat mülkiyeti henüz tamamlanmış olan inşaat halinde olan binalara verilmektedir. Kat irtifakı ise inşaatı tamamlanmış olan dairelere verilir.
 • Eğer tapuya konu olan dairenin en az yüzde 80’i bitmemişse eve kredi verilmez.
 • Proje uygun yapılmamış olan evlere kredi çıkmaz. Bankalar eve ekspertiz gönderdiği zaman dikkat edilen şeylerden bir tanesi binanın belediye tarafından verilen projeye uygun olup olmadığıdır. Eğer yapılan binalar projeye uymuyorsa, bu binaların ileride yıkılma riski varır. Krediler bu nedenle onaylanmayacaktır.
 • Tapu bilgileri uyumlu olmayan evlerde kredi çıkmaz. Evin tapusunda bulunan özelliklerle evin özelliklerinin birebir uyuşması gerekmektedir. Bu bilgiler arasında konum bilgisi, adres bilgisi, bina yaşı, kredi çekenin kredi notu yer alır.
 • Çok eski olan binalara kredi çıkması mümkün olmayabilir.

İlginizi çekebilir: Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

20 Senelik Binaya Kredi Çıkar mı?

20 senelik binaya kredi çıkması mümkün olmayabilir. Bankaların bir çoğu 20 seneyi aşkın binalar için ipotek gösterilmesi zordur. Çünkü kredi taksitleri ödenmezse, ipotek ettirilen evin satılması gerekecektir. Eski olan binalara satış talebi az olur. Dolayısıyla banka parasını almakta zorlanacaktır. Yalnızca binanın yaşı değil aynı zamanda binanın bulunduğu yer ve binanın sağlam olup olmaması da önemlidir. Eski bir binanın yeri çok iyi olabilir ya da dayanıklıdır. Bu durumda bu binalar için kredi kullanmak mümkün olur.

Arsa Tapusu Olan Daire Kat Mülkiyetine Çevrilir mi?

Arsa tapusu dairesinin kat mülkiyetine çevrilmesi mümkündür. İskanı olan dairelerin belgelerini tapuya iletmeleri gerekecektir. Bu işlemden sonra kat mülkiyeti işlemleri başlatılır. Eğer dairenin iskan belgesi yoksa, kredi çekmek kolay olmayabilir. İskan belgesi bireysel olarak alınmaz. Arsa ile ilgili detaylı belgeler müteahhitlerde bulunur. Müteahhitlerin daire sahiplerine gerekli belgeleri ulaştırması gerekmektedir. Ne var ki her müteahhite ulaşmak mümkün değildir. Böyle bir durumda bin TL ceza ücretinin ödenmesi gerekecektir.

Konut Kredisi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi almadan önce dikkat edilmesi gerekenler sayesinde avantajlı şekilde kredi kullanmanız mümkün olacak. Örneğin, sizi zorlayacak aylık kredi taksiti yükünün altına girmemeniz gerekiyor. Aksi halde ödemelerinizi geciktirebilir, bu nedenle bankaya gecikme faizi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Gelir ve aylık ödemeniz gereken taksit miktarı arasında denge bulunmasına özen gösterin. Size uygun faiz oranlarından kredi kullanın.

Yapabiliyorsanız ek iş fırsatları yakalamaya çalışın. Bu sayede daha çok para kazanacak taksitlerinizi daha kolay ödeyeceksiniz. Ek iş yapmanız elinizde peşinat biriktirmenize de yardımcı olur. Kredi veren bankaların bir çoğu konut ekspertiz değerinin en çok yüzde 80’ine kredi vermektedir. Yani evin yüzde 20’lik değerinin elinizde hazır olması gerekir. Peşinatsız ev kredisi kullanamazsınız.

Kredi kullanmadan önce kredi kullanımı ile ilgili bütün masrafları hesapladığınızdan emin olun. Kredi çektiğiniz zaman yalnızca ödemeniz gereken ana para miktarını ödemezsiniz. Faiz, kredi tahsis ücreti ve dosya masrafı gibi masrafları ödemeniz gerekir. Bu masrafları ve vergileri üst üste koyduğunuz zaman altından kalkamayabilirsiniz. Bankaların internet sitesinde yer alan kredi hesaplama araçlarını kullanarak ödemeniz gereken toplam tutarı öğrenebilirsiniz.

Konut kredisi almadan önce mevcut kredi kampanyalarına baktığınızdan emin olun. Bankalar arasında karşılaştırma yapın. Hangi bankanın kredi avantajı daha uygun? Hangi banka en az faiz oranı ile kredi kullanıyor? Ek masraf almayan bankalar varsa bunları tercih etmeniz daha hesaplı olur. Bankalardan bir kısmı geri ödeme yaparken ertelemeli ödeme seçeneklerinden faydalanmanızı mümkün kılar. Eğer elinize daha sonra para geçecekse, zorlanmamanız açısında ertelemeli ödeme yapmanız daha iyi olacaktır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-tahakkuk/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-olum-ayligi-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/gelecegin-meslekleri-ne-olacak-en-cok-kazandiracak-meslekler/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-hitap-sorgulama/
 5. https://www.kredivepara.com/nace-kodu/

Arsa kredisi veren bankalar ile ilgili yazımızı buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz