Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar
Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankaların ihtiyaç konut ve taşıt kredisi haricinde sıklıkla kullandırdığı bir diğer finansman çeşidi de arsa ipotekli kredi ürünüdür. “Arsanız varsa nakdiniz var” sloganıyla yola çıkan finans kurumları, nakit para gereksinimi olan kişilere arsa karşılığında ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Böylelikle kredi geri ödemesi bitene kadar arsasını rehin gösteren bireyler diledikleri meblağlarla kredi kullanabiliyorlar. Arsa ipotekli kredi veren bankalar ve finansman kullandırma şartları alt başlıklarla detaylıca anlatılmaktadır.

 

Tarla İpotekli Kredi Nasıl Çekilir?

Kredi karşılığında ipotek işlemi tesis ederek ihtiyaç finansmanı veren bankalar mevcuttur. Arsa ipotekli ihtiyaç kredisi adı altında verilen bu finansman türü sayesinde daha yüksek meblağlarda kredi almak mümkündür. Tarla ipotekli kredi, aynı zamanda sicili bozuk olduğu için ya da ödeme sıkıntısı çektiği için kara liste kaydı yapılan kişilerin, kredi çekmek amacıyla kullandığı bir yöntemdir. Bu nedenle mülkiyeti sizin üzerinize olan tarla ya da arsa varsa, bankalara müracaat ederek yatırım ya da ihtiyaç amaçlı kredi kullanabilirsiniz. Bu noktada kullanıcıların sıklıkla yönelttikleri sual ise tarla ipotekli kredi nasıl çekilir?

OKU: Tarla İpotekli Kredi Veren Bankalar

Finans kurumları, kredi geri ödemelerinin zamanında ve tam gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini anlayabilmek adına müşterilerinin gelir durumlarını ve üzerine kayıtlı gayrimenkullerini incelemeye almaktadır. Özellikle daha önce bankalar ile çalışmayan, pek bankacılık işlemleri yapmamış olan kişilerin yüksek miktarlarda kredi kullanması bir hayli zordur. Fakat arsa ipoteği karşısında finansman talep ediliyorsa, kolay ve hızlı bir şekilde başvurulan krediye onay alınabilir. Bunun için bankalar genellikle politika gereği ilgili tarla ve arsanın belediye sınırları içerisinde olması koşulunu öne sürüyor. Ayrıca ilgili gayrimenkul için aranan diğer şartlarında yerine getirilmesi gerekiyor. Tüm şartlar sağlandığında başvurulan krediye onay alınabilir ve gerekli prosedürler uygulanarak evraklar teslim edildiğinde finansman temin edilebilir.

Arsa İpotekli Kredi Faiz Oranları

Ülkemizde faaliyette olan bankaların arsa ipotekli kredi faiz oranları hem çalışma politikaları gereğince, hem de dönemsel yapılan kampanyalar kapsamında değişkenlik göstermektedir. Vakıfbank arsa ipoteği karşılığında yüzde 1,30 oranı ile ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Diğer ücretler güncel listesinde 800 TL, kredi tahsis ücreti de 250 TL olarak belirtilmektedir. Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi ürünü için belirlenen faiz oranı yüzde 1,17’dir. Akbank yüzde 1,29 oranıyla ipotekli finansman kullandırırken, Odeabank yüzde 1,45 ile bireysel finansman kredisi vermektedir. Diğer bankaların arsa ipotekli kredi faiz oranları için ilgili bankanın müşteri hizmetlerini ya da danışman servislerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Arsa İpotekli Kredi Hesaplama

Arsa ipotekli kredi hesaplama araçları sayesinde bankadan tarlanızı ipotek ettirerek kullandığınız kredinin ödeme tablosuna anında ulaşabilirsiniz. Çekeceğiniz kredinin tutarına, vadesine, ödeme sıklığınıza ve sunulan faiz oranına göre size özel ödeme tablosu düzenlenir. Örneğin 50.000 TL arsa ipotekli kredi kullandığınızı farz ederek, bankanın bu krediyi yüzde 1,17 faiz oranı ile sunduğunu düşünelim. Yasalar gereği ihtiyaç kredilerinde maksimum vade sayısı 48 ay olduğu için tarla ipotekli kredi başvurusunda 48 ay vade istediğinizi farz edelim. Bu durumda KKDF ve BSMV oranları da hesaba katıldığında aylık taksit tutarınız, sabit olarak 1.438 TL olacaktır.

Aylık taksit tutarınızın ilk ay için; 736 lirası anaparadan, 585 lirası ise faizden düşülecektir. Faiz karşılığı geri ödemede alınan tutar, her ay düşerek devam eder ve anapara kısmından daha çok ödemeniz gerçekleşir. Örneğin yukarıdaki koşullarda arsa ipotekli kredi hesaplama işlemi yaptığımızda ikinci taksidiniz olan 1.438 TL ’nin 747 lirası anaparadan, 576 lirası faizden düşülecektir. İpotekli ihtiyaç kredisi hesaplamaları için krediyi almak istediğiniz bankanın web sitesini kullanabilirsiniz.

Arsa İpotekli Kredi Şartları

Arsa ipotekli kredi şartları finansmanı veren bankaya göre değişmektedir. Ancak genel olarak tarla ipotekli kredi şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • En fazla 48 ay vade ile kullandırılmaktadır.
 • Faiz oranı bankanın çalışma politikasına göre belirlenmektedir.
 • Kullanabileceğiniz üst limit; ipotek göstereceğiniz arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50-70’ine kadardır.
 • Verilecek finansman için gayrimenkul üzerine kredi vadesi boyunca ipotek konulmaktadır.
 • Müşterinin kredi notu ve bankalarla ilişkisine göre bazı durumlarda ek teminat talep edilebilir.
 • Vade süresini kapsayacak şekilde hayta sigortası yaptırmak zorunlu olabilir. Bu tamamen bankanın prensiplerine göre değişkenlik gösterebilecek bir durumdur.
 • İlgili gayrimenkul için bir başka hak sahibi ya da sahiplerinin olmaması gerekmektedir.
 • İpotek edilecek arsanın veya tarlanın herhangi bir ipotek gibi sınırlanma olmaması şarttır.
 • Genel politika gereği ilgili arsa ve tarlanın belediye sınırları içerisinde yer alması gereklidir.

Arsa İpotekli Kredi Başvurusu

İpotekli finansman başvurusunda bulunmak için ilgili bankanın başvuru kanallarını kullanabilirsiniz. Yapılan başvurularda istihbaratı olumlu olan gerçek kişilere arsa ipotekli kredi verilmektedir. Başvuru için gelir belgesi, nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi ibraz edilmelidir. Maaş bordrosuna sahip olmayan kişiler kira kontratı, emekli maaşı ekstresi ya da mevduat hesap cüzdanı ibraz edebilirler. Emekli olan vatandaşlar ise maaş aldıkları bankadan onaylı maaş hesabının ekstresini verebilirler. ayrıca ipotek edilecek olan arsanın tapusu ve ekspertiz raporu da gereklidir.

Arsa Tapulu Eve Kredi Çıkar mı?

Oturuma hazır olan evler, inşaatı tamamlanmış olmasına rağmen bazen kat mülkiyet tapulu iken bazen de arsa tapulu olabiliyor. Söz konusunu tapunun alınabilmesi için ilgili evin ruhsatına uygun olarak inşa edilmesi gereklidir. Aynı zamanda da gerekli iskân belgesinin alınmış olması da aranan diğer şartlar arasındadır. Bu izinler alındıktan sonra tapu kat mülkiyetine dönüştürülerek, kat mülkiyet tapulu ev sahibi olunabiliyor. Fakat iskân izninin alınamaması ya da alınmaması halinde söz konusu evlerin tapusu, kat mülkiyetine dönüşmeyebiliyor ve arsa tapulu olarak kalıyor. Arsa tapulu eve kredi çıkar mı diyorsanız ve arsa tapulu ev üzerinden kredi çekilir mi diye merak ediyorsanız işte yanıtı…

 

Finans kurumunun konut kredisi kullandırabilmesi için evin banka tarafından ipotekle teminat alınması gerekiyor. Evin üzerine ipotek konularak bu şartın sağlanabilmesi için de kat mülkiyetli veya kat irtifaklı tapusunun olması şarttır. Normal şartlar altında bu şekilde olmayan arsa tapulu ya da tapusu olmayan yerler için konut kredisi verilemez. Fakat bazı finans kurum ve kuruluşları, bir başka meskeni ipotek altına almak koşuluyla arsa tapulu ya da tapusuz yerlere kredi verebiliyor.

Hangi Bankalar Arsa İpotekli Kredi Veriyor?

Arsa ipoteği karşılığında ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız veya daha yüksek meblağlarda kredi kullanmak amacındaysanız aşağıdaki arsa ipotekli kredi veren bankalara müracaat edebilirsiniz. İpotek ettireceğiniz taşınmaza ait belgelerle aşağıdaki listede yer alan bankalardan birine başvuru yaptığınızda, kurumun politikalarına göre başvurunuz incelenir ve onay alıp alamayacağız konusunda bir karar verilir.

 1. Ziraat Bankası
 2. Garanti Bankası
 3. Finansbank
 4. Vakıfbank
 5. TEB
 6. Denizbank
 7. HSBC
 8. Akbank

OKU: İpotekli Kredi Veren Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz