Arkadaşa Verilen Borç Nasıl Geri İstenir?

Borç Nasıl geri istenir
Borç Nasıl geri istenir

Yaşam içerisinde arkadaşlar arasında borç isteme ve borç verme gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durumda elbette borcun verilmesi kadar geri alınması süreci de oldukça önemlidir. Herhangi bir yakın arkadaşınız sizden borç istediğinde elbette cebinizde para varsa çıkarıp verirseniz. Genelde de bu parayı kolay bir şekilde geri isteyemezsiniz. Para mevzusu işin içine girdiğinde yıllar yılı olan arkadaşlık bozulabilir. Bunu da elbette kimse istemez. Zaten borç verdiğiniz arkadaşınız bunu ödeyebilecek durumda olsa ödeyecek ve ortada böyle bir sorun kalmayacaktır. Ancak yine de arkadaşınız bunu ödemiyorsa verilen borç nasıl geri istenir konusunda bu yazı size yardımcı olabilir.

  • Elektrikli Araba Vergisi Ne Kadar? Yerli Otomobil Vergisi içeriğe git
  • Ekspertiz Ücreti Geri Alma 2020 Ne Kadar? içeriğe git
  • Plaka ile MTV Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • SGK İş Yeri Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
  • Gelir Vergisi İadesi Nasıl Alınır? Gelir Vergisi Hesaplama içeriğe git

Göz atabilirsiniz: Borç Kapatma Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

3 Yöntemle Arkadaşa Verilen Borç Nasıl Geri İstenir?

1. Borcu geri isterken ilk dikkat etmeniz gereken şey arkadaşınıza eleştirel ya da tehditvari bir girişimle yaklaşmamaktır. Arkadaşınızın durumunu tam olarak bilemeyeceğinizden ötürü dışarıdan görünen şekliyle varsayımlar yapmamalısınız. Mesela arkadaşınız üzerine yeni bir pantolon ya da gömlek aldıysa bunu hemen size olan borcunu vermeyip onu alması şeklinde yorumlamayın. Böyle bir durumda olaya tamamen ön yargılı bir biçimde yaklaşmış olursunuz. bu kıyafeti ona kız arkadaşı, eşi, annesi yahut başka birisi hediye almış olabilir. Bu konu hakkında arkadaşınızla konuşabilir, durumunuzun sıkışık olduğunu tatlı bir dille anlatabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Engelli Vergi İndirimi Maaşa Ne Kadar Yansır?

Göz Atabilirsiniz:

2. Şayet arkadaşınız borcu ne zaman ödeyeceğini belirleyemiyorsa bu konuda belirleyici rolü üstlenin. Gerekirse belli bir tarih konuşun ve o tarihte o paraya ihtiyacınız olduğunu güzel bir dille karşı tarafa aktarın. Bunu yaparken sert tavırlardan sakının, çünkü bu arkadaşlığınızı zedeleyebilir ve içinden çıkılmaz bir duruma girmenize neden olabilir.

3. Yakın arkadaşlarınıza borç verdiyseniz genelde sabırlı olmanız gerekecektir. Yakın arkadaş sizin kendi gibi gördüğünden dolayı parayı geri vermede süreci uzatabilir. Önünde başka kredi, kredi kartı borçları olabilir. Yani parayı size vermek yerine bankaya ödemesi elbette onun açısından bakıldığında en mantıklı seçenektir.

Bu anlatılanları göz önünde bulundurursanız hem arkadaşlık ilişkileriniz sarsılmaz, hem de arkadaşınızdan verilen borcu en iyi şekilde geri istemiş olursunuz.

İlginizi çekebilir: En Kolay Kredi Veren Bankalar

Arkadaş ve akraba ile iş yapmamaya, para mevzularının araya girmesine özen göstermelisiniz. Para yüzünden anlaşamamazlıklarda akrabalık ve arkadaşlığında bozulacağını unutmamalısınız.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz