Arkadan çarpan her zaman suçlu mudur?

Halk arasında “Arkadan çarpan her halukarda suçludur” düşüncesi hakimdir. Peki bu gerçekten doğru mudur? He ne olursa olsun Arkadan çarpan her zaman suçlu mudur? Kanunlara bakıldığında, gereken özeni göstermeye ve kazaya neden olan araç sürücüsü suçludur.

 

Kimin suçlu olduğu nasıl belirlenir?

Mahkemeler bu tarz kazalarda kazaya neden olan araç sürücüsünü tespit etmek amacıyla, yaşanılan durumlar yaşam tecrübelerine göre değerlendirilmektedir. Yani yaşanılan tecrübelere göre bakılıp değerlendirilmezse bu durumda Arkadan çarpan araç sürücüsü yeterli alan bırakmamış ve çarpma bunun için olmuştur gibi algınacaktır. Bu bir genellemedir ve bu genellemenin dışında da senaryolar olabilmektedir. Tabi ki burada arkadan çarpan araç sürücüsünün bu farklı senaryoyu ispatlaması gerekecektir. Arkadan çarpan araç sürücü eğer öndeki sürücünün dikkatsizliğinden ötürü önüne geçtiğinin ispatını yapabilirse bu durumda suçlu olmaktan kurtulacaktır. Aynı şekilde öndeki kişi hiçbir sebep yokken aniden fren yapıp arkadaki kişinin çarpmasına sebep olduysa ya %50 %50 kusur oranı paylaşılır ya da öndeki kişi suçlu olur.

 

Arkadan çarpan suçsuzsa nasıl ispatlar?

Genel kanının dışına çıkmak için elinizde kanıt olmalı. Eğer yaşanılan kaza genellemenin dışında bir kazaysa bir şekilde bunu kanıtlamanız gerekecektir. Bu konuda etraftaki mobese ya da iş yerlerine ait kameralara başvurulabilir. Ayrıca etraftan kaza anına şahit olan kişiler de varsa bunlar da kazada suçsuz olduğunuzu ispatlamanız için size yardımcı olabilir. eğer ne mobese kamerası, ne iş yerlerine ait kameralar ne de insanlar yoksa bu durumda işiniz oldukça zor. Hatasız da olsanız suçun size kalması muhtemel. İşte bu tarz olaylarda maddi kayıplara uğramamak için aracın zorunlu araç sigortasını ve zorunlu olmasa da kaskosunu yaptırmalısınız. Arkadan çarpma sonrasında karşı tarafın aracında oluşan hasarlar zorunlu araç sigortasında karşılanırken, sizin aracınızda oluşan hasarlar da kaskonuzdan karşılanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir