Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2020

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019
Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar 2019

Araç ipoteğine kredi kullanarak ihtiyaçlarınızı gidermeye ne dersiniz? Kredi vermek bankalar için belirli bir risk olması anlamına gelir. Bu nedenle bankaya teminat gösterilmesi gerekir. Araç ipotekli kredi ile bankaya kullanmak istediğiniz kredi tutarına karşılık aracınızı teminat göstermiş olursunuz. Kredi borcunuzu ödemeniz halinde, kredi için ipotek gösterdiğiniz taahhüt kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Araç ipotekli kredi, kredi kullanmak isteyen fakat adı kara listede olan, kredi notu düşük olan, kredi kullanmak için engeli bulunan kişiler için mükemmeldir.

Göz atabilirsiniz: Konut (Ev) İpotekli Kredi Veren Bankalar

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi ile Rahay bir Nefes Alacaksınız

Vakıfbank araç ipotekli kredi kullanarak, kredi çekmek istemez misiniz? Hem de yapmanız gereken tek şey, elinizde bulunan krediyi bankaya teminat olarak göstermek olacak. Kredi vadesi en çok 48 ay olabilir. Bu bir ihtiyaç kredisi türüdür. Eğer kredi için başvuru yapmak istiyorsanız, öncesinde bazı şartları yerine getirdiğinizden emin olmanız gerekecektir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi başvurusu yağan kişilerin kredi sicili incelenir. Kredi sicilinde olumsuzluk olan kişilerin kredi kullanma ihtimali yok denecek kadar azdır.
 • Kredi başvurusu yapmak istiyorsanız belirli bir miktarda sabit ve düzenli gelirinizin olması gerekir. Bu gelir resmi belgeler ile bankaya gösterilecektir.
 • Kredi vadesini en çok 48 ay yapabilirsiniz.
 • Geri ödemelerinizi 3 aylık eşit taksitli, 48 aylık eşit taksitli ya da aylık eşit taksitli olacak şekilde yapabilirsiniz. Esnek ödeme koşuları sayesinde geri ödemelerinizi kolay bir şekilde yapabileceksiniz.
 • Kredi kullanan kişilerin hayat sigortası yapması zorunludur. Sigorta aylık olarak yenilenecektir.
 • Kredi üst limiti tespit edilen ekspertiz değerine göre belirlenecektir.
 • Kredi ipotek bedeli belirlenirken, aracın modeli ve yılı önem aşır.
 • Kasko sigortası banka tarafından kullanılacaktır.
 • 50 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 36 ay vade yapmanız halinde, aylık yüzde 1,53 faiz oranından faydalanırsınız. Banka kredi kullanan kişilerden 250 TL değerinde kredi tahsis ücreti talep eder. Efektif yılık faiz oranı yüzde 24’dür.

Ziraat Bankası Araç İpotekli Kredi Kampanyası 

Ziraat Bankası araç ipotekli kredi kullanın bireysel ihtiyaçlarınızı anında karşılayın. Yüksek miktarlı nakit ihtiyacınız mı var? Ziraat Bankasına gelin ve ihtiyaç duyduğunuz nakti anında çekin! Bu kredi fırsatından faydalanmak için kredi notunuzun yüksek olması gerekmiyor. Hem de kredi sicili bozuk olan kişiler bile bu kredi türünden faydalanabiliyorlar Kredi özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kredi vadesi en çok 60 ay olabilir.
 • Krediden faydalanmak isteyen kişilerin üzerine kayıtlı konutu olması gerekmektedir.
 • Krediden faydalanmak için bazı sigortaların yapılması zorunludur. Bu sigorta türleri konut sigortası, deprem sigortası ve hayat sigortasıdır.
 • Sigortaları dilediğiniz şirket aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Eğer banka anlaşmalı şirketlerden sigorta yaptırırsanız, faiz indirimlerinden faydalanabilirsiniz.
 • Ekspertiz değerinin en çok yüzde 80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz.

Araç İpotekli Kredi Çekilebilir mi

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi Kullanmak için Gereken Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Ziraat Bankası araç ipotekli kredisi kullanmak için gereken başvuru belgeleri eksiksiz tamamlandıktan sonra başvurular kabul edilebilir. Aksi halde başvurular reddedilecektir. Başvuru belgeleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelir belgesi,
 • Kredi başvuru formu (Bankanın şubelerinden ya da internet sitesinden alınabilir.),
 • Serbest meslek mensubu üyesi iseniz, bağlı bulunduğunuz kuruluştan üyelik belgesi almanız gerekir,
 • Tüzel kişiler için sözleşmede yer alan sicil gazetesi ibraz edilmesi gerekir,
 • Başvuru yapan kişiye ait nüfus cüzdan belgesi,
 • Taşınmazlara ait teşvik edici belgeler.

Başvuru yapmadan önce, belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun. Krediniz reddedildiği zaman kredi notunuzun düşeceğini ve bir dahaki sefere kredi kullanımının daha zor olacağını unutmayın.

Ziraat Bankası Araç İpotekli Kredi Örnek Ödeme Planı Nasıl Olur?

Ziraat Bankası araç ipotekli kredisi örnek ödeme planı önceden bilindiği zaman, kişiler kendilerini bu plana göre organize edebilirler. Bu plan şu şekilde olacaktır:

 • 20 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise 552 TL’dir.
 • 30 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise 829 TL’dir.
 • 40 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise bin 105 TL’dir.
 • 50 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise bin 381 TL’dir.
 • 70 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise bin 934 TL’dir.
 • 90 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise 2 bin 487 TL’dir.
 • 100 bin TL değerinde kredi kullandığınız zaman, 60 ay vade ile aylık faiz oranı yüzde 1,53 olacaktır. Aylık taksit tutarı ise 2 bin 763 TL’dir.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi kullanın, tek bir ipoteğinize ihtiyaç duyduğunuz nakit parayı anında çekin! Yüksek limitlerde nakit paraya ihtiyaç duymanız halinde bu kredi türü sizin için uygundur. Kredi kullanmak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olmaları gerekiyor. Reşit olmayan kişilerin yaptıkları başvuruları kabul edilmiyor. Reşit olmayanlar başvurularını kefilleri ya da velileri aracılığı ile bankaya iletebilirler. Bankadan kredi kullanmanın diğer koşula da bankaya gelir belgesi ibraz edebilmek gelir belgesinin kredi tutarı için yeterli olması gerekiyor. Bankaya ipotek gösterilmesi teminat olduğundan, kişilerin kredi notları konusunda bankalar daha esnek davranıyor. Normal şartlardan bankalar kredi notunu riskli aralıkta istemiyor. Fakat teminat gösterilmesi sayesinde kredi notunuz riskli aralıkta yer alıyor olsa dahi kredi kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar

Gelin kredinin özelliklerini birlikte inceleyelim:

 • Kredi kullanmak isterseniz teminat olarak, iş yeri ya da konut ipoteği göstermeniz gerekir.
 • Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılması zorunludur.
 • Kredi vadesi boyunca sigortanın yenilenmesi zorunludur.
 • Başvuru yapmak isteyen kişilerin kredi başvuru evraklarını eksiksiz olarak bankaya iletmesi gerekir.
 • Banka başvuru yapan kişilerden ek belge isteme hakkına sahiptir.
 • Fazi oranları piyasa koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Başvuru yapmadan önce faiz oranlarını öğrenmenizde fayda var.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Örnek Ödeme Planı Nasıl Olur?

Akbank ipotekli ihtiyaç kredisi örnek ödeme planı şu şekilde olacaktır:

 • 50 bin TL kredi kullandığınız zaman, 12 ay vade ile, yüzde 2,15 faiz oranından faydalanırsınız. Aylık taksit tutarı ise 4 bin 898 TL’dir.
 • 50 bin TL kredi kullandığınız zaman, 24 ay vade ile, yüzde 2,05 faiz oranından faydalanırsınız. Aylık taksit tutarı ise 2 bin 738 TL’dir.

50 bin TL kredi kullandığınız zaman, 36 ay vade ile, yüzde 1,97 faiz oranından faydalanırsınız. Aylık taksit tutarı ise 2 bin 78 TL’dir. Bunun yanı sıra arabanın tamamına kredi veren bankalardan da ipotekli kredi çekmeniz mümkündür.

Araç İpotekli Kredi Nasıl Çekilir?

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar

Araç ipotekli kredi kullanacak tüketicilerin öncelikle ciddi bir araştırma içerisine girmesi gerekir zira ipotekli olarak kullanılan kredilerde daha az risk alındığından dolayı çoğu zaman bankaların faiz teklifleri de internetten ulaşılabilen faiz oranlarından daha düşük olmaktadır. Bu kapsamda tüketicilerin temas kurması gereken banka birimi çağrı merkezi ya da internet sitesi değil doğrudan şubelerdir. Şubeler aracılığıyla kredi teklifi alan tüketicinin faiz oranını cazip bulması halinde süreci başlatmak için bazı masraflar ödemesi gerekir. Yapılması gereken bu masraflardan bazıları:

 • Aracın gerçek değerini ispatlamak için eksper raporu,
 • İpotek süreciyle ilgili noter için yapılacak harcamalar,
 • Finansman tahsis ücreti,
 • Sigorta masrafı olarak belirtilmektedir.

Bu ödemelerin yapılmasına istinaden eksper raporuyla birlikte kredi başvurusu anında şubeden yapılır daha sonrasında ön başvurunun olumlu sonuçlanmasıyla noter aracılığıyla aracın ipotek gösterilmesi gerekir. Aracın ipotek hakkının bankaya verilmesi sonrasında ise kredi çoğu zaman aynı gün, en fazla 3 gün içerisinde tüketiciye tahsis edilir.

Araç İpotekli Kredi Şartları Nelerdir?

Bankalar, özellikle yüksek miktarlı kullanılacak krediler için bazı özel şartlar belirtebilecek olsa da geçmişte çektiği kredilere olan ödemelerini aksatan veya gelirine göre daha yüksek miktarlı kredi çekecek tüketicilerin sağlaması gereken şartlar çoğu zaman aynıdır.

Otomobilini ipotek göstererek kredi çekecek tüketicilerin en azından çekmek istediği kredi tutarına tekabül eden bir değerde araç sahibi olması gerekir. Aracın değerinin söz konusu sağlanan krediden daha düşük olduğu durumlarda ipotekli kredi başvurularına sıcak bakılmaz ve riskin halen var olması nedeniyle faiz oranlarında çeşitli avantajlardan yararlanılamaması mümkün olabilir.

Her ne kadar hakkında konuşulmasa ve üzülerek ifade edilmesi gerekse de ülkemizdeki araç sahipleri çeşitli sosyal yardımlardan yararlanabilmek için araçlarını farklı kişilerin üzerine ruhsatlandırmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan bankaların araç ipotekli krediler için belirlediği şartlardan birisi de ipotek gösterilecek aracın ruhsatının kredi çekecek tüketicinin adına kayıtlı olmasıdır. Bu nedenle kefil de olsa farklı bir kişiye ait araçların ipotek olarak gösterilmesi mümkün değildir.

Her ne kadar araç ipoteği yeterli gibi görünse de bankaların aradığı diğer bir şart düzenli gelire sahip olunmasıdır. Bankaların her ne kadar ödemelerin yapılmaması halinde aracın satılmasına istinaden zararını karşılayabilme hakkı olsa da taksitlerin düzenli gelir aracılığıyla ödenmesi beklenir ve yine tüm muhasebe bunun üzerine yapılır. Bu kapsamda çoğu zaman düzenli bir geliri olmayan tüketicilerin araç ipotekli kredi kullanması mümkün olmayabilir.

Yapılacak ipotekli kredi başvurusu sırasında nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tüketicinin adına kesilmiş elektrik, su ya da doğalgaz faturası, araç ruhsat fotokopisi ve kredi başvuru formunun mutlaka bulunması gerekir. Bu belgelerin eksik olması ya da araç ruhsatının farklı bir kişi adına kayıtlı olması halinde kredi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

Araba İpotekli Ev Kredisi

Satın alınmak istenen konutun % 20’lik peşinat tutarını da kredilendirmek ya da daha yüksek miktarlı konut kredisi çekebilmek için tüketicilerin araçlarını ipotek ettirmesi gerekebilir. Bu kapsamda her banka farklı prosedür izliyor olsa da konut kredileri için mevzuat uyarınca çeşitli kolaylıkların sağlanıyor olması sayesinde kısa süre içerisinde araç ipotekli konut kredisi çekmek mümkün olmaktadır.

Araç İpotekli Ticari Kredi

Ticari krediler, araç ipotekli kredi imkanının bankalar tarafından sağlanmasının asıl sebebidir. Yapılacak araştırmada taşınır malların rehin gösterilmesi ile ilgili kanunun 20/10/2016 tarihinde 6750 kanun numarası ile yürürlüğe girdiği öğrenilebilir. Bu kapsamda konuyla ilgili kanun maddesinin de bulunduğunu bilmek çekmek istediği ticari kredi için taşınır mallarını da ipotek göstermek isteyen tüzel kişilere çeşitli bankalardan teklif alma imkanı sunar ve çoğu zaman kısa süre içerisinde tahsis edilmesi mümkün olur.

Araç İpotekli Tüketici Kredisi

Araç ipotekli olarak başvurulabilecek tüketici kredilerinden bazıları ihtiyaç kredisi, eğitim kredisi, tekne kredisi, taşıt kredisi ve arsa kredisidir. Her kredi için sahip olunan aracın ipotek olarak gösterilmesi mümkün olsa da araç kredisi ve ihtiyaç kredisi için yapılan başvurulardan alınan olumlu yanıt oranı diğer tüketici kredilerine nazaran daha yüksektir.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Çoğu banka tüketicilere ipotekli ihtiyaç kredisi sağlamaktadır. Bu kapsamda konut ipotekli ihtiyaç kredilerine oldukça fazla avantaj (düşük faiz, konut değerinin % 80’ine kadar kredi, daha uzun vade, vergi indirimi vb.) sağlanıyor olsa da araç ipotekli ihtiyaç kredisi kullanılması da mümkündür. Yine de bazı bankalar ipotek gösterilebilecek tek mal varlığının taşınmaz mallar olduğunu ifade etmekte ve bireysel tüketicilere araç ipotekli ihtiyaç kredisi konusuna sıcak bakmamaktadır.

Esnaf Kefalet Araç İpotekli Kredi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla kullanılacak çoğu kredi için tüketicilerin teminat ya da ipotek göstermesi gerekmez ve kurum tam olarak sağlanacak kredilere kefil olmak için kurulmuştur. Yine de bazı kredi türleri ve miktarları için ek teminatlar gösterilmesi gerekir ki TESKOMB tarafından yapılan açıklamalarda araç ipotekli kredi kullanılmasının da mümkün kılındığı açıkça ifade edilmiştir. TESKOMB aracılığıyla ipotekli kredi başvurusu iletecek tüketicilerin bankalardan önce ilgili kooperatif ile temas kurması gerekir.

Rehinli Araç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Tüketicilerin iki ay üst üste ödenmeyen borçları için kalan borcunun tümünü ödemesi gerekebileceğini bilmesi önemlidir. Bu kapsamda üst üste iki ay borç ödemesini aksatan tüketiciler hakkında banka tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanır ve kredi notunun düşmesi de bunlar arasındadır. Bu süreçte tüketici banka tarafından sıkça aranır ve borcu hakkında bilgilendirilir. Tüm bilgilendirmelere rağmen ödemelerin yapılmamış olması halinde borç avukata devredilir ve tüketici de kara listeye alınır. Kara listeye alınan tüketicinin 5 yıl boyunca farklı bir bankadan dahi kredi ya da kredi kartı kullanması mümkün olmaz ve avukata verilen borç nedeniyle icra takibi başlatılması da muhtemeldir. Avukat bankaya daha maliyetsiz olacak bir tahsil yöntemi bulamazsa ipotekli teminatı satışa çıkarır ve satılan mal varlığından bankaya olan borç tahsil edildikten sonra kalan tutar tüketiciye teslim edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz