Araba için Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde en sık kullanılan bankacılık ürünlerinden birisi de araba kredileridir. Araba kredileri sayesinde tüketiciler satın almak istedikleri aracın belirli bir kısmının banka tarafından finanse edilmesini sağlayıp hayalini kurduğu arabaya sahip olabilmektedir. Buna karşın ülkemizde faaliyet gösteren her banka taşıt kredisi vermeyebilmektedir. Özellikle yatırım ve kalkınma bankaları bireysel kredi çemberinin dışında, yüksek miktarlı krediler sağlamaktadır. Dolayısıyla araba için kredi veren bankalar hakkında bilgi edinmek ve taşıt kredisi ile ilgili detayları öğrenmek tüketici açısından oldukça faydalı olacaktır.

Araba Kredisi Alabilir miyim

Araba satın almak için kredi çekmek isteyen tüketiciler diğer bireysel tüketici kredilerinden çok farklı bir prosedürle karşılaşmaz. Dolayısıyla geçmiş dönemde farklı bir kredi çekmiş olan tüketiciler süreci benzer bir şekilde bağdaştırabilir.

Taşıt kredisi çekmek isteyen tüketicinin mutlaka 18 yaşından büyük olması gerekir. Tıpkı diğer kredilerde olduğu gibi belgelenebilir bir gelir ve SGK kaydı bulunmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da SGK kaydının geriye dönük en az 3 aylık olmasıdır. 3 aydan daha kısa süreli SGK kayıtlarına ilişkin bildirimler kabul edilmeyecektir. Ek olarak kredi notu da araba kredisi çekmek isteyen tüketiciler için oldukça önemli bir kriterdir. Her ne kadar kredi kullanım süreci boyunca araba banka tarafından ipotek altında tutulsa da finansmanın sağlanabilmesi için mutlaka iyi bir kredi notuna sahip olunmalıdır.

Kredi notu finansmanı kullanmak için yeterli olmayan tüketiciler ek teminat veya taşınmaz malını ipotek göstererek araba kredisi alabilir.

Araba Kredisi Almak Kolay mı?

Araba Kredisi Almak Kolay mı?

Araç kredisi çekecek tüketiciler için sürecin ne denli zor veya kolay olacağını kredi notu, daha önce kullanılan finansmanlar, gelir düzeyi ve bankanın prosedürleri belirleyecektir. Şöyle ki özellikle kredi notu yüksek olan tüketicilere internetten taşıt kredisi başvurusu yapma imkanı tanınır ve bu gruptaki tüketiciler ilk etapta başvurularını internetten yapıp yalnızca belge teslimi için şubeye gidebilir. Süreci bu şekilde ilerletecek tüketiciler için kredi tahsisi oldukça kolay ve hızlı olacaktır zira kredi notu yüksek olan tüketiciler banka için en değerli müşteri grubudur.

Diğer bir senaryo ise belge teslimini ve başvuruyu şubeden yapmaktır. İlk başvurusunu şubeden yapan tüketiciler kullanacakları araç kredisi için başvurunun sonuçlanması için 0 – 3 gün arasında bekleyebilir. Başvuru sonuçlandıktan sonra şubeye gidip satın alınacak araçla ilgili belgelerin ve kredi başvurusu için gereken evrakların teslim edilmesi şarttır. Bu belge ve evrakların teslim edilmesinden sonra prosedürler bir süre daha devam edecek ve en azından yüksek kredi notuna sahip, internetten başvuru yapan bir kişiye göre 2 – 3 gün daha geç tahsis edilecektir.

Fark edilebileceği gibi araç kredileri için ilk başvuruyu internetten yapmak ciddi avantaj sağlamaktadır. İlk etapta başvurusunu internetten yapan tüketiciler yalnızca belge teslimi için şubeye gitmekte ve oldukça kısa süre içerisinde finansmanını kullanabilmekte. QNB Finansbank, ING Bank, Akbank vb. ciddi müşteri portföyü bulunan bankaların diğerlerine nazaran süreci tüketiciler için çok daha kolay hale getirdiği de unutulmaması gereken noktalardandır.

Araba Kredisi Başvurusu

Araç kredisi almak isteyen tüketicinin mutlaka taşıt kredisi şartlarını sağlaması gerekir. Taşıt kredisi şartlarını sağlayan tüketiciler satın alacağı araca karar verdikten sonra bankayla temas kurmalı ve gereken belgeleri teslim etmelidir. Kredi başvurusu tamamıyla ihtiyaç kredisi başvurusuyla aynıdır, yalnızca başvuru sırasında teslim edilmesi gereken evraklar ve kredi tahsis süreciyle ilgili bazı farklılıklar bulunur.

Araba Kredisi Almak İstiyorum Gereken Şartlar Nelerdir

Araba kredisi çekmek isteyen bir tüketicinin:

 • 18 yaşından büyük olması,
 • Sağlanacak finansmanın aylık taksit tutarından en az 1,5 kat daha fazla belgelenebilir bir geliri bulunması,
 • Başvuru sırasında geriye dönük en az 3 aylık SGK kaydı olması,
 • Kredi notunun yüksek olması,
 • Kara listede bulunulmaması,
 • Borç hacminin yüksek olmaması,
 • Satın alınacak aracın 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 30, 50 bin TL’den daha yüksek olan kısmı için % 50 oranında peşinat verilebilmesi gerekir.

Araba Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor

Araç kredileri ciddi rekabete konu bir bankacılık ürünüdür, ancak yine de bankalar belirli bir yaştan daha büyük olan arabalar için kredi vermeye sıcak bakmazlar. Bunun başlıca sebebi söz konusu taşıt kredisinin ipotekli olarak kullandırılması ve her geçen yıl aracın değerinin düşecek olmasıdır. Dolayısıyla belirli bir yaştan özellikle 8 yaşından büyük araçlar için kredi çekmek zor olabilir. Yine de bu durum bankadan bankaya ve bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir, genel olarak araç kredisinin sağlanabileceği maksimum araç yaşı ile ilgili bir mevzuat bulunmamaktadır. Örneğin Akbank, Kuveyt Türk ve alBaraka 5 yaşına kadar araç kredisi sağlarken Şekerbank 15, Garanti 10, Finansbank ise 12 ay vade ile 9 yaşına kadar araç kredisi verebilmektedir.

Araba Kredisini Kimler Alabilir

18 yaşından büyük, düzenli bir geliri olan ve en az 3 aydır SGK kaydı bulunup bunu beyan edebilen, yüksek kredi notuna sahip, satın alacağı aracın 50 bin TL’ye kadar olan kısmının % 30’unu, 50 bin TL’den yüksek olan kısmının % 50’sini peşinat olarak bankaya verebilen her tüketici araç kredisi alabilir.

Araç kredisi alamayan ve yeni bir başvuru iletecek tüketicinin önceki başvurusunun neden olumsuz sonuçlandığını araştırması ve yeni bir başvuruda bulunmadan önce bazı teminatlar göstermeyi düşünmesi gerekebilir.

Araba Kredisi Kaç Günde Çıkar

Araç kredisinin tahsisi en fazla 3 iş günü sürmektedir, ancak sürecin uzaması ya da kısalması tüketicinin beyan ettiği belgelere ve bankanın prosedürlerine göre değişiklik gösterebilir. Eksiksiz ve doğru şekilde belge teslim eden bir tüketici Pazartesi günü taşıt kredisi başvurusunda bulunması halinde Perşembe veya en geç Cuma günü söz konusu finansmanı hesabına tahsis edebilir. Yine aynı dönemde kredi başvurusu konusunda yoğunluk olmaması halinde çok daha erken tahsis edilme ihtimali de vardır.

Araba Kredisi Bitince Ne Yapılır

Araç kredisi ödemeleri tamamlanan tüketicinin süreç boyunca ipotekli olarak kullandığı arabayı üzerine alması gerekir. E-Rehin sisteminin devreye girdiği dönemden sonra kredi kullanan tüketiciler bu noktada oldukça şanslıdır zira ödemesini tamamladığını bankaya bildirdikten 5 dakika sonra araç üzerindeki ipotek E-Rehin sistemi üzerinden internet ortamında kaldırılabilmektedir.

E-Rehin sistemi devreye girmeden önce kredi kullanmış olan tüketiciler ise krediyi çektiği banka veya finans şirketinin şubesine gitmeli, rehin kaldırma talep dilekçesi iletmeli ve kendisinden istenen belgeleri beyan etmelidir.

Araba Kredisi Faiz Oranları

Araba Kredisi Faiz Oranları

2017 yılı araba kredisi faiz oranları % 1,07 ile % 1,59 arasında değişmektedir. Tüketicilerin kullanabileceği taşıt kredisi kampanyasız dönemlerde dahi % 1,10 ile % 1,25 arasındadır. Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine göre 0,1 ile 0,2 baz puanlık düşüş olsa da beklenti kredi faiz oranlarının daha da düşebileceği yönündedir. Eylül 2017 itibariyle kullanılabilecek en düşük faizli taşıt kredileri şu şekildedir:

 1. Halkbank – % 1,09
 2. Vakıfbank – % 1,13
 3. ICBC Turkey – % 1,14
 4. Ziraat Bankası – % 1,22
 5. Kuveyt Türk – % 1,23
 6. Yapı Kredi – % 1,27
 7. Türkiye Finans – % 1,27
 8. Türkiye İş Bankası – % 1,30
 9. Volkswagen Doğuş Finans – % 1,32

Araba Kredisi Nasıl Hesaplanır

Taşıt kredisi de anapara üzerinden tekrar faiz uygulanmasıyla hesaplanan finansmanlardan birisidir. Öncelikle vadeye göre her aylık taksite eşit şekilde faiz uygulanır. Daha sonra her taksit ödemesinden sonra kalan anaparaya tekrar faiz uygulanır ve taksit ödemeleri sabitlenir. Dolayısıyla vadeye göre ödeme planı oluşturulmuş olur. Bu sayede banka ilk fırsatta tüm faizi tahsil eder, daha sonra anaparayı geri alır.

Araba Kredisi Ne Kadar Alabilirim

Araç kredileri mevzuat gereği aracın kasko değerinin belirli bir kısmına kadar sağlanabilmektedir. Araç kredisi çekecek bir tüketici aracın 50 bin TL’ye kadar olan kısmı için % 70, 50 bin TL’den arta kalan kısmı için % 50 oranında finansman kullanabilir.

Örneğin 40 bin TL’lik bir araç satın alacak tüketicinin 28 bin TL’ye kadar finansman kullanabilmesi mümkündür. 70 bin TL’lik araç satın alacak bir tüketicinin ise 35 bin TL + 10 bin TL finansman kullanması mümkün olacaktır. Finansmandan arta kalan kısmın peşinat olarak bulundurulması gerekir.

İkinci El Araba Kredisi Alabilir miyim

İkinci el araç kredisi çekmek isteyen tüketicilerin ilk dikkat etmesi gereken nokta satın alınması planlanan aracın yaşıdır. Her banka 2’nci el araçlar için belirli bir yaş sınırı koyar ve bu yaşın üzerindeki araçlara finansman sağlamaz. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu durum için tüketicinin ihtiyacına yanıt veren bankayı tespit etmesi gerekir, finansman sağlanacak maksimum araç yaşı ile ilgili bir mevzuat bulunmamaktadır.

İkinci El Araba Kredisi Almak Kolay mı

Tıpkı sıfır araçlar gibi 2’nci el araçlar için de bazı şartların sağlanması gerekir. Özellikle aracın bankanın finansman sağladığı yaş sınırından küçük olması süreci çok daha kolay hale getirecektir. Genel hatlarıyla eksiksiz ve doğru şekilde belge beyanında bulunulması halinde kısa süre içerisinde finansman tahsisi gerçekleşebilmektedir.

İkinci El Araba Kredisi Başvurusu

İkinci el araç kredisi başvurusu yapacak tüketicilerin bazı belge ve evrakları hazır etmesi gerekir. Başvuru internet ortamında yapılmış olsa dahi belge teslimi için mutlaka şubeye gidilmesi gerekecektir. Başvuru için gerekli belgelerin hazır tutulması halinde 10 dakika içerisinde başvuru kabul edilmekte ve 3-5 gün içerisinde de finansman tahsisi gerçekleşebilmektedir.

Otomobil (Taşıt) Kredisi Veren Bankalar

Otomobil (Taşıt) Kredisi Veren Bankalar

Taşıt kredisi çekecek tüketicilerin bilmesi gereken en önemli detaylardan birisi de bankadan bankaya faiz oranlarında ya da kar paylarında çok ciddi farkların olabileceğidir. Taşıt kredileri de tıpkı konut kredileri gibi pazarlığa açık bir bankacılık ürünüdür ve bu yüzden mutlaka mümkün olan her bankadan teklif istenmelidir. Faiz oranı internet ya da yapılan kampanya duyurularında uygun gibi görünmese dahi banka şubesinden teklif isteyerek daha düşük faiz oranından yararlanmak mümkündür. Bankalar her zaman şubelerine belirli bir baz puana kadar inisiyatif hakkı tanır ve satış hacmini büyütmek isteyen bazı şubeler bu baz puanlardan feragat edebilmektedir.

Albaraka Türk Araba Kredisi

Albaraka Türk Katılım Bankası, faizsiz taşıt kredisi veren bankalar arasındadır. 0 km araçlar için % 1,35; 2’nci el araçlar için % 1,4 kar payı alan alBaraka ile 5 yaşına kadar olan araçlar için taşıt kredisi çekilebilir. Sağlanan finansmanın % 0,5’i tutarınca finansman tahsis ücreti, kasko bedeli ve ferdi kaza sigortası ücreti alınacaktır.

AlBaraka ile taşıt finansmanı kullanacak tüketicinin 0 km araçlar için aracın proforma faturasını, ruhsatını, nüfus cüzdanını, gelir belgesini ve adına kesilmiş bir faturayı başvuru sırasında yanında bulundurması gerekir.

Albaraka aracılığıyla 4 yaşındaki bir araç için 40 bin TL finansman kullanacak bir tüketicinin 48 ay boyunca 1.220,63 TL taksit ödemesi yapması gerekir. Buna ek olarak 200 TL finansman tahsis ücreti, 1780 TL kasko bedeli de ödenmelidir.

Bank Asya Araba Kredisi

BDDK’nın 22 Temmuz 2016 tarihinde aldığı 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 107’nci maddesinin son Fıkrası uyarınca Bank Asya’nın tüm bankacılık lisansları iptal edilmiştir. Dolayısıyla Bank Asya araba kredisi için başvuruda bulunulabilecek kurumlar arasında daha fazla yer almamaktadır.

Denizbank Araba Kredisi

3 ay erteleme imkanı ile sıfır veya ikinci el araçlar için kullanılabilecek araç kredisi sunan Denizbank, taşıt finansmanını en hızlı tahsis eden bankalardan birisidir. Denizbank aracılığıyla araç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin başvurusunu internetten yapma imkanı da bulunur.

Denizbank, taşıt kredisi kampanyası kapsamında % 1,38 faiz oranıyla tüketicilerin ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Söz konusu faiz oranına ek olarak kasko, finansman tahsis ücreti ve ferdi kaza sigortası ödenmesi gerekecektir.

QNB Finansbank Araba Kredisi

0 km ve 5 yaşına kadar ikinci el araçlar için finansman başvurusu kabul edebilen Finansbank kredi çekilecek aracın teminat olarak gösterilmesini kabul etmektedir. % 1,45 faiz oranıyla sunulan taşıt kredisi piyasa ortalamasının üzerinde olsa da oldukça kısa sürede tahsis edilmesi ve ödemeler konusunda kolaylık sağlaması sayesinde Finansbank’ın tercih edilmesini sağlamaktadır.

Nüfus cüzdanı, 0 km araçlar için proforma fatura, 2’nci el araçlar için ruhsat fotokopisi veya noter satış senedi ile herhangi bir QNB Finansbank şubesine başvuru yapılması halinde en geç 3 gün içerisinde kredi çekilebilmektedir.

Garanti Bankası Araba Kredisi

Garanti Bankası da en kısa sürede finansman tahsis etmek isteyen tüketicilerin başvurabileceği kurumlar arasındadır. % 1,29 faiz oranıyla sunduğu taşıt kredisi için tüketicilere farklı başvuru kanalları oluşturan Garanti, 2’nci el araçlara sağlanacak krediyle ilgili yaş şartını aracın yaşı ve çekilecek kredinin vadesi toplamının 108 ayı geçmemesi şeklinde yorumlamıştır. Dolayısıyla 8 yaşındaki bir aracın 12 ay vadeli kredi ile finanse edilmesi mümkündür.

Halkbank Araba Kredisi

0 km araçlar için kampanyasız dönemde % 1,15; 5 yaşına kadar 2’ni el araçlar için % 1,16 faiz oranıyla 48 aya kadar vadeli taşıt kredisi sunan Halkbank, kampanyalı dönemlerde faiz oranlarını % 1,07 seviyesine kadar düşürebilmektedir. Başvuru sonrasında en geç 4 gün içerisinde ihtiyaç duyulan krediyi tüketiciye tahsis eden Halkbank, taşıt kredisi için en çok kullanılan bankalar arasında yer almaktadır.

Yapı Kredi Bankası Araba Kredisi

10 yaşına kadar olan araçlar için finansman sağlayan Yapı Kredi, tüketicileri ekspertiz süreci ile uğraştırmaması sayesinde çok kısa bir süre içerisinde ihtiyaç duyulan finansmanı tahsis edebilmektedir. 0 km araçlar iin % 1,27; 2’nci el araçlar için % 1,29 faiz oranıyla sunulan taşıt kredilerine başvuruda bulunmak isteyen tüketicilerin mutlaka Yapı Kredi şubesine gitmesi gerekir.

0 km araçlar için proforma fatura; ikinci el araçlar için ruhsat fotokopisi ve 2 haftalık süreç içerisinde alınmış noter tarafından düzenlenen alım satım sözleşmesi, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi ile başvuru yapılabilmektedir.

En Uygun Araba Kredisi Hangi Bankada

Dönemsel bazda düzenlenen kampanyalar ile her banka en uygun taşıt kredisi unvanına sahip olabilmektedir, ancak genel hatlarıyla yıl boyunca tüketicilerin yararlanabileceği en düşük faizli araba kredisi Halkbank tarafından sunulmaktadır. Eylül – Ekim 2017 itibariyle tüketicilere % 1,09 faiz oranıyla taşıt kredisi sunan Halkbank, yalnızca uygun faizli taşıt kredisi ile değil kredi tahsis süreci ve zahmetsiz prosedürleri sayesinde de tercih edilmektedir.

Araba Kredisi Devredilir mi

Araba kredisi devredilebilir, ancak bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durumdur. Söz konusu krediyi devralacak tüketicinin devredecek tüketiciden daha yüksek bir kredi notuna veya belgelenebilir daha yüksek bir gelire sahip olması genellikle devir işlemi için onay verilebilmesini sağlamaktadır. Buna karşın daha düşük bir kredi notu veya gelir düzeyine sahip bir tüketicinin krediyi devralmak istemesi banka için yeni bir risk anlamına gelmektedir ve bu nedenle neredeyse her zaman bu durumda kredi devir isteği reddedilmektedir.

Araba Kredisi Dosya Masrafı İadesi

Kredi sözleşmesinde imzalanmayan, ancak ödemesi yapılan finansman tahsis ücretini geri almak isteyen tüketicinin hukuki yollara başvurması gerekir. Söz konusu tutarı iade isteyen tüketicinin takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Bankaya yapılan finansman tahsis ücreti ödemesiyle ilgili ekstre bankadan talep edilmelidir.
 2. Bankaya kullanılan taşıt kredisine istinaden ödenen finansman tahsis ücretinin iade edilmesiyle ilgili bir talep dilekçesi yazılmalı ve ilk adımda alınan ekstre söz konusu dilekçeye iliştirilmelidir.
 3. Banka bu adımda talep dilekçesini olumlu yanıtlayıp finansman tahsis ücretini anında iade edebilir, ancak genellikle durum böyle olmuyor ve dördüncü adıma geçilmesi gerekiyor.
 4. Bu adımda bankanın talep dilekçesini olumsuz yanıtlaması gerekmektedir. Olumsuz yanıt alınan dilekçeye konu finansman tahsis ücreti 2200 TL’den daha düşükse ilçe Tüketici Hakem Heyeti’ne, 2200 – 3300 TL arasında ise il Tüketici Hakem Heyeti’ne, 3300 TL’den daha yüksek ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurulması gerekmektedir.

Araba (Taşıt) Kredisi Erken Ödeme Cezası Var mı

Konut finansmanı haricindeki kredilere yapılan erken ödemelerden erken ödeme cezası veya komisyonu alınmamaktadır. Borcun tek celsede kapatılabilmesi için bankayla iletişime geçilebilir ve hatta bu sayede kalan borç tutarı üzerinden indirim talep edilebilir. Bankalar genellikle borcunu tek seferde kapatacak tüketicilere ciddi indirimler yapmaktadır.

Taşıt Kredisi Erken Kapatma İndirimi Var mı

Yukarıda taşıt kredisi hesaplamasının nasıl yapılacağından bahsedilmişti. Bu kapsamda söz konusu başlığı okuyan tüketiciler her taksitten sonra anapara üzerinden yeniden faiz uygulandığını fark etmiş ve yapılan her ödemede mutlaka belirli bir tutarda faiz ödediğini anlamıştır. Dolayısıyla taşıt kredisi borcunun erken kapatılması halinde bankalar gelecekte tahsis edeceği faizin bir kısmından vaz geçebilmektedir. Hatta çoğu banka faiz ödemelerinin neredeyse tamamını ilk yıl içerisinde tahsis ettiği için 2’nci yıldan sonra kalan borcun tamamını ödemek isteyen tüketicilerden yalnızca anaparayı talep etmektedir. Erken kapatma halinde ne kadar indirim yapılacağıyla ilgili mutlaka bankayla görüşülmeli ve hesaplama yapılması istenmelidir.

Taşıt Kredisi Gecikme Faizi

Bankaların uyguladığı gecikme faizleri değişiklik gösterebilmektedir, ancak Merkez Bankası tarafından belirlenen akdi faiz oranları mutlaka üst sınırdır. Araç kredilerini diğer kredilerden ayıran diğer bir nokta da tam olarak gecikme faizidir zira araç kredilerinde gecikme faizi hesaplaması kalan anapara üzerinden yapılır, dolayısıyla dönemsel olarak daha fazla veya daha az olabilmekte net şekilde ifade edilememektedir.

Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi Çekilebilir mi

Gelir Belgesiz Taşıt Kredisi Çekilebilir mi

Gelir belgesi olmadan taşıt kredisi çekmek isteyen tüketicinin mutlaka yüksek bir kredi notuna sahip olması ya da ihtiyaç duyulması halinde bazı teminatlar, kefil veya ipotek gösterebilmesi gerekir. Diğer bir nokta ise gelir belgesi ile mevzuat uyarınca sunulan % 70 ve % 50’lik kredinin tamamını tahsis edebilirken, gelir belgesi olmadan daha düşük limitlerle kredi çekilebilmesidir.

Dolayısıyla kredi notuna bağlı olarak belirli bir limite kadar kredi çekilebilir, ancak bu limitten daha fazla kredi kullanmak isteyenlerin teminat, kefil veya ipotek göstermesi gerekir.

Kendi işinin sahibi olan kişilerin sık çalıştığı bir bankadan araç kredisi talep etmesi halinde bu gibi prosedürlere de ihtiyaç kalmayabilir.

Taşıt Kredisinde Model Sınırı Var mı

Kullanılacak taşıt kredileri için model şartı bulunmamaktadır, ancak bazı bankalarla araç firmalarının yaptığı anlaşmalar sayesinde daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullanabilmek mümkün olabilmektedir. Tüketiciler satın alacağı araca karar verdikten sonra söz konusu aracın markası ile herhangi bir banka arasında anlaşma olup olmadığını kontrol etmeli varsa indirimli faiz oranlarından yararlanmalıdır. Herhangi bir anlaşmaya erişemeyen tüketiciler rahatlıkla herhangi bir bankadan kredi kullanabilir.

Taşıt Kredisi Almak Mantıklı mı

Taşıt kredisi çekmenin mantıklı olup olmayacağı tüketicinin ne kadar kredi çekeceği, kaç ay vadede geri ödeyeceği, araç yaşının kaç olduğu, faiz oranı, mevcut dönemdeki kampanyalar ve sigorta ücretlerine bağlı olarak değişecektir.

Taşıt kredisi faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi faiz oranları çoğu banka tarafından aynı seviyede belirlenmektedir, ancak bazı bankalar taşıt kredisi faiz oranlarını çok daha düşük seviyede tutabilmektedir. Mantıklı olacak durum düşük faizli kredi kullanmaksa bu durumda taşıt kredisi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Buna karşın dönemsel bazda düzenlenen kampanyalarla ihtiyaç kredisi faiz oranları % 1,05 seviyesine kadar dahi inebilmektedir. Bu gibi durumlarda çekilecek krediler çok daha maliyetsiz olacaktır, ancak bu gibi kredilerde de üst sınır belirlenir. Dolayısıyla düşük bir miktarda krediye ihtiyaç duyuluyorsa ve arta kalan kısmı peşinat olarak bulunuyorsa bu durumda ihtiyaç kredisi kullanmak daha mantıklı olacaktır.

Yine en azından araç değerinin yarısı kadar peşinat bulunduruluyorsa çoğu ihtiyaç kredisi kampanyası taşıt kredisi çekmeye nazaran daha cazip bir fırsat sunmaktadır. Tüketicinin mevcut durumu için en uygun fırsatları değerlendirmesi ve kararını vermesi gerekir zira genel bir söylemle araba kredisi mi ihtiyaç kredisi mi alınmalı sorusuna tek bir yanıt vermek hem yanlış hem de mantıksız olacaktır.

Araba Kredisi Ödenmezse Ne Olur

Araç kredisinin 2 ay boyunca geciktirilmesi halinde 2’nci ayın sonunda ev adresine banka tarafından noter aracılığıyla ihtarname çekilir ve hukuki süreç bu adımdan sonra başlamış olur. İlk ihtarname de genellikle ödenmeyen 2 aylık borç talep edilir ve bunun da 1 ay içerisinde ödenmemiş olması halinde yeni bir ihtarnameyle kalan borcun tümünün tek seferde ödenmesi istenir. İkinci ihtarnameden sonra da herhangi bir borç ödemesinin yapılmamış olması halinde borç avukata devredilir ve banka ipotekli olarak teslim ettiği aracı satışa çıkarır. Satış sonrasında avukat kendi payını alır, banka borcun tahsil eder ve satıştan arta kalan para (artarsa) tüketiciye teslim edilir. Bu durum tüketicinin kredi siciline işlenir ve ilerleyen dönemlerde farklı bir bankadan kredi çekmesi ya da kredi kartı çıkartması çok ciddi şekilde zorlaşır.

Peşinatsız Araba Kredisi Alınabilir mi

Peşinatsız araç kredisi çekmek isteyen tüketicilerin bu işlemi bankadan yapması mümkün değildir. Peşinat olmaksızın araç satın almak isteyen tüketiciler galerilerle veya finansman sağlayan otomobil markalarıyla iletişime geçmelidir. Doğrudan bir galeri aracılığıyla kullanılan krediler genellikle senet karşılığı kasko değerinin yüksek gösterilmesiyle kullandırılırken otomobil markaları düşük faiz oranlarıyla kendi markasına sahip araçları satın alacak tüketicilere kredi sağlayabilmektedir. Banka aracılığıyla dolaylı yoldan tüm araç bedelini finanse etmek isteyen tüketiciler ise araç kredisi çekmeli ve peşinat olarak ödenmesi gereken tutarı da ihtiyaç kredisi ile karşılamalıdır.

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma İşlemi

e-Rehin sistemi sayesinde tüketiciler bankalarına telefonla ulaşarak araç kredisi ödemesini tamamladığını ve ruhsat üzerinden rehin kaldırmak istediğini belirtirse çok kısa bir süre içerisinde bu isteğini yerine getirebilmektedir. 2010 yılından yani e-Rehin sistemi devreye girmeden önce kullanılan taşıt kredileri için ise doğrudan kredi kullanılan banka şubesine gidilmesi ve dilekçe verilmesi gerekecektir.

Taşıt Kredisi Rehin Kaldırma Ücreti Var mıdır

Bazı bankaların rehin kaldırma ücreti talep ettiğiyle ilgili şikayetler yapılmaktadır, ancak bu durumun sözleşme sırasında kabul edilmediği sürece herhangi bir yasal dayanağı yoktur. Dolayısıyla tüketiciden rehin kaldırma ücreti talep eden bankalar Tüketici Mahkemesi’ne taşınabilir. Yine de çoğu banka şubesi tüketiciden rehin kaldırma ücreti talep etmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir