Ara Dönem Ödemeli Mevduat Nedir?

Ara Dönem Ödemeli Mevduat
Ara Dönem Ödemeli Mevduat

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ara Dönem Ödemeli Artan Faizli Mevduat ile vade sonu gelmeden belirlenen ara dönemlerde düzenli faiz geliri elde edebilir, dilerseniz bu faiz gelirinizi bankacılık işlemleriniz ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz. Üstelik vade boyunca artan faiz oranı avantajından yararlanırsınız. Eğer 3 ayda bir veya yılda bir prim, ikramiye vs alıyorsanız daha fazla taksit ödeyebilirsiniz. Bu tür durumlar için bankalar ara ödemeli kredi, artan ödemeli kredi, azalan ödemeli kredi veya balon ödemeli kredi gibi seçenekler sunmaktadır. Bu nedenle en başta belirttiğimiz gibi ihtiyaç kredisi kullanmadan önce mutlaka kendi bütçenizi gözden geçirip bankaya hazırlıklı gitmenizde fayda var.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Balon Kredi Veren Bankalar

Ara Dönem Ödemeli Mevduat Özellikleri

 • Tüketicinin talebine göre TL, USD ya EUR olarak açılabilir.
 • Ara Dönem Ödemeli hesap 1 yıl vadeli bir mevduat çeşididir.
 • Tüketici birikimlerini 1 yıl vadeli mevduat olarak kullanırken, vade sonu gelmeden talep edeceği aylık ya da üç aylık periyotlarda faiz tahsilatı yapabilir.
 • Tüketicinin belirlemiş oldukları dönemde biriken faiz müşteri hesabına geçer, sonrasında Anaparaya ara dönem ödemeli mevduatın faizi birikmeye devam eder.
 • Tüketicinin vadesiz mevduat niteliğindeki hesabına geçen faiz bakiyesi isterseniz çekebilirsiniz, dilerseniz farklı işlemlerinizde kullanabilirsiniz.
 • Talep etmiş olduğunuz ara dönemlerde Artış faiz oranı olarak belirtilen oran, bir önceki dönemde kullanılan orana eklenerek o dönemde birikmesi gereken yeni oran belirlenir.
 • Artış faiz oranı olarak belirlenen oran ilgili hesap açılırken sizden imza alınan sözleşmede belirtilir ve vade sonuna kadar değişmez.
 • Vade bitiminde seçmiş olduğunuz son dönemde biriken faiz ile beraber anapara tutarı ile vadesiz hesaba aktarım gerçekleştirilir.
 • Vade dolmadan hesabın kapatılmasını talep etmeniz halinde ara dönemlerde hesabınıza aktarılan faiz tutarları anaparadan düşerek hesabınıza aktarılır.

Göz Atabilirsiniz: Alternatif Bank Dijital Mevduat Faiz Oranı

Ara Dönem Ödemeli Mevduat Hakkında Bilinen Yanlışlar

Ara ödeme konusunda düşülen en büyük yanılgı ödemenin toplam borçtan düşüleceğinin sanılması ve bu nedenle oluşan yanlış anlaşılmalar. Bu konuya açıklık getirmek için öncelikle kredi ödemesinin bileşenlerini açıklamanın uygun olacağıdır.

Öncelikle bilinmesi gereken nokta ödenen aylık kredinin  içinde faiz, anapara, KKDF ve BSMV gibi dört farklı bileşen olması. Bu bileşenler her ödemede farklı yüzdelerle yer aldığından aylık taksitler sabit kalmaktadır. Yapılacak ara ödeme de toplam anapara borcundan düşüleceğinden, daha önce yapılmış ödemelerdeki anapara miktarı önem kazanmaktadır. İhtiyaç kredisi ara ödeme işlemleri için bankanın resmi onayı mutlaka alınmalıdır. Ara ödemelerle kredi borcunu kısa sürede kapatmak isteyen kişiler belirlenen koşulları sağladıkları takdirde ara ödeme gerçekleştirebilirler.

Göz Atabilirsiniz:

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: N Kolay Bono Nedir?

İhtiyaç kredisi kullanırken ödeme planınız çok önemlidir. Seçeceğiniz plan, kredinizin vadesi boyunca uymak zorunda olduğunuz ödeme aralıklarını belirler. Ödeme planına uymadığınızda kredi notunuz olumsuz olarak etkilenir. Taksit tutarlarınızın bir kısmının veya tamamının zamanında ödemediğinizde, ödemesi geciken anapara tutarı için, geciken süre boyunca, kredinizin aylık faiz oranının %30 fazlası oranında bir gecikme faizi uygulanır ve bu faiz tutarına faizin %15’i oranında KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve %5’i oranında BSMV ( Banka Sigorta Muameleleri Vergisi) eklenir.

Birbirini izleyen en az iki taksitin ödenmemesi durumunda kredi borcunuzun tamamı “hemen ödenmesi gereken borç” haline gelir ve banka bunu size bildirerek kredi borcunuzun tamamını 30 gün içinde, faiz ve vergileriyle birlikte ödemenizi talep eder. Kredi borcunuzun belirtilen sürede ödenmemesi durumunda ise kanuni takip süreci başlatılır. Bu nedenle, geliriniz ya da faiz oranlarında değişiklik olduğunda kredinizi yapılandırma ya da başka bir bankaya transfer etme seçeneğiniz her zaman mevcut olduğunu unutmayın.

Ara ödeme işlemi için gerekli ek ücretler ve yeni faiz, vade seçenekleri de anaparaya dahil edilerek hesaplanmaktadır. Ara ödemeden sonra yapılacak hesaplama işlemleri, son taksit ödemesindeki toplam miktar üzerinden hesaplanmaktadır. İhtiyaç Kredisinde taksitlerinizi, vadesinden önce ödeyerek veya toplu bir ödeme yaparak, kredi borcunuzun tamamını veya bir kısmını, herhangi bir ücret ya da masraf ödemeden, dilediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Bu durumda erken ödemeden doğan faiz ve vergi indirimlerinden yararlanırsınız.

Göz atabilirsiniz: Kiraz Hesap Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/akbank-vadeli-mevduat-hesabi/
 2. https://www.kredivepara.com/bireysel-emeklilik-mi-vadeli-mevduat-mi/
 3. https://www.kredivepara.com/ara-donem-odemeli-mevduat-nedir/
 4. https://www.kredivepara.com/halkbank-aninda-kredi-basvurusu-onayli/
 5. https://www.kredivepara.com/halkbank-emekli-kredisi-basvurusu-ve-sartlari/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz