Altın’dan Son 2 Ayın En Sert Düşüşü

FED’in yapmış olduğu son toplantının sonucunda faiz karar çıkmadığından dolayı , faiz artışı ile ilgili beklentiler Aralık ayına sarkmış oldu. Bu toplantıdan çıkışın ardından son iki ay baz alındığında altın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri cephesinden yapılan açıklamalara göre 3. çeyrek büyüme verileri beklenilenin altında kaldı. Altına yatırım yapan kişiler ABD’deki durumları ve FED’in faiz artışı beklentisinin Aralık ayına ötelenmesinden dolayı ellerindeki altını çıkardı ve bu belirsizlikte altın fiyatlarında düşüş yaşanmasına sebep oldu. Bu gelişmeyle birlikte son üç hafta baz alındığında altın en düşük değerini görmüş oldu. Dünya finans kanalları başında birinci sırayı çeken Bloomberg tarafından yapılan açıklamaya göre Kasım’da gerçekleşmeyen faiz artışı beklentisi Aralık ayı için %30 seviyelerinden %45 seviyelerine çıkmış oldu. Yani beklenti Aralık ayına katlanarak artmış oldu.

BUNA BAKTINIZ MI?  Altın alırken nelere dikkat etmeli?

Altın ve diğer metallerin fiyatlarında düşüş

Bu durumlardan olumsuz etkilenen altına olan ilgi azalmakta ve kişiler tarafından tercih edilmemeye doğru bir yönelim oluşmaktadır. 29 Kasım 2015 Perşembe günü ons başına 1144.80 dolar seviyesine inen spot altın, bugün yani 30.10.2015 Cuma günü çok büyük bir değişiklik göstermeden 1146.80 dolar seviyesinden işlem gördü. Altın gibi diğer metallerde FED kararı ve ABD ekonomisindeki yaklaşımların ardından 2 haftalık yükselişini bitirerek, inişe geçti.

Kapalıçarşıda durum

30 Kasım 2015 itibariyle kapalıçarşıda çeyrek altın 173.5TL’den, yarım altın 347TL’den, cumhuriyet altını 722.82TL’den ve gram altında 108.4TL’den işlem gördü.Altının bu değerlerden işlem görmesinin yanında sene sonu gelmeden faiz artışına gitme ihtimalinin olması doların güçlenmesini sağladı. Dolardaki bu güçlenme altın üzerindeki baskıyı da arttırmış oldu. Altın yatırımında uzman olan kişilerin beklentilerine göre altın sene sonuna doğru daha da düşecek. Bununla birlikte iki yatırım bankasının beklentilerine 2016 senesinde altın fiyatları artacak!

BUNA BAKTINIZ MI?  Dolar Fiyatı Neye Göre Değişir?

İkinci çeyrekte %3.9 olarak büyüyen ABD GSYİH(Gayri Safi Yurt İçi Hasıla), üçüncü çeyrekte yine %1.5 oranında büyümeye devam etti. ABD’den yapılan açıklamaya göre işsizlik ile ilgili başvuruların son 40 yıl baz alındığında en düşük seviyesinde olduğu dile getirildi.


Bir Yorum Ekle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir