Altın alırken nelere dikkat etmeli?

Altın insanlar tarafından sadece süs amaçlı değilde yatırım amaçlı da alınmaktadır. Son 10 sene incelendiğinde de yatırım konusunda altına güvenenler yanılmamıştır. Altın enflasyon vb. olumsuz durumlara karşı değerini koruyan bir madendir. Bundan dolayı da insanlar tarafından tercih edilmeye devam etmektedir. Altını yatırım amaçlı ya da süs amaçlı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunları detaylıca incelersek:

Altın alırken nelere dikkat edilmeli

1.Altını satın almayı düşündüğünüz kuyumcunun tanıdık yahut daha önceden alış veriş yaptığınız bir kuyumcu olmasına dikkat edin. Bilmediğiniz bir kuyumcudan altın almanız halinde sahte altın satın alabilirsiniz.

2.Süs eşyası olarak alacaksanız bu durumda altının tasarımının iyi olmasına dikkat edin. Bunun yanında gram olarak ağırlığını ve saflık derecesini de göz ardı etmeyin. Genellikle saf altın takı olarak kullanılmaz. Takı olarak kullanılan altınlarda nikel, gümüş, çinko gibi metaller karıştırılır. Bundan ötürü süs eşyası olarak altın alıyorsanız iç bölümünde yer alan saflık ayarını kontrol etmenizde fayda var. Piyasada 24, 22 ve 18 ayar altın bulunmaktadır. Bu ayar yükseldikçe altının saflığı da artar.

BUNA BAKTINIZ MI?  Altın'dan Son 2 Ayın En Sert Düşüşü

3.Altın sadece sarı renkte değil pembe ve beyaz renkte de olabilir. Normalde sadece sarı renkte olan altına diğer metaller karıştırılarak beyaz ve pembe renkte altınlar elde edilir.Altına bir miktar bakır karıştırıldığında pembe altın, bir miktar gümüş karıştırıldığında ise beyaz altın elde edilmiş olur.4.Altının üzerindeki işçilik ne derece iyiyse ve o altın ne derece safsa bu durumda altının değeri o derece yükselir. Yani işlemesi çok olan bir altın alıyorsanız ve ayarı da yüksekse bu durumda altının fiyatı da yüksektir.

5.Altının güvenilir olduğunu ve saflık derecesini göstermek maksatlı ülkelerin hemen hemen hepsinde damga sistemi kullanılmaktadır. Türkiye’de bu maksatlı TSE damgası kullanılmaktadır. Altın alırken nelere dikkat etmeli sorusu için en temel kriter altında TSE damgasının olup olmamasıdır. Zaten bunun için bildiğiniz, güvendiğiniz bir kuyumcudan altın almanız önerilmektedir. Markası olan altın aldığınız zaman, altında TSE damgasıyla birlikte marka damgası da bulunacaktır. Bundan dolayı markası, damgası ve üzerinde ayar bilgisi olmayan altınları satın almamalısınız. Bu altınların sahte olma olasılığı oldukça yüksektir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Sahte altın nasıl anlaşılır?

6.Takı, süs eşyası olarak değil de yatırım maksatlı altın alıyorsanız bu durumda değer kaybı gibi bir durumla karşılaşmamak için cumhuriyet altını almaya özen gösterin. Bu altını satın alırken de temiz bir baskıya sahip olduğunu kontrol edin. Baskının haricinde gramajını kontrol edin. Tam altın 7 gr, yarım altın 3.5gr ve çeyrek altın da 1.75 gr olmalıdır.

7.Altın satın alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de eski, yeni tarihli altın farkıdır. Altının eski ve yani tarihli olmasının göre fiyatının değişebileceğini unutmamalısınız. Bu konuda yukarıdaki yazıya okuyarak detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

8.Sadece yatırım amaçlı altın alma düşünceniz varsa direk kuyumcudan altın almak yerine bankaların altın hesabını açtırarak birikimlerinizi altın bazında bu hesaplarda da yapabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Altın'dan Son 2 Ayın En Sert Düşüşü

Bir Yorum Ekle..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir