Almanya’nın Kredi Notu S&P’ye Göre; AAA

Almanya'nın Kredi Notu AAA
Almanya'nın Kredi Notu AAA

Standard&Poor ülkelerin kredi notlarını belirlemede öncü olan kuruluşlardan biridir. Ülkelerin kredi notlarını belirleyen bu kuruluşla birlikte bir diğer kuruluşta Moody’s dir. Belirli zaman aralıklarıyla ülkelerin kredi notları güncellenmekte, kredi notu düşen ülkeler açıklanmakla birlikte aynı seviyeyi koruyan ülkelerinde bu durumları teyit edilmektedir. Almanya’nın Kredi Notu da geçtiğimiz günlerde belli oldu.

Göz atın: Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Almanya’nın Kredi Notu

Standard&Poor’s tarafından en son yapılan açıklamaya göre Almanya’nın kredi notu hala AAA seviyesini korumaktadır. Bu seviyeyi korumasına sebep olarak ise rekabetçi ve farklılaşmış bir ekonomiye sahip olması ile ihtiyatlı mali politikalar benimsemiş olmasıdır. AAA Kredi notu nedir? yazısını okuyarak bu notun ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Avrupa Birliği ülkeleri daha önceki süreçlerde Avrupa Birliği ülkelerinin bulunduğu bölgede borç krizi yaşanmasıyla birlikte S&P, Fitch Ratings, Moody’s, DBRS gibi kuruluşların ülkelerle ilgili not ve dereceleri açıklayacakları tarhileri daha öncesinde açıklama zorunluluğu getirilmiştir. Bu kurallar kapsamında bu saymış olduğumuz kredi kuruluşlarının hepsi her sene içerisinde üç karar hakkına sahiptir. Bununla birlikte minimum 6 ayda bir ülkelerin kredi notlarını tekrar değerlendirmek zorundadır. Bu gelen kurallarla birlikte kredi derecelendirme kuruluşları minimum 6 ayda bir değerlendirip raporlarını açıklamak zorundadırlar.

Göz Atabilirsiniz;

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yapacakları açıklamaların belli bir zaman dilimi içerisinde yapılma zorunluluğu da vardır. Bu kapsamda karar açıklanmadan minimum 1 çalışma günü öncesinde bu kararın açıklanacağının bilgisi verilmelidir. Yapılacak açıklamalar ya Avrupa Bölgesindeki ülkelerdeki piyasa işlemlerinin başlamasından minimum 1 saat önce olmalı ya da bu bölgedeki piyasalar kapandıktan sonra olmalıdır. Bu açıklamaların gün olarak da bir sınırlaması bulunmaktadır. Bir hafta içerisinde sadece Cuma günleri açıklama yapılabilecektir. Bununla birlikte kredi notu AAA olan ülkeler başlıklı yazıyı okuyarak hangi ülkelerin AAA kredi notuna sahip olduğunu öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Sorgulama

Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Singapur, İsveç ve İsviçre gibi ülkelerde AAA kredi notu seviyesinde olan ülkelerdir.

Almanya gibi AAA kredi notu seviyesinde olan bu ülkeler tıpkı bireysel kredi notu gibi çok daha kolay bir şekilde borç alabilmekte ve etrafındaki ülkelere güven vermektedir.

Bakabilirsiniz;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz