Alternatifbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

alternatifbank bankamatikte param kaldi
alternatifbank bankamatikte param sikisti

Alternatifbank bankamatikleri aşırı sıcak veya soğuk nedeniyle, teknik arızalar nedeniyle veya ihmal edilmiş bakım nedeniyle kimi zaman düzgün çalışmayabilmektedir. Alternatifbank bankamatikleri 7/24 açıktır ve her gün binlerce müşteriye hizmet vermektedir. Bu kadar uzun süre çalışan her elektronik alet gibi bankamatikler de bazen para yutma veya yatırılan parayı hesaba geçirmeme gibi durumları müşterilere yaşatırlar. Aktifbank bankamatikte param kaldı probleminizle alakalı detayları okuyabilirsiniz.

Aktifbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bankamatikte kalan para genelde para yatırma işlemi sırasında sıkışır. Bir başka durum ise para çekilirken çekilen tutarın ATM’den çıkmamasıdır. Hangi durumla karşılaşılmış olursa olsun yapılması gereken ilk şey beklemektir. Bazen ATM’ler parayı işlem yapıldığı anda vermemekte ve 5-6 dakikalık bir gecikmeyle vermektedir. Bu süre içerisinde bankamatiği terk etmiş müşteri ise parasını sırada kendinden sonra gelene kaptırmakta ve mağdur olmaktadır. Bunun için sistemdeki yavaşlık durumu göz önünde bulundurularak birkaç dakika sabırla beklemek akıllıca olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Alternatifbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Alternatifbank Bankamatikte Sıkışan Para Nereye Bildirilir?

Bankamatikte sıkışan parayı bildirmek, beklendiğinde para iadesi geçekleşmemişse izlenmesi gereken bir yoldur. Bankamatik çoğunlukla bir şubenin yakınında olacaktır. Parası yutulan müşteri şubeye giderek bir güvenlik görevlisine durumu bildirmelidir. Daha sonra teknik ekip gelecek ve bankamatikteki teknik aksaklığı halletmeye çalışacaktır. Hemen halledilebilecek bir durum varsa kişi parasını o anda alıp bankamatiği terk edebilir. Yalnız çoğu durumda süreç biraz daha uzamaktadır. Hemen halledilebilecek bir durum yoksa banka tarafında 1 haftaya varabilen bir prosedür uygulanır. Bu prosedüre göre müşteri ilk önce şubeye giderek bir form doldurur. Bu formda müşteriye ait kişisel bilgiler, ATM’de işlemin saat kaçta yapıldığı, ne kadar para ile işlem yapıldığı gibi bilgiler vardır.

Bu form doldurulduktan sonra yapılması gereken şey beklemektir. Bu bekleme sürecinde banka, teknik ekiple ATM üzerinde bir inceleme yapar, Alternatifbank ATM’nin kamera kayıtlarına bakılır ve belirtilen saatte gerçekten işlem yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. O saatte işlemin gerçekten formu dolduran kişi tarafından yapıldığına kanaat getirilirse para otomatik olarak kişinin hesabına yatar.

İlginizi çekebilir: Alternatifbank İnternet Bankacılığı Şifre Bloke Kaldırma

Göz Atabilirsiniz;

Yutulan Parayı Alternatifbank Müşteri Hizmetlerine Bildirmek

Alternatifbank müşteri hizmetleri haftanın her günü ve günün her saati müşterinin yaşadığı teknik sıkıntılara yardımcı olmak ve bilgilendirme yapmak için çalışır. Müşteri hizmetlerinin aranması yoluyla yutulan paranın iadesinin izlemek en uzun yoldur ancak kimi zaman işlem, şubenin açık olmadığı gece vakitlerinde yapılmakta ve bu yol izlenebilecek tek yol olmaktadır. Bazı zamanlarda ise ATM en yakın şubeden çok uzak olduğu için kısaca müşteri hizmetlerini aramak daha kolaydır.

Alternatifbank Müşteri Hizmetleri Numarası

Müşteri hizmetleri numarası 444 00 55 olan Alternatifbank, müşteri temsilcisiyle görüşerek ATM’de sıkışan paranın iadesini isteme seçeneğini müşterilerine sunmaktadır. Alternatifbank müşterisi bu numarayı veya 0850 225 00 55’ı aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanarak kimliklerini tanıtmalıdırlar. Kimlik tanıtma işlemi müşteri numarasıyla, T.C. kimlik no ile ve kredi kartı numarasıyla yapılmaktadır. Kimlik tanıtma işlemi bittikten sonra ATM’de para sıkışma yaşandığı bildirilmelidir. Bu bildirme yapılırken şu anki konumun nere olduğu, ATM’de hangi işlem yapıldığı, ne kadar para yatırma veya çekme talimatı verildiği, işlemin saat kaçta yapıldığı gibi bilgiler istenir. Bulunulan konumdan emin olunamıyorsa basitçe ATM üzerinde yazan numara verilebilir.

Alternatifbank EFT Sırasında Yutulan Para Nasıl Alınır?

EFT sırasında para yutulması durumu ile karşı karşıya kalan taraflardan işlem onayı veren taraf para iadesi alma hakkına sahip olan taraftır. İşlem onayını veren taraf, para gönderme işlemini yapan taraftır. Parayı alacak kişinin itirazda bulunması söz konusu değildir. Bu tür durumlarda bildirme yapıldıktan sonra beklemekten başka yapılabilecek bir şey yoktur. Bir haftayı geçmeyecek şekilde banka kişiye geri dönüş yapacaktır. ATM’lerin üzerinde kamera olmadığı tarihlerde para iadesini almak 1 ayı bulabiliyorken kamera kayıtları uygulamasıyla bu süreç hızlanmıştır.

Alternatifbank ATM’nin Para Yutmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Para sıkışması yaşamamak için dikkat edilmesi gerekenler arasında en başta hasarlı para kullanmamak gelir. Yırtık, fazla katlanmış paralar bankamatiğin işlemcisinin çalışmasını zorlaştırarak paranın yutulmasına neden olur. Alternatifbank ATM’sine yatırılan banknotun yutulması paranın sahte olduğu anlamına da gelebilir. Bankamatiklerin yapısında paranın geçerliliğinin ölçen bir cihaz bulunur ve sahte para tespit edildiğinde yutulur ve imha edilir. Bu yüzden kişi yaptığı alışverişlerde eline geçen paranın geçerliliğinden emin olmalıdır. Yutulan para için itirazda bulunulursa ve paranın sahte olduğu anlaşılırsa kişi hakkında, mağdur durumda olmasına rağmen yasal süreç başlayabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Alternatifbank Sim Kart (Telefon) Bloke Kaldırma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz