Akbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım?

akbank bankamatikte param kaldi
akbank bankamatikte param sikisti

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Akbank bankamatikte para sıkışması veya diğer adıyla bankamatiğin para yutması müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılmış ATM’lerin, aksine müşterinin hayatını zorlaştırdığı durumlardan biridir. Akbank bankamatiklerinde bu durum her gün yüzlerce müşterinin başına gelse de çözümü olmayan bir problem değildir. Akbank bankamatikte param kaldı şikayetinizle ilgili çözüm yollarını yazımızdan okuyabilirsiniz.

  • Burganbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım? içeriğe git
  • Anadolubank Bankamatikte Param Kaldı Ne Yapmalıyım? içeriğe git
  • Albaraka Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım? içeriğe git
  • Halkbank ATM’lerinden Para Yatırma içeriğe git
  • Alternatifbank Bankamatikte Param Kaldı, Ne Yapmalıyım? içeriğe git

Akbank Bankamatikte Param Kaldı, Nedeni Nedir?

Para sıkışması öncelikle ATM’nin bakımı düzenli şekilde yapılmadığında gerçekleşir. ATM’ler gün içerisinde binlerce işlem yapmak zorundadır ve bu da her gün bakım yapılmasını gerektirir. Bazı ATM’lerin bakımının ihmal edilmesi sonucunda istenildiği gibi çalışmayan ATM parayı geri vermeyebilir. Bunun dışında yazılım sorunları da para yutma problemine neden olur. Bankamatiğe yatırılan paraların yırtık olması veya başka hasarlar bulundurması sonucunda da ATM, parayı yutabilir. Son olarak müşterinin para yatırma işlemi yaparken fazla gecikmesi ve zaman aşımını doldurması da paranın Akbank bankamatikte kalmasına neden olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Akbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti

Akbank Bankamatikte Kalan Para Nasıl Geri Alınır?

ATM’de alan parayı geri almak için uygulanması gereken il yöntem beklemektir. ATM’ler parayı yuttuklarında kimi zaman bu, sistem yavaşlığı sebebiyle olmaktadır yani 1-2 dakika beklendiğinde para hesaba yatacaktır. Para çekilirken ATM’de para kaldıysa ve bu sistem yavaşlığından dolayı olmuşsa, müşteri ATM’yi terk ettiğinde para ATM’den çıkabilir ve başka birinin eline geçebilir. Bu yüzden ilk önce sabırlı olunup beklenmelidir.

Belli bir zaman geçtikten sonra sorun düzelmemişse Akbank bankamatiğin başından ayrılmaması gereken müşteri Akbank müşteri hizmetlerin numarasını yani 444 25 25’i aramalıdır. Bu numara arandıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanılmalı ve durum anlatılmalıdır. Bunun yanı sıra bazı ATM’lerin üzerinde yer alan şube telefon numarası da aranabilir. Bu konuşma kayıt altına alınacaktır ve kişiye parası geri iade edileceği zaman delil olarak gösterilebilecektir. Konuşma sırasında işlemin hangi Akbank şubesinin önündeki bankamatikten yapıldığı belirtilmelidir. Eğer başka bir yerdeki bankamatikten işlem yapılmışsa bankamatik numarası bildirilmelidir. Bunun yanında işlem saati ve işlem tutarı da bildirilir. Kişisel bilgiler de verilmelidir.

Göz Atabilirsiniz;

Bankamatikte Kalan Parayı Akbank Şubelerinden Almak

Yutulan parayı şubeden almak ise başvurulması gereken son yöntemdir. Müşteri hizmetleri arandıktan sonra görevliler gün sonunda belirtilen bankamatiğin kamera kayıtlarını incelerler ve kayıtlı işlem detaylarını kontrol ederler. Yatırılan paranın kişinin hesabına geçmediği veya çekilmek istenen paranın hesaptan düşmesine rağmen kişinin eline geçmediği doğrulanırsa işlem yapılmış para şubelere gidip bir form doldurularak alınır.

İnceleme sonucunda bankamatiğin parayı gerçekten yutmuş olduğuna kanaat getirilmezse itirazda bulunmak için Akbank internet sayfasından iletişim formu doldurulması gerekir. İtirazda bulunmak için bir başka kanal da müşteri hizmetleri hattıdır.

Akbank ATM’de Kredi Kartı Sıkışması

Kredi kartı sıkışması da para sıkışması kadar sık görülen bir durumdur. Kredi kartı sıkışması, kartın kredi kartı bölümünde kalması ve geri alınamaması ve kartın tamamen yutulması olarak ikiye ayrılır. Birinci durum yani kartın kart bölmesinden alınamaması teknik bir sorundur ve müşteri hizmetlerinin aranmasını gerektirir. Müşteri hizmetleri arandıktan sonra görevliler gelerek bu sorunu çözeceklerdir. Eğer kredi kartı kurtarılamıyorsa yapılması gereken, kartı iptal etmektir. Kart iptali yapılmazsa müşteri ATM’yi terk ettikten sonra ATM kartı çıkarabilir ve kart başkasının eline geçebilir. Kart iptali şubelerden yapılabildiği gibi çağrı merkezinden de yapılabilir. Daha sonra kartta bulunan para mevduat hesabına aktarılabileceği gibi yeni bir kart açılıp ona da aktarılabilir.

İlginizi çekebilir: Akbank Bankamatik Kartı Şifresi Alma

İkinci durum, yani kredi kartının tamamen yutulup geri verilmemesi durumu, kredi kartının geçerli olmamasından kaynaklanır. Kredi kartı iptal edildikten sonra Akbank ATM’de kullanılmaya kalkışılırsa ATM bunu fark edip iptal edilmiş kredi kartını yutmakta ve içeride imha etmektedir. Kredi kartını iptal etmiş kişilerin bu kartları imha etmeleri ve bankamatiklerde kullanmaya çalışmamaları önerilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz