Aile Yardımı Ne Kadar?

Aile Yardımı Başvuru
Aile Yardımı Limiti

Aile yardımı ödemeği, evli ve çocuk sahibi devlet memurlarına yapılan aylık yardım ödeneğidir. Aile yardım ödeneği kişinin çalışmayan eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları için verilmektedir. Bu yardım çocuk sayısı ve diğer farklı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Gösterge rakamının aylık katsayı ile çarpılarak hesaplanması ile ödenek hesaplaması yapılabilmektedir.

 • Devlet Bursu Ne Kadar? içeriğe git
 • E-Kobi Giriş Nasıl Yapılır? Şifre ve Kobi Beyannamesi Alma içeriğe git
 • İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Deprem Sigortası Ne Kadar? içeriğe git
 • Kredi Kartı Başvurusu Kaç Yaşında Yapılır? içeriğe git

Devlet memuru olarak çalışan kişilerin eşlerinin herhangi bir sigortalılıktan dolayı aylık almaması ve çalışmıyor olması bu ödeneğin verilmesi için gerekli ilk şarttır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ilgili maddelerinden aile yardımı hakkında, eşlerden birine iş sözleşmesi veya toplu sözleşme gereği yapılan yardım ödemesi düşükse, sadece aradaki farkın ödenmesi gerektiği tanımı yer almıştır.

Sitemizde Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? bakabilirsiniz.

Kimler Aile Yardımından Yararlanabilir?

Memur aile yardım çalışmayan eşlerden biri ve kişinin bakmakla yükümlüğü olduğu çocukları için verilmektedir. Aile yardım ödeneği;

 • Çalışmayan, emekli olmayan eşler için
 • Erkek çocukları için (25 yaşına kadar)
 • Kız çocukları için çalışmadıkları ve evlenmedikleri süre boyunca
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Genç Girişimci Destek

Verilmektedir. Aynı zamanda kişinin bakmakla yükümlüğü olduğu üvey çocukları içinde bu ödenek verilmektedir. Devlet tarafından aylık olarak yapılan bu ödemelerin oranları farklı kriterlere göre değişmektedir. Yapılan son değişiklikle birlikte aile yardımı ücretleri %6,02 oranında artış yaşanmıştır.

Aile Yardım Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Aile yardımı başvurusu yapılmasına gerek olmadan yardım doğan çocuklar ve çalışmayan eşler için yapılmaktadır. Aile yardımı ödeneği almak için kanunda belirlenen şartların taşınması gerekmektedir. Aile yardımı almak için temel şart çalışan devlet memurunun eşinin herhangi bir menfaat karşılığı çalışmaması ve sigortalılıktan dolayı emekli maaşı veya farklı bir ödenek almaması. Aynı zamanda bu yardım çocuk sayısına göre de verilmektedir. Kız çocukları için çalışmadıkları ve evlenmedikleri süreler boyunca bu yardım yapılırken, erkek çocukları için 25 yaşına kadar yapılmaktadır.

Aile Yardımının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Aile yardımı yönetmeliği kapsamında ödeneğin kesileceği durumlar belirlenmiştir. Aile yardımı için gerekli şartların ortadan kalkması halinde kişilerin bu yardımdan yararlanmaları mümkün değildir. Aile yardımının kesileceği durumlar;

 • Çocukların evlenmesi veya çalışması durumunda
 • Eşin çalışıyor olması veya emekli aylığı alıyor olması
 • Çocukların burs alması halinde
 • Erkek çocuğun 25 yaşına gelmesi halinde
 • Kız çocuğunun evlenmesi veya çalışması durumunda

Aile ödeneği kesilecektir. Çocukların yaşlarına göre yardım oranları değişmektedir. Aile yardımı ödeneği belirlenirken yıllık olarak enflasyona göre de değişmektedir.

Platformumuzdan Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? buradan bakabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

Aile Yardım Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Aile yardım sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Aile yardım bildirimi sorgulama ve sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranları üzerinden kişilerin yardım bilgisini görmesi mümkündür. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaprak tüm bilgiler görüntülenebilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Aile Yardım Oranları Ne Kadar?

Aile yardım oranları farklı unsurlara göre değişiklik göstermektedir. Yapılan son değişiklikle birlikte aile yardım oranları artmıştır. Enflasyona ve memur maaşlarına yapılan zamlara göre bu oranlar belirlenirken aynı zamanda çocukların ve eşin durumuna göre de farklı oranlarda destek ödenmektedir. Buna göre güncel aile yardımı oranları;

 • Çalışmayan eş için – 251,68 TL
 • 0 – 6 yaş arası çocuk için – 58,98 TL
 • 6 yaş ve üzeri çocuk için – 29,49 TL
 • 2 çocuk sahibi memur için – 369,63 TL

Yardım ödeneği yapılmaktadır. Geçen yıla oranla bu yıl Temmuz ayı itibariyle eş için verilen yardım 219 TL’den 251 TL’ye yükselmiştir. Aile yardım ödeneği almak için bazı durumlarda bildirim yapılması gerekmektedir. Aile yardım sorgulama işlemleri için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır?

Bakabilisiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Adıma Kredi Başvurusu Yapılmış Ne Yapabilirim?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz