Adres Beyanı Nedir Adres Beyan Formu Nasıl Doldurulur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Adres beyanı, belirli olan bir adresinizi devlette değiştirmek için verilen bilgilerdir. Adresiniz değiştiği zaman bunu adres beyan formu ile değiştirilmelidir. Adres iki yol ile değiştirilir bunlardan biri nüfus müdürlüğüne giderek değiştirmek diğeri ise e devlet üzerinden değiştirmek. Fakat e devlet ile yapılacak adres değişikliği için mobil imza gereklidir. Adres beyanında bulunmak için istenilen belgeler,

 • Sizlerin bulunduğu adreste bulunan evde veya konutta size ait olan faturalar, elektrik faturası, su faturası, doğalgaz faturası, telefon faturası ve kira sözleşmesi gibi geçerli evrakların götürülmesi gereklidir.
 • Eğer adres beraber oturma gerekçesi ile değiştirilmekteyse birlikte oturacağınız kişi ile müracaat etmelisiniz.
 • Bireylerin adres sorgulaması http://adres.nvi.gov.tr web sayfasından adres beyanı
 • Bir ailenin yetişkin bireyleri birbiri yerine ikametgâh bildiriminde bulunabilir ve aynı zamanda çocukların ikametgâh değişikliği bildirimini ise veli, vasi ya da yetişkin kardeşleri yapabilmektedir. İkametgâh adresi olarak belirtilecek mülkte kimse yaşamıyorsa bireylerin kendilerinin bildirimde bulunmaları yeterli olacaktır ve adres beyanı yapmaları zorunludur.

Adres Değişikliği Beyan Formu Ne Zaman Verilmelidir?

Bireyler yeni bir eve taşındıkları zaman ilk 20 gün içerisinde bildirme zorunluluğu vardır. Bireyler adres değişikliğini belirtmezler ise para cezası uygulanmaktadır. Adres değişikliği para cezası 2021 yılında 94 TL olmaktadır. Eğer asılsız bir şekilde adres beyanı yapılır ise bu tutar 1963 TL olmaktadır. Eğer bu ceza 1 ay içerisinde ödenmez ise ceza daha da artmaktadır.

Adres Değişikliği Bildirimi Hangi Kurumlara Yapılır?

Adres değişikliği yapabileceğiniz kurumlar, nüfus müdürlüklerine veya adrese dayalı hizmetlere yapılmaktadır. Bunlar, su idaresi, hastane, okul gibi yerlerdir. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu tarafınca 50. ve 51. Maddeleri uyarında yerleşim yeri adresi 20 gün içerisinde adrese dayalı hizmetlere veya nüfus müdürlüğüne yapılması zorunludur. Adres beyan formu doldurulmuş örneği internetten incelenebilir ve nasıl doldurmanız hakkında size bilgi verebilir.

Beyan Adres Nedir?

Beyan adres, şu anda bulunduğunuz konumu yani devlet üzerinden görünen konumdur. Bazı bireylerin bulunduğu konum ile yaşadıkları konum farklılık göstermektedir. Veya bireyler bu durumu unutabilmektedir. Beyan edeceğiniz adres ise sonraki işlemlerinizde sistemde görünecek adrestir.

İnternet Üzerinden Adres Beyanı Yapmak

Adres değişikliğini internet üzerinden sadece e devlet ile yapılmaktadır. E devlet üzerinden yapılacak beyan işlemlerinden yasal süreç içerisinde yapılan beyanların dışında geç bir şekilde başvurulan beyanın sistem üzerinde bir para cezası uygulanmaktadır. Hatta sistem üzerinden yeni adres bildirimini kabul etmez ve sizi direk nüfus müdürlüğüne yönlendirmektedir. İnternet üzerinden adres beyan formu ile değişiklik yapmak,

 • İnternet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr adresinden yapılmaktadır.
  • TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş. ya da Türk Telekom Genel Müdürlüğü operatörleri tarafından sağlanan mobil imza ile e-devlet hesabınız üzerinden değişiklik yapılabilir.
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinmiş olduğunuz geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile e-devlet hesabınız üzerinden yapılabilmektedir.
  • Mobil telefonunuza gelecek olan SMS doğrulama mesajı ile e-devlet hesabınız üzerinden şu listeyi takip ederek gerçekleştirilebilir,
  •Öncelikle e- devlet şifreniz ile hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor.
  • E-devlet hesabınıza girme işleminden sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasına arama butonu yardımı ile giriş yapmanız gerekiyor.
  • Sonrasında karşınıza açılacak olan sayfadaki kim için adres değişikliği bildiriminde bulunacağınıza dair seçeneklerden size uygun olanı işaretledikten sonra, yeni adrese taşınma tarihi bölümünü doldurun.
  • Tüm bilgilerin doldurulmasıyla birlikte ilerle butonu basın ve geçeceğiniz sonraki sayfada adres bilgileri talep edilecektir.
  • Yerleşim yeri ve diğer tam adres bilgilerinin seçimi için, “Adres Bul” düğmesine tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan adres seçim ekranından bildirimde bulunacağınız adresi seçin.
  • Bu işlemi de tamamlamanın ardından bildirim yöntemi olarak mobil imza, elektronik imza ve SMS ile doğrulama seçeneklerinden size uygun olan birisini seçin ve bu sayede Mobil ve elektronik imza seçenekleri yetkili operatörler tarafından sağlandığı için en kolay ve çabuk olan SMS ile doğrulama daha erişilebilir bir yöntemdir.
  • Bildirim seçimi tercihi yapıldıktan sonra ilerle tuşuna basıp cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu sayfaya girip tescil işlemine geçiş yapın.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz