Adıma Kredi Başvurusu Yapılmış Ne Yapabilirim?

Adıma Kredi Başvurusu Yapılmış Ne Yapabilirim?
Adıma Kredi Başvurusu Yapılmış Ne Yapabilirim?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartları günümüzde yaygın olarak kullanılan finansman araçlarındandır. Birçok insan nakit para taşımamaktan dolayı kredi kartı kullanmaktadır. İnternetten alışverişin artması kredi kartlarının kullanım alanını da çoğaltmıştır. Tüm bunlardan dolayı da her insanın bir veya birden çok kredi kartı bulunmaktadır. Bunları fırsat bilen kötü niyetli kişiler ise sizlerin adına, sizin haberiniz olmadan kredi çıkarabilmektedir. Bunu yaparken kişisel bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi bilmeleri yeterlidir. Bizim yapmamız gerekense bilgilerimizi güvenmediğimiz kişilere elimizden geldiğince söylemememizdir. Aynı şekilde kullanılan diğer yol ise kaybolan cüzdanınız ve kimlik kartlarınızı kullanarak kredi çıkarabilmektedirler. Bunun için kimliğiniz veya cüzdanınız kaybolduğunda hemen giderek polise bildirmeli ve gazetelere kayıp ilanı vermelisiniz. Bunun yanı sıra internetin gücünü kullanarak hızlıca size önereceğimiz yöntemlerle adıma kredi başvurusu yapılmış mı? sorunuzun cevaplarını gidermeye çalışabiliriz.

Dikkatinizi Çekebilir: KKB Skoru Nedir?

Adıma Çekilmiş Kredileri Nasıl Öğrenebilirim?

Haberiniz olmadan sizin adınıza çıkarılan kredi başvurularını ise birkaç yoldan öğrenebilirsiniz. İlk yol olarak kredi kayıt bürosuna (KKB) sorgulatabilirsiniz. KKB insanların çıkarttığı kredilerden tutunda ödemelerine kadar tüm kredi geçmişlerini kayıt altında tutan bir kurumdur. Fakat KKB, bankalara yönelik bir kurum olduğundan dolayı, insanların bilgi isteğine doğru yanıt vermeyebilir. Bunun içinde izleyeceğiniz yol tanıdık bir bankacı aracılığıyla KKB den toplu bir bilgi talebinde bulunmak. Banka adına bilgi talep edilirse kredi ve bankalarla ilgili tüm geçmişinizi görebilirsiniz. Böylelikle de hakkınızda bir kredi başvurusu var mı yok mu öğrenmiş olursunuz. Hakkınızda kredi başvurusunu öğrenmek isteyeceğiniz bir başka yol ise tek tek tüm bankalara sormanızdır. Bunu bankaların çağrı merkezini arayarak ve bizzat bankalara sorarak yapabilirsiniz. Tabi bu biraz uğraştıracağından ilk yol sizin için daha kolay olabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Deloitte Maaş Hesaplama - Deloitte Maaşları Ne Kadar?

Göz Atabilirsiniz;

Adıma Açılmış Kredi Kartı Var mı?

Sizden habersiz bir kredi çıkartılmışsa veya sizin adınıza bir kredi başvurusunda bulunulmuşsa yapmanız gerekenler ise şu şekildedir; İlk olarak banka kredi kartını çıkarmak için onay aşamasında sizi ararsa, kesinlikle onaylamamanızdır. Bunun yanı sırada başvurusu yapılmış olan kredi kartının iptalini isteyin. Kredi kartı başvurusu yapılmış ve kart adresinize yollandığında yapacağınız şey ise; kartı teslim almamanız ve bununla ilgili bir belgeye imza almamanızdır. Kartı geri bankaya yollayıp kart iptalini bankayı arayarak söylemelisiniz. Ya da bir diğer yol ise kartı teslim alıp hiçbir şekilde aktif hale getirtmemeniz olacaktır. Aktif hale getirilmeyen kartlar 6 ay sonra silineceği için adınıza hiçbir kredi kartı çıkartılmamış olur.

Göz Atabilirsiniz: Hangi Bankada Hesabım Var, Nasıl Öğrenebilirim?

Bunların yanı sıra sizin adınıza çıkarılan kredi kartından üzerinize kalan borçlardan dolayı haberiniz olabilir. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey, ilgili bankayı arayarak kredi kartını iptal ettirmeniz olacaktır. Bankaya durumu anlatarak haber etmelisiniz mutlaka. Ondan sonra da bankayla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunmanız gerekir. Savcılığa suç duyurusunda bulunurken bilgilerinizi verdiğiniz veya bilgilerinize sahip kişi ve kurumları bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer cüzdanınız veya kimliğiniz kaybolmuşsa da kayıp için verdiğiniz ilan elinizde kanıt olarak bulunuyor olmalı. Bunları yaptıktan sonra bankayla birlikte adınıza çıkarılan kartla ilgili dava başlamış olur. Dava sonuçlanana kadarda sizin için sancılı bir süreç olabilir. Çünkü KKB kaydına adınız geçeceği için sizin kendiniz için çekeceğiniz kredilerde zorluk yaşayabilirsiniz. Dava bittiğinde banka tarafından üzerinizde bulunan borç kaldırılacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Asgari Ücret Desteği 2020 ’de Devam Edecek Mi?

Bakabilirsiniz;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz