Açıköğretim ATM’den Para Yatırma

Açıköğretim hem Lise olarak hem de Üniversite olarak hizmet vermektedir. Sizlerde Açık Öğretim Lisesi üzerinden ya da AÖF üzerinden eğitim alıyorsanız belli dönemlerde harç yatırmanız gerekecektir. Para yatırmanın en kolay yollarından biri de ATM üzerinden yatırmadır.

Bankamatikten AÖF ya da AÖL için Para Yatırmak

Parayı yatıracağınız bankamatiğin önüne geldikten sonra ilk olarak Giriş tuşuna basmalasınız.

Sonrasında sizden dil seçenekleri içerisinden seçiminiz istenecektir. Türkçe’yi seçerek ilerleyin.

“Ödeme İşlemleri” kısmını seçerek ilerleyin.

“Eğitim Ödemeleri” kısmına dokunun ya da tuşlardan bu kısmı seçin.

“MEB Ödemeleri” ni seçin.

Şimdi ise sınav tünü seçmeniz gerekecektir. Açık Öğretim lisesli Sınav bedeli ya da Açık Öğretim Fakültesi Sınav Bedeli şeklinde olan seçeneklerden birini seçmelisiniz. Alternatif olarak harç yatırmak istiyorsanız o zaman harç seçeneğini seçmeniz gerekecektir.

Yapılan seçimin ardından 11 haneli TC kimlik numaranızı doğru şekilde girip Giriş tuşuna basmalısınız.

Yatıracağınız tutarı düzgün bir şekilde hazırlayıp Devam tuşuna basın.

Parayı ekranda görüldüğü şekilde bankamatiğin para alma bölmesine yerleştirip Devam tuşuna basın. Bu aşamada girdiğiniz para ATM tarafından tanımlanacaktır. Bir süre beklemeniz söz konusu olacaktır.

Yatırdığınız tutar ile ekranda cihaz tarafından tanımlanan tutarı karşılaştırıp onay butonuna basıp işleme devam etmelisiniz.

Bu işlemden sonra paranız yatırılacak ve size bir makbuz verilecektir.

Yapılan işlemlerde bankadan bankaya bellir farklılıklar gösterebilir. Böyle bir durumda ilgili ATM’deki kısımları denemekten çekinmemelisiniz. Çünkü kimi bankamatiklerde menüler farklılık göstermekte ve işlemler farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Eğer ilgili işlemlerde zorluk çekerseniz bu durumda bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri temsilcisinde detaylı bir şekilde yardm alabilir ya da banka şubelerinden herhangi bir tanesine giderek gişedeki görevli aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak internet bankacılığı üzerinden bu işlemleri yapmanıza olanak tanınıyorsa işlemler çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir