65 Yaş Maaşı Ne Kadar?

65 yas maasi basvuru
65 yas maasi sartlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

65 yaş aylığı 2019 yılında da devletin sosyal politikaları arasında yer alan ve sosyal güvencesi olamayan vatandaşlara verdiği yardımlardan biri olarak devam etmektedir. Yapılan son düzenlemelerin ardından yaşlılık maaşı almanın yolları kolaylaştırıldı. Daha önce yaşlılık maaşı almayı aday olan vatandaşlar, ailesi ile beraber değerlendirmeye alınıyordu. Fakat 2019 yılında yaşlılık maaşı vatandaşlara çocukları hesaba katılmadan sadece kendisi ve varsa eşi değerlendirilerek veriliyor. 65 yaş maaşı alma şartlarına geçmeden önce yaşlılık aylığının 2019 yılında ne kadar olduğunu merak edenler için açıklayalım:

2019 yılının ilk ayı itibarıyla yeni asgari ücret bedelinin belirlenmesinin ardından asgari ücretle birlikte yıllık enflasyon oranına göre 65 yaş maaşı da artış gösterdi. Son dönemde 581 bin vatandaşa ödendiği bilinen yaşlılık maaşı son artışın ardından 601 lira oldu. Bilindiği üzere geçtiğimiz sene 65 yaş maaşı 543 lira olarak veriliyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak, 65 yaşını dolduran ve hiçbir sosyal güvencesi olamayan vatandaşların geçimlerini sağlamaları, hayatlarını idame ettirebilmeleri için yaşlılık aylığı adında bir uygulama ile hak sahiplerine maaş bağlıyor. Asgari ücret bedeli üzerinden oranlama yapılarak belirlenen ücret üzerinden verilen bu maaş için vatandaşların belirli şartları taşıması gerekiyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Emlak Vergisi Ne Kadar?

Ayrıca yetim maaşı ne kadar? Yazımızdan bakabilirsiniz.

65 Yaş Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

65 yaş maaşı alma koşulları, ilgili kanunlar neticesinde ortaya çıkarılan ve bu aylıktan yararlanmak isteyen vatandaşların uyması gereken şartlardan oluşmaktadır. Buna göre 65 yaş yani yaşlılık maaşı almak isteyenlerin şu şartları yerine getirmesine dikkat edilmelidir:

 • 65 yaşını doldurmuş olmak
 • Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak; emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu‘ndan (SGK) dul ya da yetim aylığı alan ya da maaşlı olarak bir işte çalışan vatandaşlar bu haktan yararlanamaz. Nafaka geliri bulunan 65 yaş üstü kadınlar bu haktan yararlanamaz.
 • Aylık gelirinin 609,67 liranın altında olması gerekir.

Yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz gibi 65 yaş maaşı ile ilgili olarak yapılan son düzenlemeden sonra yaşlılık maaşı almak geride bıraktığımız döneme göre daha kolay bir hale getirildi. Daha önceden aylık gelir hesabında yaşlılık aylığı almak isteyen vatandaşın yaşadığı hane içindeki herkesin gelirine göre hesaplama yapılıyordu. Ancak içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla 65 yaş maaşı bağlatmak isteyen kişinin sadece kendisinin ve varsa eşinin geliri dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla yaşlılık ağlığı alacak vatandaşın ve varsa eşinin kişi başı gelirlerinin 609,67 liranın altında olmasına dikkat edilmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Senetle Borç Para Lazım Ne Yapmalıyım?

Yeni kimlik ücreti ne kadar? Merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

65 Yaş Maaş Ne Zaman Yatırılır?

65 yaş maaş yatırması, bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen hak sahiplerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Yaşlılık aylığı olarak belirlenen bu yardım ilgili kanunlara göre üç ayda bir yatırma usulüne göre hak sahiplerine verilmektedir. Dolayısıyla vatandaşlar 4 farklı ayda bu maaşı ilgili kurumlardan çekebilme imkanına sahiptir. 2019 yılı itibarıyla yaşlılık aylığının verildiği aylar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Mart
 • Haziran
 • Eylül
 • Aralık

Bununla birlikte 65 aylığı almaya hak kazanan vatandaşlara devlet tarafından verilen aylıklar, vatandaşın yaş gününe göre birbirinden farklı günlerde verilmektedir. Bu bağlamda;

 • Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan vatandaşlar aylıklarını ayın 5. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan vatandaşlar aylıklarını ayın 6. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan vatandaşlar aylıklarını ayın 7. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan vatandaşlar aylıklarını ayın 8. gününde
 • Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan vatandaşlar aylıklarını ayın 9. gününde

bu maaşı alabilirler. Hak sahiplerine verilen 65 yaş maaşı yalnızca PTT şubelerinden verilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz