50 Bin TL Geri Ödemesiz Hibe Kredi Nasıl Alınır? Önemli İpuçları

50.000 TL Hibe Kredi

Yeni iş kuracaklara ya da mevcut işini, projesini yükseltmek isteyen esnaflara 50.000 TL geri ödemesiz hibe kredi veriliyor. Bu hibe kredi desteğinin şartlarını, nasıl alabileceğinizi ve hibe kredi almanın püf noktalarını sizler için ayrıntılı olarak açıkladık.

KOSGEB, TKDK, Kalkınma Ajansları gibi devlet destekli kurumlar tarafından verilen 50 bin TL hibe kredi başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için yazının devamına geçebilirsiniz.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredi için Önemli İpuçları

Geri ödemesiz hibe krediye başvurmadan önce bilmeniz gereken, size zaman kazandıracak ve belki de başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayacak bazı önemli ipuçları vereceğiz. İlk defa başvuru yapanların büyük çoğunluğu muhtemelen bu hataları yaparak bilgi eksikliğinden dolayı olumsuz yanıt alacaktır.

Hibe Kredi için Bilmeniz Gereken İpuçları;

 • Faaliyet alanınızın uygun olması gerekiyor. Projeniz yaygın meslek ve işlerden biriyse (market vb.) eksiksiz başvursanız bile hibe kredi verilme olasılığı bir hayli düşüktür. Hibe desteğinin temel veriliş sebebi, insanları üretime teşvik ederek kazandırırken ülke olarak kazanmayı hedeflemektir. Üretimin neredeyse hiç olmadığı sektörlere olumlu yanıtlar alınmadığı biliniyor. KOSGEB’in desteklediği sektörleri aşağıda bulabilirsiniz.
 • Herhangi bir şirkette %30’dan fazla ortaklığınızın olmaması gerekiyor. Eğer herhangi bir şirkette %50-60 ortağı veya sahibiyseniz, yeni kurduğunuz şirkette KOSGEB desteklerinden faydalanmak istiyorsanız olumsuz yanıt alacaksınız. KOSGEB yeni girişimciye ve mevcut işini büyütmek isteyene destek olmaktadır.
 • KOSGEB’e başvurmadan önce şirketinizi yapacağınız tüm harcamaları kayıt altına almalısınız. Bunlar; şirket kuruluşu, ofis malzemeleri vb. gibi işinizle alakalı yaptığınız tüm ödemeleri kapsamaktadır. Kayıt altına alırken de dikkat etmeniz gereken asıl önemli nokta, nakit değil banka üzerinden yapmanızdır. Böylece KOSGEB’e bu ödemeleri yaptığınızı daha kolay belgeleyerek süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Ayrıca KOSGEB’ten onay almış iş planı örnekleri ve onaylanan hibe projeler için Kosgeb İş Planı Örnekleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

KOSGEB’in En Çok Hibe Verdiği Sektörler

Yukarıda bahsettiğimiz faaliyet alanı konusuna geldik. Burada hangi sektörlerin kabul edildiğini görebilir, kendi girişiminizin uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

En çok hibe verilen faaliyat alanları;

 • Yazılım,
 • Teknokent İşletme Faaliyetleri,
 • Teknolojik Buluşlar,
 • Meslek Lisesi Öğrencilerinin Faaliyetleri,
 • Genç Girişimci Faaliyetleri,
 • Bayan Girişimci Faaliyetleri,
 • İşçi İstihdam Eden Orta Ölçekli KOBİ Faaliyetleri

Girişiminiz yukarıdaki alanlardan biriyle örtüşüyorsa geri ödemesiz hibe kredi almanız kolay olacaktır.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelelim başvuru kısmına. Genel hatlarıyla yapılması gerekenleri öğrendik. Şimdi sırasıyla KOSGEB geri ödemesiz hibe kredisine başvuru sürecine bakalım;

 • Yeni Girişimcilerin KOSGEB’e Kayıt Olmaları
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Belgesinin Alınması
 • KOSGEB İş Planının Hazırlanıp Bunu KOSGEB’e Sunulması
 • İş Yerinin Girişimci Tarafından Açılması
 • Tüm Masrafların Faturalandırılması

Bu adımları uygulayarak gerçekleştiren kişiler tüm harcamalarınızı faturalandırarak KOSGEB’e sunmalı ve KOSGEB’in atadığı bir yetkili gelip harcamasını yaptığınız tüm ürün ve eşyaları inceleyerek onay vermelidir. Onay sonrasında hibe desteğini ödeme planı ile birlikte yatırmaya başlar.

KOSGEB Girişimci Hibe Destekleme Oranları

Verilen geri ödemesiz hibelerin oranları kadın ve erkek girişimciler için farklılık göstermektedir. Erkekler yapmış oldukları masraflar için maksimum %70 oranında hibe alabilirken, kadınlar ise işletme harcamaları için %90′ a kadar hibe alabilmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir